Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 23.5.2022, svátek má Vladimír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13213
Komentářů: 11302


MěřeníBatolata dělají při cvičení v kolektivu neuvěřitelné pokroky

14.08.2017   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pohybové aktivity jsou pro správný vývoj miminek a batolat naprosto zásadní. Rodičovská péče je v tomto období nezastupitelná, ovšem pokud se nejmenší děti mohou při společném cvičení navíc inspirovat svými vrstevníky, rychleji zvládají adaptaci na prostředí i učení se novým věcem.

„Již od prvních týdnů po narození je dobré s dětmi doma „cvičit“ – správně je nosit, polohovat, pokládat na bříško a pomalinku podporovat vývoj kosterní a svalové soustavy. Jen díky rodičovské péči v tomto útlém věku se děti mohou pohybově správně vyvíjet a rozvíjet. Bohužel se ukazuje, že zanedbání péče právě v tomto období nebo přeskočení některé vývojové fáze můžou mít špatný vliv na pohybový vývoj dítěte v budoucnu,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym, dětských tělocvičen, kde lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a k jejich individuálním dispozicím.
 
Ve správný čas
Určitě je důležité zdůraznit, že jakékoli porovnávání dětských dovedností a snaha o jejich „vměstnání“ do přesných časových rámců nejsou na místě. Každé miminko se vyvíjí vlastním tempem a nejdůležitější je, aby se od narození vyvíjelo postupně, v souladu s jednotlivými vývojovými fázemi, a abychom mu my rodiče v tomto vývoji vhodnou stimulací pomáhali.
Některé děti chodí již okolo desátého měsíce věku, jiné třeba až v roce a čtvrt. Obojí je v normě a není třeba si dělat starosti, když si zrovna vaše batole dává s prvními samostatnými krůčky trochu načas. Pokud okolo roku čile leze, samo se postaví u nábytku a snaží se postupně ťapat okolo pohovky, pak není třeba se znepokojovat. V případě, že však s lezením otálí, pouze se plazí, nebo ani to ne, pak je jistě nutné konzultovat situaci s odborníky.
 
Inspirace od vrstevníků
A jak působí na děti v tomto věku kolektiv? Motivuje je víc cvičení ve skupině stejně starých dětí? A jak moc je důležitá přítomnost rodiče?
U takto malých dětí je přítomnost rodiče při cvičení v kolektivu zcela nezbytná. Vlastně až do cca 2,5 až 3 let je nutné, aby se rodiče cvičení aktivně účastnili. Pro děti jsou ostatní vrstevníci obrovskou motivací, učí se jeden od druhého, opakují, snaží se napodobit to, co dělají ostatní. Cvičení v kolektivu má také další výhody – děti se po několika hodinách adaptují na prostředí a spoustu opakujících se cviků již dělají zcela automaticky. Díky tomu se mohou také rychleji učit nové věci. Je až neuvěřitelné, jaké pokroky batolata v tomto věku dělají, když se lekce cvičení vede správně, mají vhodnou motivaci a cvičení je baví,“ vysvětluje zkušená lektorka Kristýna Přibylová.
 
Tunel, padák, kameny
Pro cvičení s kojenci a batolaty se dají využít nejrůznější cvičební pomůcky. Nejvhodnější jsou velké míče, overbally, šátky, barevné motivační pomůcky, tunel, padák nebo třeba malé míčky. U dětí je vhodné podporovat jejich aktuální vývojovou fázi – zařazovat vyvýšené plochy pro tréninky slézání, lavičku pro rovnováhu nebo nácvik chůze bokem, balanční kameny (plastové cvičební pomůcky s protiskluzovou spodní stranou pro trénink koordinace a rovnováhy) pro zpevnění celého těla. Ovšem nejdůležitější je správná koncepce hodiny, která musí nejmenší cvičence podporovat v pohybovém rozvoji podle jejich aktuálního vývoje.
 
„Líná matka“ je nejlepší
Rodiče se někdy nevědomky v souvislosti se cvičením malých dětí dopouštějí zbytečných chyb. Patří mezi ně především přílišná horlivost a snaha o cvičení s dětmi v době, kdy jsou unavené nebo ve špatné náladě. Pohybová aktivita musí být přece hlavně radostí pro děti i rodiče, měla by přicházet přirozeně a být každodenní součástí života tak, aby se pro dítko stala samozřejmostí stejně jako hraní nebo spánek.
„K častým chybám dnešních rodičů patří snaha maximálně dětem usnadňovat život – třeba okamžitým podáním hračky, když na ni dítko nedosáhne, nebo častým nošením v době, kdy už samo chodí. Ve snaze dát potomkům maximum lásky jim pak spíše škodí. Děti totiž potřebují samy překonávat drobné překážky, aby se mohly zdárně rozvíjet. S nadsázkou proto říkám, že pro vývoj dítěte je nejlepší „líná matka“ – myslím tím tu, která mu nestojí stále za zády, ale nechá ho, aby se samo snažilo a objevovalo svět,“ uzavírá Kristýna Přibylová.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0438 s