Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 18.12.2018, svátek má Miloslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 498
Registrovaní čtenáři: 497
Publikovaných článků: 12536
Komentářů: 10803


MěřeníPremiéra TÖRLESS

07.09.2017   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Divadlo DISK otevře novou sezónu 22. září v 19.30 premiérou inscenace TÖRLESS, jež je původní dramatizací románové prvotiny Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse z roku 1906. Režisér Ondřej Štefaňák a studenti čtvrtého ročníku herectví katedry činoherního divadla DAMU na jevišti rozehrávají příběh z prominentního internátu pro nejlepší a nejtalentovanější, kde se zdánlivě nevinná hra mezi dospívajícími mění v nelítostný boj o přežití. Inscenace vznikla pod záštitou Rakouského velvyslanectví v Praze.

Tělocvična. Tribuna. Cvičební koza. Kouřostroj. Medicinbaly. Reprobedna. Lovecké trofeje. Mezi tím vším je uvězněno devět dospívajících chovanců prominentního internátu. Na scéně se pohybují mladí lidé v uniformách, bez rodičů, bez autorit. Poznávají, hledají. Balancují na hranici mezi tím, co se smí a co ne. Stávají se součástí příběhu, kde se kvůli nepatrnému prohřešku jednoho z chovanců vychýlí životní dráha nejednoho z nich. Zdánlivě nevinná hra se ve vakuu prázdných ambicí a bezprizornosti mění v boj o přežití, cvičiště se stává arénou krvelačných bestií. Kdo přežije? Ambiciózní andílek, prolhaná oběť, ostrý hoch se zálibou v růžových barvách, náboženský vizionář nebo ten, kdo tiše vyčkává? Času ubývá a prostor se zmenšuje.

TÖRLESS je v jádru příběh o dospívání a hledání sama sebe, hledání vlastního hodnotového systému. To je aktuální pro jakoukoli dobu. Ale to není ten hlavní důvod, proč jsme si tuto látku zvolili a jakým způsobem jsme ji upravovali. Törless se dostává do prostředí, které nezná. Nerozumí jeho pravidlům. Kluci, které potkává, se za každou cenu snaží dostat na výsluní a jsou pro to ochotni udělat téměř cokoliv. A tak Törless udělá jedinou rozumnou věc – najde ty největší grázly a přizpůsobí se jejich pravidlům, přijímá jejich chování. A i když si neustále opakuje, že je jiný, nakonec je to právě on, kdo brutální praktiky svých kamarádů vybrousí k dokonalosti,“ říká dramaturg Martin Satoranský.

Proč TÖRLESS na DAMU? Robert Musil píše ve Zmatcích chovance Törlesse o mladém člověku uvězněném ve výchovném zařízení. Konvikt v H., kde se to všechno odehrává, je internátní škola pro nejlepší z nejlepších... Přehršel zákazů a příkazů ničí chovance zvnějšku. My jsme tento princip otočili. Výchovná síla je odstředivá, chovanci jsou odkázáni sami na sebe. A 'morálka'?. Ten pojem je přežitý. Nepamatuju se, že bychom mezi kamarády řešili 'morálku'. V našem světě se na ni nemyslí. Co dělá s dětmi prostředí, které žádná určitá pravidla nemá, kde hranice neexistují, kde mohou cokoli? Co z nich vyroste a kým se stanou, když základní výchovné instituce nefungují? V takovém světě se musí zorientovat nejenom Törless,“ uvádí režisér Ondřej Štefaňák.

Předobrazem inscenace studentů DAMU je román Roberta Musila, rakouského dramatika a spisovatele, který je považován za jednoho z čelních představitelů modernismu. V roce 2017 uplynulo 75 let od jeho smrti.

Režisér inscenace TÖRLESS Ondřej Štefaňák (*24. 2. 1994) studuje druhým rokem magisterský program režie činoherního divadla na DAMU v ročníku u Darii Ullrichové a Jana Nebeského. V roce 2016 působil jako asistent režie u inscenace Das Narrenschiff v režii Dušana Davida Pařízka ve vídeňském Volkstheateru, spolupracuje také s pražským Studiem Hrdinů (inscenace Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, Skugga Baldur).

 

INFORMACE O INSCENACI

autor románu: Robert Musil

překlad románu: Radovan Charvát

dramatizace/ scéna/ režie: Ondřej Štefaňák

dramatizace/ dramaturgie: Martin Satoranský

scéna/ kostýmy: Vojtěch Hanyš

hudba: Edgar Schwarz

choreografie: Tereza Sikorová a Tomáš Moravanský

šerm: Karel Basák

vedoucí produkce: Vladana Drvotová

produkce: Tereza Kaucká, Kristýna Kočová

HRAJÍ STUDENTI 4. ROČNÍKU KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA

Denisa Barešová, Jindřiška Dudziaková, Magdalena Kuntová, Anna Peřinová, Kryštof Bartoš, Filip Březina, David Kozák, Vladimír Pokorný, Vojtěch Vodochodský

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU

prof. PhDr. Daria Ullrichová; o.a. Jan Nebeský; o.a. Ladislav Mrkvička; Petra Špalková; MgA. Michal Lázňovský, Ph.D.; MgA. Dana Hávová; MgA. Kateřina Štefková; prof. MgA. Jan Dušek; doc. MgA. Karel Glogr

veřejná generální zkouška: 21.9.2017 v 11:00

premiéra: 22. 9. 2017 v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 3. 10., 8. 10., 9. 10. a 30.10. 2017

Hra bude od listopadu 2017 uváděna s německými a anglickými titulky.

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné je 120,- Kč a zvýhodněné vstupné je 90,- Kč (pro studenty, seniory a ZTP). 


 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2018 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2719 s