Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 6.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníVýstava KAMILA ŽENATÁ a hosté představuje finále projektu Horizont událostí

02.08.2017   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Horizont událostí je na české výtvarné scéně zcela jedinečným projektem jak svým zaměřením, tak i několikaletou délkou trvání. Jeho předchozí části proběhly v Karlin Studios a v centru Venuše ve &Svehlovce. DOX nyní uvádí jeho finální část, ke které byli přizváni i další umělci. Kamila Ženatá v projektu iniciovala živý proces – experiment, jehož smyslem je vydat zprávu o vnitřních dějích, které vytvářejí psychickou realitu člověka v podmínkách tekutého času globalizovaného konzumerismu. 

Kamila Ženatá (1953) se na české umělecké scéně prosadila svou komplexní prací s výstavním prostorem, nejrůznějšími médii a důrazem na nepřenositelný osobní zážitek. Je známa jako umělkyně, která kombinuje své poznání a intuici s cíleným, dlouhodobým zájmem o individuální a sociální paměť. Zajímají ji sny, paměť, příběhy a emoce, ale především jejich principy a způsoby, jakými ovlivňují naše životní cesty. Autorka se kromě výtvarné činnosti zabývá i psychoanalytickou terapií.
 
V září 2014 začala pracovat v ateliéru Kamily Ženaté skupina sedmi žen, jež přijaly její nabídku a rozhodly se podstoupit skupinovou sebepoznávací zkušenost, během které popisovaly své dětství, znovuprožívaly a mapovaly systémy, bnichž byly vychovány, sdílely své příběhy, vyprávěly sny, přibližovaly se k sobě navzájem, či od sebe naopak utíkaly. Urazily dlouhou pouť, z níž po celou dobu odvážně poskytovaly svá niterná svědectví. Tak byly položeny základní kameny předchozích dvou částí projektu Horizont událostí, které se odehrály nejdříve v prostorách Karlin Studios (2015) a následně v centru pro současné alternativní divadlo Venuše ve &Svehlovce (2016). 

Část třetí – finále – je vyvrcholením celého projektu. Slovy kurátora výstavy Milana Ohniska: „Klíčovými tématy projektu Kamily Ženaté Horizont událostí jsou ztráta schopnosti vytvářet vztahy, uvěznění v kleci vlastní mysli a absence úcty k přírodě, světu a univerzálnímu zdroji života. Svévole je vydávána za svobodu, narcismus za normu – a toto pokřivené sebepojetí válcuje mezilidské vztahy i celou planetu.
 
K realizaci třetí části projektu přizvala Kamila Ženatá i další umělce: Danielu Baráčkovou, &Sárku Basjuk Koudelovou, Jakuba Grosze, Lenku Januškovou, Lenku Lagronovou, Milana Ohniska, Michala Pěchoučka, Janka Rouse, Jiřího Vyskočila a Kateřinu Závodovou.
 
K výstavě je vydán výpravný katalog v českém a anglickém jazyce, který podrobným způsobem mapuje průběh celého tříletého projektu. Součástí katalogu je rovněž divadelní hra Lenky Lagronové Horizont událostí.
 
 
DOPROVODNÝ PROGRAM:

7. 6. | 19:00

Helena KlímováJak se dobře plavit po tekutosti času
Přednáška a beseda s Mgr. H. Klímovou o čase a jeho smyslu v životě, řádu času, neřádu závislostí. Helena Klímová je psychoanalytická psychoterapeutka, skupinová analytička, zakládající členka ČSPAP, IGA Praha, Výboru pro Prix Irene a Rafael Institutu.
23. 6. | 19:00
Radkin Honzák: Psychopati mezi námi
Přednáška a beseda s  MUDr. Radkinem Honzákem, psychiatrem s jednoznačným příklonem k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho-socio-spirituální koncepci.
Radkin Honzák je ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické nemocnice Bohnice, asistent ÚVL 1.LF UK.
 
28. 6. 2017 | 19:00
David HolubNeplodnost a nemyšlení: psychoanalytické souvislosti.
Přednáška a beseda s MUDr. D. Holubem, členem ČPS, ČSPAP, spoluzakladatelem a bývalým šéfredaktorem časopisu Revue psychoanalytická psychoterapie, o málo diskutovaném tématu neplodnosti a asistované reprodukce z psychoanalytického pohledu.
 
19. 6. | 18:00
Komentovaná prohlídka s autorkou Kamilou Ženatou
 
16. 6. | 18:00
Autorské čtení divadelní hry Lenky Lagronové Horizont událostí, která vznikala postupně během ​celého ​tříletého projektu. Večer proběhne i slavnostní křest katalogu k výstavě. Akce se bude konat ve Vzducholodi Gulliver.
 
28. 8. | 16:00
Robert MoosSnění
Workshop Roberta Mosse, nadšeného průvodce techniky Vědomého snění (Active Dreaming; originální syntézy šamanismu a moderní práce se sny). Robert Moss se narodil v Austrálii, v dětství prožil tři zážitky blízkosti smrti. Vede semináře po celém světě, je autorem mnoha knih o snění, šamanismu a představivosti.
 
6. 9. 2017 | 18:00 a 11. 9. 2017 | 18:00
Komentovaná prohlídka s autorkou Kamilou Ženatou
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0337 s