Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.5.2022, svátek má Jana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13216
Komentářů: 11302


MěřeníPro fajnšmekry: Oběšenci jdou s námi

25.11.2017   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když archeolog napíše knihu, ten příběh může a nemusí být o archeologii. V souboru povídek Oběšenci jdou s námi najdete obojí. Autor knihy Tomáš Lojek, profesí archeolog, popisuje ve svých povídkách jak prostředí výzkumné, tak zcela všední. Všechny příběhy se zároveň odehrávají v Praze.  

A nejtypičtěji se projevují sympatickou společnou vlastností: dokáží hluboce oslovit svou vnitřní silou, svou samotářskou hořkostí paradoxně zasazenou do rušného velkoměsta.

Každá z povídek má schopnost vzbudit v nás emoce, sice ne veselé, ale zato pravdivé a upřímné, bez zbytečné hysterie. V mozku nám zůstane pachuť filosofických úvah. Každý z nás si taháme pořád s sebou svého oběšence, svou noční můru, svůj strach, svou samotu...

Ve sbírce se nachází několik povídek, které již vyšly elektronicky v souboru Trochu vzduchu, další povídky jsou zcela nové. Ani jeden z příběhů v Oběšencích však není zcela totožný jako v původní sbírce, neboť autor do souboru vpustil spolu s oběšenci vzduchu hodně - dosla v něm udělal luft.


Ukázka z povídky Vokno

Probudil se v půl třetí odpoledne v pokoji, který byl ponořen do smutného šedomodrého přítmí, a zjistil, že je sám. Ležel v posteli, deku měl přitaženou až k bradě a utkvěle sledoval tenounké klikatící se prasklinky na stropě. Nesnesitelně ho po včerejšku bolela hlava. Potřeboval vstát a dojít si na záchod, ale byl líný a nechtělo se mu vůbec z postele.

Přemýšlel o včerejší noci. Nic si nepamatoval. Hlavně si nemohl vzpomenout, jestli u něho ta holka spala nebo ne a jestli k něčemu došlo. Vedle něj na posteli ležela další rozhozená prošívaná deka a polštář.

Odhrnul přikrývku a s funěním vstal, aby svých sto dvacet kilogramů donesl na záchod. Potom letmo prohledal celý byt, ale žádné zvláštní stopy nenašel. Vrátil se do pokoje, otevřel dveře na balkon a jen ve spodkách se vypotácel ven.

Opřel se rukama o zábradlí a zhluboka vydechl. Domy a silnice skrápěl drobný déšť. Z bytu ve třetím patře dejvického činžáku, kde bydlel už nějaký čas v pronájmu, byl výhled na rušnou Evropskou třídu. Trochu naivně se podíval dolů k tramvajovým zastávkám a naproti k hotelu, jestli náhodou někde nezahlédne její drobnou štíhlou postavu. 

Oběšenci jdou s námi nejsou komerční záležitostí. Knihu nejvíce ocení hloubaví literární fajnšmekři. Snad i proto je tak útlá. Delikatesy zaberou na talíři také méně místa. Ale o to víc si je vychutnáte. 

Předvánoční novinku můžete nyní zakoupit ve vašich knihkupectvích, příp. objednat na internetu, např. v distribuční síti Kosmas nebo v nakladatelství Literární strom.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0308 s