Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.12.2023, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13622
Komentářů: 11402


MěřeníFilmová přehlídka Finále Plzeň odhalila program, hosty i další lákadla

10.04.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

I letos se západočeská metropole promění v město zaslíbené filmu. Od 19. do 24. dubna 2018 se zde bude konat už 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Milovníci kinematografie budou nadšeně listovat programem a vybírat mezi desítkami nových i zajímavých archivních snímků. Zároveň se jim naskytne příležitost potkat hvězdy filmového světa a tipovat, kdo z nich si z Plzně odveze hlavní ocenění Zlatého ledňáčka. Na tiskové konferenci ve čtvrtek 5. dubna pořadatelé představili program jednotlivých sekcí a odtajnili také zvučná jména mezinárodní poroty či festivalových hostů. O Zlatého ledňáčka se letos snažilo ucházet celkem 112 celovečerních filmů, 26 dokumentů, 23 televizních prací z cyklické i necyklické tvorby a také 36 studentských filmů, pro něž pořadatelé připravili jednoho Zlatého ledňáčka navíc.


V rámci festivalu bude uvedeno 6 premiér či předpremiér. Jmenovitě se jedná o snímek Hastrman, režijní debut Ondřeje Havelky podle předlohy Miloše Urbana. Dále to bude dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého o životě šesti lidí, kteří hledají útočičtě v Česku, slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima nebohluboko do historie sahající snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 p největším poválečném důlním neštěstí v poválůečném Československu či dokudrama Jana Geberta Až přijde válka o životě dvousetčlenné domobrany Slovenskí branci.
 
Programová sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích opět uvede i zahraniční tvorbu, která vznikla v české koprodukci. Návštěvníci se mohou těšit například na projekty z Rakouska (Doma je tady), Lotyšska a Finska (Sibiřský deník) i Indie (Jak Harry potkal Sejal). Za pozornost stojí též slovenská tvorba, kterou na festivalu zastoupí snímky loňského roku, například DOGG, &Spína či Únos. Nechybí ani dokumentární žánr v podobě časosběrných děl Deset let lásky a Sbohem děcáku. Sekce Na vlně představuje výběr nejnovějších filmů vzniklých v roce 2018, Finále promítne strhující dokument o české přírodě Planeta Česko či režijní debut Petra Horkého &Svéd v žigulíku o střetu západního myšlení s ruskou mentalitou.
 
Na snímku zleva programový ředitel FINÁLE Peter Badač, ředitelka festivalu Eva Veruňková-Košařová a režisér zahajovacího filmu, herec, zpěvák, muzikant a scénárista Ondřej Havelka

Vyvrcholením festivalu bude jako každoročně slavnostní udílení cen Zlatý ledňáček. Vůbec poprvé budou oceněny i studentské filmy do 40 minut. Vítězové kromě skleněných cen dostanou také finanční odměnu a vítěz studentské sekce obdrží věcné plnění v hodnotě 100 000 Kč od partnera ceny Magic Lab. O vítězích rozhodnou 4 poroty složené celkem ze 14 zahraničních odborníků. Role předsedy hlavní poroty se ujme Tomasz Wasilewski, polský scénárista a režisér, držitel ceny Stříbrný medvěd z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně za nejlepší scénář. Pozvání přijala i herečka Alexandra Borbély, držitelka Evropské filmové ceny za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu O těle a duši, který byl nominován na Oscara. Mezi další porotce patří například rumunská dokumentární režisérka a filmová producentka Monica L?zurean-Gorgan, producent dokumentárních snímků Oliver Sertić, vedoucí industry platformy Filmového festivalu v Krakově Katarzyna Wilk či programový ředitel Slovinského filmového festivalu v Celje Igor Palcic. Z českých filmařů či herců do Plzně zavítá například Miroslav Krobot, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Zuzana Kronerová, Vít Klusák, Filip Remunda, Taťjana Medvecká, Jan Hřebejk a mnoho dalších. 
 
Filmový festival Finále Plzeň je v rámci republiky jedinečnou přehlídkou současné české a slovenské audiovizuální tvorby. „Unikátnost festivalu spočívá v šíři jeho záběru. Na Finále se tradičně setkává filmová, televizní i internetová tvorba. Návštěvníci mají možnost zhlédnout průřez aktuálními hranými a dokumentárními snímky, filmy i seriály, jejichž autory jsou renomovaní tvůrci, ale také současní studenti filmových škol sbírající zkušenosti. Je to akce s jedinečnou rodinnou atmosférou a zároveň s profesionálním zázemím, kde se můžete na každém kroku osobně setkat s velkými hvězdami,“ říká ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. K tomu pak dodává: „Jednatřicátý ročník dodržuje své letošní motto, opravdu jde o grande finále česko-slovenské tvorby. Vždyť letos slaví česká kinematografie 120 let. Věřím, že své si v něm najde každý návštěvník.
 
O doprovodném programu jsme na stránkách webmagazinu již psali v článku FINÁLE PLZEŇ V PŘÍPRAVÁCH. Doplňme tedy jen to, že Finále Plzeň zve tradičně i děti a mladistvé. „Menší diváci jistě ocení pohádkově laděné příběhy, jako je např. poetický vánoční film Přání k mání o různých podobách, které na sebe může vzít láska nebo nejnovější pohádku Zdeňka Trošky Čertoviny, či pohádky Nejlepší přítel a Hurvínek a kouzelné muzeum,“ láká rodiny s dětmi na festival ředitelka. V prostorách Měšťanské besedy bude opět dětský koutek. Pro mladistvé diváky Finále uvádí např. snímek Pátá loď, který vypráví příběh netradiční dětské rodiny inspirovaný skutečnou událostí. Z dokumentů by dospívající mohly oslovit snímky Nic jako dřív a Sbohem děcáku. Oba se zabývají zlomem, který přichází pro děti v ústavech s 18. rokem.
 
Předprodej vstupenek: od 9. dubna 2018 na www.goout.cz
Více informací o festivalu získáte na webu www.festivalfinale.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1045 s