Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.7.2022, svátek má Jaroslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníUmělci zkoumají největší světovou databanku semen

19.07.2017   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Expozice „Úložiště semen“ je součástí aktuální výstavy Big Bang Data v Centru současného umění DOX. Představuje výsledky on-line rezidence norských umělců J?rna Knutsena a Einara Sneve Martinussena, kteří v rámci projektu analyzují, vizualizují a interpretují data z volně přístupné digitální databáze největšího světového úložiště semen na norských &Spicberkách.

 
Formát on-line rezidence zdůrazňuje procesuální a otevřený přístup a odkazuje k tématu výstavy Big Bang Data, tedy k digitální době a jejím důsledkům. On-line prostředí se pro autory projektu stává přirozeným působištěm: J?rn Knutsen a Einar Sneve Martinussen se skrze obrazovky setkávají jak s předmětem svého výzkumu, tak s návštěvníky výstavy.

V samostatné expozici jsou v Centru současného umění DOX prezentovány průběžné výstupy zkoumání volně přístupné digitální databáze semen &Spicberského úložiště. Autoři se soustředí primárně na vizualizaci různých aspektů dat, která umožňuje nahlížet na informace v nových kontextech. Návštěvník tak může zhlédnout videozáznam, ve kterém umělci představují projekt a jeho cíle, prostudovat si řadu ilustrací, fotografií a dalších vizuálně působivých materiálů či si vyhledat informace o jednotlivých vzorcích semen v seznamech tříděných dle různých kritérií (druhu, rodu, země původu).

Autoři průběžně vedou blog, který jejich činnost dokumentuje a umožňuje komunikaci s návštěvníky, kteří mohou klást autorům otázky týkající se projektu i úložiště semen a jeho dat. Umělci vytvořili návrhy několika propagačních materiálů k projektu (např. materiály pro děti, plakáty aj.) s cílem přiblížit tuto problematiku atraktivní formou i široké veřejnosti.

Globální úložiště semen se nachází v oblasti věčně zmrzlé půdy na norských &Spicberkách v Severním ledovém oceánu. Soustřeďuje největší a nejrozmanitější sbírku semen na světě: jsou zde uchovávány duplikáty vzorků semen, které jsou uloženy v genových bankách po celém světě. V obřích ledových halách, které by měly zajistit ochranu semen na stovky let, je v současné době uchováno přes 930 000 vzorků. Zařízení je bezpečným uložištěm pro případ regionálních či globálních krizí. Zároveň ale toto úložiště představuje možnosti mezinárodní spolupráce, naději, zabezpečení budoucnosti lidstva a biodiverzitu. A právě tyto aspekty chtěli autoři ve svém projektu zdůraznit. Jejich záměrem bylo ukázat a rozvést nové aspekty týkající se diverzity a bohatství, o kterých se ve spojitosti s úložištěm tolik nemluví. Zároveň se chtěli zabývat ekonomickými a politickými dopady celého „průmyslu“, který v této souvislosti vzniká.

J?rn Knutsen a Einar Sneve Martinussen působí v designérském studiu Voy a na Vysoké škole architektury a designu v Oslu (AHO). Jejich práce zahrnují vizualizace technologií, filmy, produkty, interaktivní výrobky a výstavy. V minulosti realizovali několik projektů zaměřených na zkoumání a vizualizaci rozsáhlých technologických systémů, jako jsou např. bezdrátové sítě a sítě GPS.

Expozice je součástí výstavy BIG BANG DATA, která v Centru současného umění DOX probíhá do 14. 8. 2017.
 
 
WEBOVÁ STRÁNKA BLOGU:
https://medium.com/explorations-of-the-seed-vault

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, 170 00, Praha 7
Otevřeno: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21, So–Ne 10–18.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0313 s