Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníMene Tekel uvede Úkryt v ZOO

22.02.2018   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Letošní 12. ročník mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel se zaměří na Polsko, které bude hlavním hostem. Ve středu 28. února od 19:00 se v kině Ponrepo uskuteční jedna z hlavních akcí, projekce amerického snímku Úkryt v ZOO.

Snímek, v němž kromě mezinárodních hvězd máme možnost vidět také českou herečku Martu Issovou, pojednává o skutečném příběhu někdejšího ředitele varšavské zoologické zahrady Jana Żabinského, jenž za druhé světové války zachránil se svou manželkou Antonitou několik stovek Židů. Hlavní role ve filmu ztvárnili Jessica Chastain, Johan Heldenbergh a Daniel Brühl.

Film se odehrává v roce 1943 v nacisty okupované Varšavě, jejíž předválečnou podobu ve snímku ztvárnila česká metropole Praha. Samotné centrum dění – varšavská zoologická zahrada, vznikla na pražském Výstavišti Holešovice. Projekce reálného příběhu o záslužných činech rodiny Żabinských, která přímo mezi výběhy a voliérami zoologické zahrady zachránila během války nevinné Židy, je součástí programu mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel, a proto bude zahájena úvodním slovem polského historika Mirosława Szumiła.

Před projekcí snímku Úkryt v ZOO si diváci připomenou také další polskou hrdinku, Irenu Sendlerovou, nositelku titulu Spravedlivý mezi národy, která během druhé světové války vedla dětskou sekci tajné Rady pomoci Židům Żegota a zachránila spolu se svými spolupracovníky z organizace Žegota více stovky dětí z varšavského ghetta. Od 17:30 budou odvysílány krátké filmy Lžička štěstí a Příběh Ireny Sendlerové.

ÚKRYT V ZOO (životopisné historické drama, USA/Česko/ Velká Británie, 2017, 127 min.)
Antonina Żabinska pracuje ve varšavské zoologické zahradě spolu s manželem, který je ředitelem zahrady. Když 1. září 1939 Německo zaútočí na Polsko, bombardování a ostřelování města ve vteřině zničí všechno, co manželé Żabinští léta budovali. Ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a trávníky se promění v zeleninové záhonky. Jan a Antonina začnou v prázdných klecích i své vlastní vile ukrývat lidi prchající před nacistickým pronásledováním.

Po skončení projekce jsou diváci zváni na číši vína.

Film je v anglickém znění s českými titulky.

Program celého filmového večera, v rámci nějž je film uveden:https://www.polskyinstitut.cz/program/2018/02/12/mene-tekel-filmovy-vecer-s-irenou-sendlerovou/

Program festivalu MeneTekel 2018: http://www.menetekel.cz/cz/
Vstup na uvedené projekce je zdarma – doporučujeme rezervovat si místo na anna.plasova@instytutpolski.org.

zdroj: TZ 2media.cz
foto: 2media.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0331 s