Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníPlzeň ožívá Slavnostmi svobody, očekává desítky tisíc návštěvníků

03.05.2018   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V Plzni dnes začínají čtyřdenní Slavnosti svobody, západočeská metropole očekává návštěvnost několika desítek tisíc lidí. Ve městě, jež ožívá vzpomínkami na osvobození americkou armádou v květnu 1945, vznikají unikátní dobové vojenské kempy, chystají se pietní akty i setkání s nejvzácnějšími hosty – americkými a belgickými veterány. Nejočekávanější událostí prvního dne oslav, čtvrtka 3. května, je odhalení opravených pylonů památníku Díky, Ameriko! v 17 hodin, mezi nejatraktivnější akce slavností pak bude patřit sobotní průjezd historických vojenských vozidel centrem města, takzvaný Convoy of Liberty. 

„Cílem oslav je připomenout si události z května 1945, procítit dobovou atmosféru a hlavně pak vzdát hold mužům, kteří před 73 lety jako velmi mladí chlapci přinesli Plzni svobodu. Osobně vždy vnímám setkání s veterány, jimž všem je už přes 90 let, jako nejsilnější moment oslav. Plzeňané i návštěvníci města budou mít hned několik příležitostí jim symbolicky poděkovat,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.
 
Z USA do Plzně přijíždí George Thompson, James Duncan a Earl Ingram, z Belgie pak Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Val?re Gustin. Kromě veteránů bude na oslavách přítomen také vnuk generála Pattona George Patton Waters a Luc Rensonnet, syn velitele 17. dělostřeleckého pluku.
 
Ve čtvrtek 3. května se američtí veteráni zúčastní například vernisáže výstavy věnované výročí 16. obrněné a 97. pěší divize, a to ve 14 hodin ve Smetanových sadech. Od 15 hodin budou přítomni na pietním aktu na náměstí Míru, od 17 hodin pak na odhalení opravených pylonů památníku Díky, Ameriko! Ani letos nebude chybět beseda veteránů s veřejností a studenty, na programu je v pátek 4. května od 9 hodin v Měšťanské besedě. Jeden z největších zážitků setkání s veterány slibuje Convoy of Liberty, jenž startuje v sobotu 5. května v 11 hodin. Veteráni pojedou na džípech v čele kolony přes 200 historických vojenských vozidel, džípy je dovezou ze Sukovy ulice, přes Klatovskou třídu až na náměstí Republiky. Hlavní vzpomínkový akt s účastí amerických a belgických veteránů se uskuteční v neděli 6. května u památníku Díky, Ameriko! od 16 hodin. 
 
Jedinečnou atmosféru dodávají oslavám v Plzni vojenské dobové kempy, vznikají na několika místech ve městě. V lokalitě U Zvonu lidé uvidí ukázku tábora RAF, tedy britského královského letectva, v němž sloužilo 2402 Čechů a Slováků. Lokalitu Křižíkových sadů a Proluky zaplní program projektu Plzeň 1945, který nabídne živý obraz amerického vojenského tábora a květnové ulice z roku 1945. V parku za OC Plzeň Plaza jsou k vidění vojenské kempy 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. Před kulturním domem Peklo bude mít své stanoviště vojenský kemp Raiders s expozicí americké pěchoty. Ukáže tradiční současnou americkou armádu s detailním výkladem o výstroji, výzbroji a vybavení.
 
V neděli 6. května se rodiče s dětmi v době od 10 do 17 hodin mohou těšit na nové zážitky získané účastí v interaktivní soutěži Nebeští jezdci. Soutěž  připomene osudy československých letců RAF, startuje u kulturního domu Peklo, prochází &Struncovými sady a končí U Zvonu v kempu RAF.
 
Součástí Slavností svobody Plzeň 2018 jsou i další události a také doprovodný program, podrobné informace zájemci najdou na webu slavnostisvobody.cz. 
Foto: plzen.eu, icause.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0537 s