Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.12.2023, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13622
Komentářů: 11402


MěřeníSCANDI- Přehlídka současných severských filmů

29.01.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

1. února zahajuje již čtvrtý ročník přehlídky současných severských filmů SCANDI. Letos je program zaměřen na nejnovější premiéry z Dánska, filmy, které u nás zatím nebyly uvedeny. Patří mezi ně tragikomedie o nevšední rodině TAK PRAVIL BŮH, čistokrevný revenge thriller o pomstě kardiochirurga organizovanému zločinu DARKLAND a portrét dvou mladých lidí a jejich nerovného vztahu POTVORA.V druhém programovém bloku budou představeni dva režiséři z nastupující generace dánských filmařů Michael Noer a Tobias Lindholm. Oba sdílí zálibu v realistickém zobrazování skutečnosti. Debutovali společně drsným vězeňským dokudramatem R. Prvně jmenovaný představí hypnotický thriller z kodaňského předměstí NORDVEST o zlodějíčkovi,který se vlastní neopatrností ocitne na hraně života a smrti a netradiční milostný příběh starších lidí v pečovatelském domě TŘI SLOVA. TOBIAS LINHOLM  SE představí filmem BOJ - válečným a soudním dramatem důstojníka, který se dostane k soudu za válečný zločin v Afganistánu a psychologickou i sociální analýzou novodobého pirátství ÚNOS.
Výběr oblíbených severských filmů doplní Zlatou palnou v Cannes a dalšími evropskými cenami oceněný snímek ČTVEREC, drama propuštěného trestance BEZVA CHLAP, islandský krimi thriler OKAMŽIK ZKRATU, dramatický příběh čtrnáctileté dívky SÁMSKÁ KREV a komediální drama o dozrání třicetiletého muže oceněné v Karlových Varech TÉMĚŘ CHLAP.  Festival SCANDI a jeho organizátor společnost FILM EUROPE připravil i sekci filmů pro děti a jejich rodiče – z dílny autora kriminálek Jo Nesboa dva filmy s bláznivým hrdinou - DOKTOR PROKTOR A PRDÍCÍ PRÁ&SEKDOKTOR PROKTOR A VANA ČASU plus historický dobrodružný film z počátku 13. století o záchraně budoucího krále POSLEDNÍ KRÁL.
Doplňme ještě informaci, která možná měla zaznít na prvním místě – letos 14. července by velikán švédského a světového režisér Ingmar Bergman oslavil své sté narozeniny. SCANDI je první filmovou akcí, která toto výročí připomíná uváděním filmů FANNY A ALEXANDR, MLČENÍ, PERSONA, PODZIMNÍ SONÁTA a SCÉNY Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA. V Rozhledně webmagazinu se ke jménu Ingmar Bergman a k jeho filmům ještě vrátíme.

„Skandinávsky výkonný filmový motor každý rok generuje silné žánrové tituly, kvalitní divácké snímky, pozoruhodné série v rámci quality TV, ale také výjimečné festivalové artefakty,“ řekl při loňském ročníku prezident festivalu Ivan Hronec. &Séf české kinodistribuce Vít Schmarc dodává: „SCANDI  je vždy oslavou pestrosti severské kinematografie a letošní ročník je z tohoto pohledu skutečně reprezentativní...ukazuje jak vitální a všestranné severské kinematografie jsou.“

Na přehlídce SCANDI je nutno ocenit i to, že se nekoná jen v Praze, případně ještě v Brně, jako většina podobných akcí, ale filmy se dostanou i do dalších míst a k dalším divákům - třeba ve Frýdku-Místku, Havířově, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Jihlavě, Karlových Varech, Kolíně, Krnově, Litoměřicích, Mariánských Lázních, Napajedlech, Olomouci, Plzni, Prostějově, Uherském Hradišti, ve Veselí nad Moravou či Zlíně. Už nemusíme říkat v duchu písně Pražského výběru „Pražákům, těm je hej,“ ale severské přehlídky jsou dostupné doslova pro každého vážného zájemce. Produkční Moving station, což je prostor, kde se přehlídka uvádí v Plzni, Eva Kraftová dokonce říká, že „letošní filmová nabídka je tak nabitá, že jsme se rozhodli některé dny promítat dokonce ve dvou sálech zároveň, abychom divákům nabídli maximální výběr a těšíme se na hojnou účast, kterou předznamenala návštěvnost loňského ročníku a zjevný zájem veřejnosti o severský film.“ 
Foto z filmů TAK PRAVIL BŮH a POTVORA
www.scandi.filmeurope.eu
www.bergman100.cz


 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0556 s