Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.12.2023, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13622
Komentářů: 11402


MěřeníMISERY NECHCE ZEMŘÍT – TV TIP – I být spisovatelem je životu nebezpečné

15.09.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Misery nechce zemřít. Nedivte se jí. Komu by se chtělo jít smrti vstříc. Naštěstí Misery není z masa a krve. Je to literární postava, výplod spisovatele Paula Sheldona.

Misery je hrdinkou seriálu románů pro ženy, jakési „červené knihovny“ o Misery Chastainové. I přes úspěšnost už tento žánr a tato postava spisovatele omrzí, Misery mu jde pěkně na nervy a už by se rád věnoval serióznější literatuře. Nechá proto svoji knižní hrdinku v poslední knize zemřít. To ale neměl dělat.Odjede v klidu na horskou chatu, kde píše realistický román ze současnosti. Při zpáteční cestě do New Yorku ho překvapí sněhová bouře, v zatáčce nezvládne řízení a jeho Mustang skončí převrácený pod svahem. Těžce zraněného ho z vozu vyprostí bývalá nemocniční ošetřovatelka Annie Wilkesová. Zdálo by se, že je v dobrých rukách. Jenže...
... Annie,  když zjistí o koho jde, se hned představí, že je jeho „ctitelka číslo jedna“ a že Misery doslova miluje a nikdy ji nechce ztratit. Prostě Misery zemřít nesmí. Zvrácená fanatička přinutí nešťastného spisovatele nechat Misery vstát z mrtvých a psát její nové příběhy. Psát doslova o život. O život Misery, ale hlavně o ten svůj...
Z nástinu děje je jasné, že půjde o psychothriller. Předlohou pro film se stala kniha MISERY oblíbeného autora tohoto žánru Stephena Kinga. Připomeneme-li si alespoň ty nejlepší filmové přepisy jeho knih pak od proslulé CARRIE rež. Briana de Palmy dojdeme přes Kubrickovo OSVÍCENÍ až třeba ke Cronenbergově MRTVÉ ZÓNĚ, Carpenterově CHRISTINE až k právě v našich kinech uváděné TEMNÉ VĚŽI režiséra Nikolaje Arcela. Známý scénárista William Goldman (z jeho scénářů připomeňme třeba STEPFORDSKÉ PANIČKY či MARATÓNCE podle podle vlastní knihy) dovede dokonale stupňovat napětí  a vyhrotit situace.  Režisér Rob Reiner (KDYŽ HARRY POTKAL SALLY, AMERICKÝ PREZIDENT, PÁR SPÁVNÝCH CHLAPŮ) se spolehl na herce. Křehkého a ohrožovaného Paula Sheldobna vytvořil James Caan (známý z akčních filmů), který se zde prakticky nehne. Všeho schopnou obdivovatelku Misery ztvárnila Kathy Batesová, která za roli Annie byla oceněna Oscarem a Zlatým globem. V jednom z komentářů na csfd.cz si můžete přečíst: „To, jak střídá Kathy Bates ve svém obličeji maniakální výraz s výrazem úslužné hospodyňky je téměř až děsivé.“ V drobné roli literární agentky se objeví Lauren Bacallová. Sám režisér Rob Reiner ztvárnil ve filmu roli pilota v letadle.
Za výrazné pomoci kameramana Byrryho Sonnenfelda vznikl tak thriller plný napětí, který patří mezi vrcholná díla tohoto žánru. Cennější je i proto, že prakticky celý dramatický děj odehrává  v jednom prostředí (v osamělém domku v horách), aktéry jsou jen dvě osoby a obejde se bez obvyklých klišé jako jsou lekačky či strašící scény.
Foto: csfd.cz, kfilmu.net, i-intime.com
*********************************
MISERY NECHCE ZEMŘÍT
(Misery), režie Rob Reiner
uvádí ve čtvrtek 31. září Prima Max ve 22,20 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1153 s