Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 6.7.2022, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13232
Komentářů: 11309


MěřeníZájem Čechů o léčbu rázovou vlnou roste, žádají ji tři z pěti pacientů

08.10.2020   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Informovanost českých lékařů o účincích fokusované rázové vlny je stále nízká. Stoupá ale povědomí laické veřejnosti – přibývá lidí, kteří ke své léčbě přistupují aktivně, chtějí maximální efektivitu a o aplikaci rázové vlny fyzioterapeuty sami žádají.

„Fokusovanou rázovou vlnu využíváme pro její rychlý regenerační efekt jako doplněk manuální terapie. Za devět let v provozu ji vyzkoušelo hodně přes 10 tisíc pacientů s úspěšností léčby až v 95 procentech případů. Nejvyšší efekt má bezprostředně po svalovém zranění, ale pomáhá i při dlouhotrvajících bolestech. Nejčastěji ji aplikujeme při blokádě kloubů páteře nebo žeber, při poškození meziobratlové ploténky, natažených vazech v koleni či kotníku, tenisovém a oštěpařském lokti, zamrzlém rameni, zánětu achilovky nebo při artróze kloubů. Méně známé, ale stejně účinné je také využití fokusované rázové vlny při léčbě erektilních dysfunkcí, u poruch pánevního dna či prostaty a při bolestivé menstruaci,“ vyjmenovala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Pozitivní dopad má podle jejích zkušeností terapie s rázovou vlnou i na zlomeniny, bolestivé záněty spojené s patní ostruhou a rekonvalescenci po operaci kolene či ramene. „Od roku 2011, kdy se naše klinika stala centrem terapie rázovou vlnou, sledujeme soustavný nárůst vyžádaných terapií, kde je součástí léčby nějaká forma rázové vlny. V tuto chvíli to odhaduji na 60 procent našich výkonů. Zbývajících 40 procent pak připadá na šbquo;obyčejné‘ fyzioterapie, manuální lymfodrenáže a masáže,“ doplnila fyzioterapeutka.

Pacienti se svalovými a kosterními problémy se však o nové metodě léčby málokdy dozvědí od svých lékařů. Většina lidí čerpá informace z internetu anebo od svých známých, kteří léčbu podstoupili. „Léčba s pomocí fokusované rázové vlny stále není v Česku tolik rozšířená. Například u zmrzlého ramene, kde je tato léčba prokazatelně účinná a s vynikajícími výsledky, ji v tuzemsku využije odhadem promile z celkového počtu pacientů. Ostatní lidé odhánějí bolesti prášky a injekcemi s kortikoidy. U některých jiných diagnóz dokonce podstupují zbytečně rutinní operace. Na vině je malá informovanost i ze strany praktických lékařů a cena léčby, kterou neproplácí pojišťovny. Přitom náklady jsou srovnatelné a šbquo;fokuska‘ v nákladech často i vítězí,“ míní Iva Bílková.

Nová technologie fokusované rázové vlny nepůsobí jako analgetikum. Naopak podněcuje poškozené místo k „samoopravě“, urychluje hojení měkkých tkání a obnovuje hustotu kostí. Díky přesně zacíleným tlakovým vlnám, které proniknou i hluboko do těla, je její aplikace neinvazivním zákrokem, který zvyšuje účinky manuální fyzioterapie až desetinásobně. „Rázové vlny není třeba se bát. Někteří pacienti bohužel v minulosti získali špatnou zkušenost z pracovišť, kde nevhodně využívali starší typ – tzv. radiální rázovou vlnu. Dnes je však využívána především nová technologie fokusované rázové vlny, která funguje na zcela jiném principu, je výkonnější a má výborné účinky v řadě svalových, kloubních a kosterních onemocnění. Zvlášť starší lékaři jsou k této moderní léčbě skeptičtí a své pacienty šbquo;léčí‘ kortikoidy. Ty sice pacientovi okamžitě uleví, ale neřeší příčinu problému a bolest se vrací. Naopak fokusovaná rázová vlna přímo pomáhá poškozené tkáni v regeneraci,“ vysvětlila Iva Bílková.

Aplikaci rázové vlny si dnes musí pacienti platit ze svého, jedna 30minutová terapie stojí od 1300 korun. Budoucí spoluúčast pojišťoven odborníci nevylučují. „Magnetoterapie, ultrazvuk, laser, to vše jsou pojišťovnou proplácené staré koncepty léčby, mnohdy s nižším efektem, než nabízí fokusovaná rázová vlna. Tu již proplácí některé zdravotní pojišťovny v Německu, Rakousku a dalších zemích. I u nás by bylo jistě hrazení pojišťovnou u některých diagnóz možné. Někteří lékaři se ale podle mého názoru s fokusovanou vlnou neztotožňují, neznají její princip. Mladí lékaři ji pacientům doporučují, obecně ale lékaři a fyzioterapeuti mají o využití rázové vlny malé povědomí. Samozřejmě by bylo vhodné udělat férové srovnání celkových nákladů šbquo;starého‘ a šbquo;nového‘ postupu léčby, tradiční léčebný cyklus versus s pomocí rázové vlny. Nemáme informaci, že by některá česká zdravotní pojišťovna toto zkoumala, myslím ale, že by byli velmi překvapeni,“ podotkl ředitel FYZIOkliniky Zdeněk Bílek.

 

FYZIOklinika, www.FYZIOklinika.cz

Je nestátní zdravotnické zařízení zaměřené na prevenci a léčbu bolestivých stavů pohybového aparátu. FYZIOklinika do české praxe uvedla nový koncept služeb FYZIOterapie All-Inclusive a FOKUS All-Inclusive – kombinaci dostupných metod, od ultrazvukové diagnostiky přes manuální fyzioterapii po využití radiálních nebo fokusovaných rázových vln, v rámci jedné komplexní návštěvy klienta. Označení „fyzioklinika" je registrovanou ochrannou známkou společnosti FYZIOklinika s. r. o.

V oblasti fyzikální terapie je FYZIOklinika největším centrem pro léčbu rázovou vlnou v ČR a řadí se mezi největší pracoviště na světě. Aplikace této inovativní technologie zvyšuje efekt manuální fyzioterapie – je užitečným doplňkem při léčbě bolesti v léčebných programech a v případě planární rázové vlny dokonce umožňuje výrazné urychlení hojení ran. FYZIOklinika je certifikovaným rodinným podnikem. V roce 2017 získala prestižní ocenění Firma roku v regionu Praha a v letech 2017 a 2019 se umístila na druhém místě v celostátní soutěži Ordinace roku v kategorii Rehabilitační ordinace. Spravuje největší databázi videonávodů na FYZIOcvičení v ČR, veřejně dostupnou na jejím webu. Fyzioterapeuti v pražském centru ročně obslouží přes 6000 návštěv. V dubnu 2018 složila vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, mezinárodní zkoušku na McKenzie Institute International a získala tak jako jedna z mála Čechů tuto akreditaci. 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0381 s