Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.7.2022, svátek má Jaroslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníZdravá kosmetika, která šetří zdraví i peněženku

09.10.2019   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Moderní chemická doba žádá návrat k přírodě. Nejde tu jen o jídlo, ale také o kosmetiku, péči o tělo a pleť. Staré recepty našich babiček již dávno nestačí, ale možná je můžeme oprášit a zmodernizovat. Co tedy začít znovu a jinak? S tipy na zdravou kosmetiku, která šetří přírodu i peněženku, přichází nakladatelství Kazda v publikaci ZKUSTE TO DOMA SAMI a přináší nám 137 receptů

Kniha je logicky uspořádána do několika kapitol na oblast péči o vlasy, obličej, pokožku, ústní hygienu atd. V úvodu nechybí malý lexikon přísad a důležité poučení o trvanlivosti domácích kosmetických výrobků. Texty jsou psány jednoduchým jazykem, obsahují spoustu zajímavých podnětů a z jejich rozsáhlosti vyplývá, že se jedná opravdu o dlouholetou sbírku zkušeností mnoha osob. Celou knihu provází spousta ilustračních fotografií.

Složitostí bych recepty rozdělila na tři druhy. Najdete tu mnoho zcela jednoduchých tipů, které rozhodně může využít každý, bez ohledu na svou předešlou nezkušenost a s využitím běžně dostupných ingrediencí. Líbí se mi velké množství jednoduchých způsobů k ošetření vlasů. Spousta návodů na výrobu kondicionérů, pleťových masek a masek na vlasy z běžných kuchyňských přísad, návod na medové tužidlo či třeba snadné a přesné postupy, jak přírodně obarvit své vlasy: jak je zesvětlit citrónem, dodat žlutý odstín pomocí heřmánku či třeba jak dodat červený odstín pomocí červené řepy apod. 

Další recepty bych označila za průměrně složité. Obsahují již ingredience, které již každá hospodyňka při ruce nemá (např. kuchyňský škrob, bambucké máslo, včelí vosk), ačkoliv je výroba snadná, popř. obsahuje sice běžné přísady, ovšem výroba již není pouze o smíchání produktů a jejich použití, ale zabere nám trochu času. Potěší např. postup výroby přírodního balzámu na rty nebo deodorantu (naplně kuličky), o kterém budeme bezpečně vědět, že neobsahuje žádný hliník.

Nejsložitější recepty, nejčastěji na výrobu mastí, už obsahují většinu přísad, které se nenachází v každé domácnosti, a postup výroby začíná připomínat chemický pokus, přesto se osoba zvyklá např. na nutné dodržení postupu při sušení bylinek (aby nezplesnivěly) nezalekne. Nutno dodat, že tak jako tak v knize převažují recepty jednodušší a že by nás díky důkladnému popisu postupů - pokud je dodržíme - nemělo nic nepříjemně překvapit. 

Věřím, že v knize každý něco pro sebe najde. Spousta receptů naznačuje možné alternativy, můžeme si vybrat přísadu či vůni, která nám lépe sedí. A samozřejmě je pro nás pořád nejdůležitější vědomí, že vycházíme z přírodních materiálů, čímž velmi ulevíme svému tělu i přírodě od chemické zátěže běžných kosmetických přípravků. Jako bonus je i finanční dostupnost většiny ingrediencí. My skutečně můžeme šetřit své zdraví, přírodu i peněženku zároveň.


Zkuste to doma sami, péče o tělo a vlasy
137 receptů na přírodní kosmetiku, s nimiž budete šetřit přírodu i svou peněženku
Nakladatelství Kazda, 2019
Zdroj foto: knihykazda.cz


                  


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.034 s