Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 28.2.2020, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 500
Registrovaní čtenáři: 506
Publikovaných článků: 12820
Komentářů: 11058


MěřeníMeditace pro začátečníky

16.12.2017   Renata Šindelářová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Přestože si dnes mnoho lidí stěžuje na problémy s usínáním, nervozitou, stresem či únavou, mnozí se potýkají s fobiemi či bolestmi hlavy, přepadá je náladovost či negativismus, málokdo se pro pomoc obrací k nejzákladnější a nejpřirozenější formě zklidnění mysli, která přináší úlevu od věcech těchto problémů: k meditaci.  

Důvodů k tomu je více: v prvopočátku tak nejsme vychováváni, rodiče nás vedli spíš k užívání léků než k duševní očistě, a tak nás to třeba ani nenapadne. Ti, kteří by to třeba zkusit chtěli, zase často neví, jak by měli začít, leckdy si meditaci představují v tom typickém buddhistickém provedení, tedy jako tiché spočinutí v tureckém sedu, kdy je nejvyšším cílem nemyslet na nic - a nedokáží si představit, jak by to měli provést. Pokud to zkusí, samozřejmě jim to nejde, myšlenky jim těkají v hlavě jako miliony mravenců v mraveništi. A tak to vzdávají. Přitom by stačilo vědět, že právě tento způsob meditace je jeden z nejtěžších způsobů a přirozeně nějakou dobu trvá, než se člověk naučí ho zvládnout.

Nejsnadnější meditací je meditace řízená. Dnes je možné na internetu a také v knihkupectvích pořídit spoustu nahrávek, které vás meditací provedou slovně. Tzn. že vám nějaký hlas bude na pozadí relaxační hudby či pravidelného zvuku říkat, co máte dělat. Takové meditace se provádí se zavřenýma očima vleže nebo v sedě a jde tu pouze o to poslouchat, nechat se hlasem unést do míst, které nám dotyčný doporučuje. Představujete si sami sebe v určité situaci nebo se soustředíte na určitou část svého těla. Někdy jsou na pomoc přivoláváni andělé (typické např. pro Doreen Virtue) - pokud vám to je nepříjemné nebo vám to připadá směšné, nenuťte se do toho a vyzkoušejte něco jiného. 

Existuje také mnoho aktivních meditací, které jsou výborným doplňkovým prvkem s katarzním účinkem, což je důležité pro uvolnění stresu. Aktivní meditace tvoří energeticky opačný náboj ke zklidňujícím meditacím:

Hatlanina je nádherný název pro vtipnou originální meditaci: po dobu 15 minut říkejte nahlas, co se vám zachce, nesmyslná slova, výrazy, věty bez konce, prskejte ze sebe ven, co vás napadne, jedno přes druhé, snažte se to co nejméně řídit a pokud máte chuť něco říct, řekněte to bez ohledu na to, jestli se vám to zdá vhodné nebo ne. Pak si na 15 minut lehněte na břicho a vnímejte spojení se zemí, uvolněte se, vnímejte svůj dech.

Dynamická meditace podle Osha má pět fází a je poměrně složitá, ale pro seznámení s ní lze použít jen výňatek: 5 minut hluboké dýchání s důrazem na prožitek, 10 minut křik, jekot nebo hlasitý zpěv, 10 minut uvolňující tanec beze smyslu a cíle či jakýkoliv jiný aktivní a radostný pohyb, třeba poskakování. (Ještě kratší verzí je prosté pětiminutové intenzivní vykřičení se, psychologové to doporučují dospělým i dětem, ale je to spíš už uvolňující cvičení, ne meditace.)
 


Základní předpoklady pro každou meditaci:

- vhodná doba, takže budete mít jistotu, že vás každých pět minut nebude někdo od činnosti odtahovat,

- vhodné místo, kde nás nikdo nebude rušit a kde my případným křikem nebudeme děsit ostatní (děti se ovšem rády podobných aktivit zúčastní s vámi),

- chuť to vyzkoušet.

Pokud jste ochotni se učit meditaci v kolektivu, nejsnadnější způsob pro začátečníky je najít ve svém okolí centrum, kde vás naučí různým meditačním technikám zkušení terapeuti, kteří budou vašimi guru. Zde se určitě dozvíte a naučíte nejvíc, ale vlastní přesvědčení má váhu tisíce profesionálů, takže první krok je začít u sebe, ve své hlavě.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2578 s