Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.12.2022, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13318
Komentářů: 11329


MěřeníVšeho moc škodí

17.04.2018   Zdeněk Pilný   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Možná ne tak doslova, přesnější by snad bylo "všeho moc může uškodit". Je asi třeba to vysvětlit, a tak tady budu fušovat do řemesla odborníkům, za což se předem omlouvám.

Mám dvě roční období. Přes zimu je „plesová sezóna“, kdy nenavštěvuji plesy, ale divadla, koncerty a tak, co se právě hodí. Ostatní klasická tři roční období věnuji co nejčastějšímu pobytu v přírodě. Teď právě pomalu končí plesová sezóna, a tak jsem byl na předposlední zimní akci. Předem vím, že budu označen za nekulturního člověka, který je sto let za opicemi. Byl jsem totiž na muzikálu „Jesus Christ superstar“ v Hudební divadle v Karlíně. Jasně, je to stará, dávno profláknutá záležitost, ale mně to nedá a chci si o tom představení trochu popovídat. Je to skoro 20 let, co tento muzikál spatřil světlo světa, pomalu a opatrně, aby nebyla pobouřena katolická církev. V česku byl „Ježíš“ uveden v červenci roku 1994 v dnes již neexistujícím divadle Spirála a od listopadu 2010 se hraje dodnes. Tolik historie a současnost.
 
Jsem pokřtěný bezvěrec a v poslední době i zastánce přísného zákazu podpory jakéhokoliv náboženství, a tak jsem první polovinu představení prožil ve zmatku a snaze rozhodnout, zda představení o přestávce opustit nebo zůstat do konce. Samozřejmě jsem zůstal, přišlo by mi nehorázné odejít „v tom nejlepším.“ Ty uvozovky jsou jaksi neoprávněné, ono totiž opravdu v druhé polovině muzikálu šlo o to nejlepší. Mám pocit, že to nejlepší bylo vlastně celé představení, ale až po přestávce jsem o tom byl přesvědčený.

A proč tedy „všeho moc může uškodit“? Je nemožné pochopit, co dokáže hlasem „pan herec“, tedy spíše „pan zpěvák“,  Václav Noid Bárta v alternaci s panem Kamilem Střihavkou a pochopit se nedají pěvecké výkony i všech ostatních herců. Hlavně vynikla Bára Basiková jako Máří Magdalena. A v tom je právě ta potíž. Zpívat všichni uměli a právě že až moc dobře.Výkony herecké zůstaly tak trochu v pozadí a i děj jaksi zůstal trochu skrytý, i když jsem pochopitelně ten příběh znal z hodin náboženství na obecné škole.

Celou první polovinu představení mě pronásledovala myšlenka, že vlastně nelze pochopit, proč křesťané tolik vadili komunistům, protože vlastně idea náboženství je hodně podobná představám komunismu. Jednoduše – spasení v podobě věčného života v nebi – všechna moc patří lidu a vlastně proto jsou si všichni rovni – výhody socialistického, potažmo komunistického zdravotnictví – Kristus taky uzdravoval zázrakem – jen tak co mě v rychlosti napadlo … Křesťané vlastně mohli v klidu fungovat jako účinná reklama a podpora komunistických, i když fantasmagorických, zásad.
 
Na závěr použiji výrok z bible: „Blahoslavení chudí duchem, neboť jich jest království nebeské.“ Budu doufat, že i já jako chudý duchem dojdu spasení.
 
Ještě než dojdu onoho spasení, chci prohlásit, že ten muzikál je snad nejlepší, co mohlo vůbec vzniknout. Tak se jděte podívat vy, kdo ho neznáte.
 
Praha 14.dubna 2018

Zdroj foto: Hudební divadlo Karlín
Muzikály v reperotáru divadla: Jesus Christ superstar, legenda jménem Holmes, Sestra v akci, Čas růží, Carmen, Drakula, Noc na Karlštejně


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.024 s