Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.12.2023, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13622
Komentářů: 11402


MěřeníKDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD - román plný tajemství, lásky a odvahy

12.02.2022   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

K překvapení dojde většinou tehdy, když je nejméně čekáte. Zázrak je něco zcela výjimečného a a málokdo se s ním setká. To první –tedy překvapení – přináší román americké spisovatelky  Glendy Vanderahové  KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD. Nechce se věřit, že jde o debut a přečtete ho jedním dechem. A o to druhé – zázraky – v něm jde.

 
Na obálce si přečtete, že román je o devítileté dívce, která tvrdí, že přišla „z hvězd“ a aby se mohla vrátit do rodné galaxie Větrník, musí na Zemi najít pět zázraků. Domnívat se však, že půjde  o pohádku by bylo velkým omylem, stejně tak jako nejde o sci-fi. Když se potrhaná, poškrábaná dívka bez bot objeví před chatou ornitoložky Joanny a je neoblomně přesvědčena o svém mimozemském původu,  je tím prvním zázrakem, že najde takovou osobnost, která je schopna jí porozumět a postarat se o ni. 

Joanna (zkráceně Jo) Tealová se pro svoji habilitační práci zabývá problematikou hnízdění ptáků, konkrétně papežíka indigového.  Proto si pronajala lesní chatu, od níž vyráží každý den k místům, kde ptáci sídlí. Co má dělat s dívkou, která si říká Ursa, když na seznamu ztracených dětí není a ani policista nemá zájem se o ni blíže zajímat? Ursa je nebývale šikovná,  mimořádně inteligentní a její soužití  s Jo se zdá být bezproblémové. Navíc se s kamarádí s Joiným přítelem – „panem Vajíčko“ Gabrielem Nashem, farmářským samotářem pečující v sousedství o nemocnou matku. 

Zázraky, které Ursa poznává, jsou pro nás zcela běžné – např. narození koťátek, jimž dává jména podle hrdinů Shakespearových děl. Největší zázrak je však ten, který se rodí nenápadně a pomalu. Cizí dívka, jevící se z počátku (podle překladu) jako „podhozenec z pohádek“ a dva osamělí, navzájem odcizení lidé, k sobě nacházejí cestu, začínají si být stále bližší a díky „kvarkům“, které si Ursa přinesla z hvězd se zbavují svých komplexů – Jo se vzpamatuje ze smrti matky a s tím, že po operaci nádoru jí byla odňata prsa, Nash pak se vyrovnává se zjištěním, že má dva otce – toho biologického a toho,který se o něho staral. Díky „doteku hvězd“ se rodí láska, v níž oba nikdy nedoufali.

Kde se v dívce bere taková síla, že může ovlivnit osudy, jak se dostala ke znalostem náležejícím mnohem starším ročníkům včetně znalosti a chápání Shakepsearových děl? Proč ji nikdo nehledá a nikomu neschází? Idyla lidských vztahů však dostane trhlinu. Jo se nedaří prolomit nepochopení úřadů a získat Ursu trvale pod svoji ochranu. Ursa pozná svůj pátý zázrak – to že ji má Jo vřele ráda a proto, se odmítne vrátit do„své“ galaxie. A vše naruší hororový závěr, který vám tak trochu naruší radost z poklidně plynoucí četby, ale podaří se jím tak trochu vyjasnit nelehký osud dívky, které se vrazi její matky chtějí zbavit. Zůstane otázka – je Ursa skutečné dítě hvězd a dívčino tělo si po její smrti „vzala“ nebo má jen tak přebohatou fantazii? To už je na čtenáři, zde zůstane u realisticky pozermského vysvětlení nebo si v sobě ponechá víru v svět mimo naši realitu. 

Glendy Vanderahové se podařil malý zázrak – napsat román, který je zároveň pozemský a současně „hvězdný,“, současně realistický a přitom fantastický. Jeho síla je především v odhalení skrytých lidských pohnutek a v možnost ovlivnění osudů lidí, které se potýkají s osobními problémy a komplexy. Vanderahová a její Ursa nacházejí lék, který vše dokáže léčit. Stačí vzhlédnout tam, kam ukazuje titul románu – od vršku lesa ke hvězdám, ze všednosti se pokusit „dotknout hvězd“ a najít v životě jediný všeplatný lék– lásku...

V dnešní době, v niž v literatuře (i filmu a televizi) vládne násilí, ovládají ho detektivky a herci musí být řádně drsní, zapůsobí četba tohoto románu jako balzám na duši. I když toto všeprostupující násilí pronikne i sem, dá vám kniha výsledný dojem, který vám v duši zůstane - klid, mír, pohodu. A to není málo. 

Glendy VANDERAHOVÁ
Než se začala věnovat psaní, pracovala jako odbornice na ohrožené druhy ptáků v Illinois. Pochází z Chicaga, ale dnes žije na Floridě s manželem a všemi ptáky, motýly a lučním kvítím, které se jí podaří nalákat na svůj pozemek. KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD je její první román.
Foto: vendyranderah.com.
***************************************** 
Glendy Vanderahová:  KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD
z anglického originálu Where the Meets the Stars přeložil Tomáš Bíla
vydalo Nakladatelství JOTA, s.r.o. v Brně roku  2022.

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0669 s