Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


MěřeníPatero věcí o hypertenzi, na které jste se (možná) báli zeptat

23.05.2022   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. To nezní tak děsivě, pokud si neuvědomíte, že má za následek předčasné úmrtí každého čtvrtého muže a každé páté ženy. Vysoký tlak totiž zvyšuje riziko srdečních a mozkových chorob a je stále jedním z hlavních důvodů předčasných úmrtí na celém světě. Díky moderním způsobům diagnostiky a léčby ale můžete riziko výrazně snížit! Přečtěte si těchto pět věcí, které jste se o hypertenzi báli vědět.
 

1. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl
Hypertenze je způsobena kombinací několika faktorů. Zatímco dědičnost bohužel ovlivnit nemůžeme, svůj životní styl ano. Obezita, nadměrná konzumace cukru a soli, kouření, pití alkoholu a chronický stres – to vše zvyšuje riziko vzniku hypertenze. Vašemu tělu naopak udělá dobře pravidelná konzumace ovoce a zeleniny a pravidelný pohyb. Vyberte si jakoukoli aktivitu, která vás bude bavit – nemusíte hned uběhnout maraton. To potvrzuje i diabetoložka Michala Pelikánová: „Všechny typy pohybu jsou naprosto vhodné. Zařazení pravidelné aerobní fyzické aktivity minimálně 5x týdně na 30 minut povede k redukci nadváhy, která je častou příčinou rozvoje vysokého tlaku a diabetu.“

2. Problém odhalí velmi často domácí měření
Polovina lidí s hypertenzí o své nemoci vůbec neví. Vysoký krevní tlak přitom můžete včas zachytit pravidelným domácím měřením. Při příležitostném měření tlaku na preventivní prohlídce bývá výsledek zkreslený stresem z lékařského vyšetření. Nejpřesnější výsledky proto získáte při měření tlaku v klidu domova. Podmínkou je samozřejmě kvalitní tlakoměr, nejlépe s takzvanou Intelli manžetou, která snižuje nepřesnost měření. „Na výsledky domácího měření ověřeným tlakoměrem se lze spolehnout,“ potvrzuje kardiolog Michal Vráblík. Ideální hodnota tlaku je 120/80, ale občasné výkyvy nejsou důvodem k panice. Své hodnoty si nezapomeňte pravidelně zapisovat a ukažte je svému lékaři. Některé přístroje také dokáží informace rovnou bezdrátově zapisovat třeba do mobilu (např. Omron M4 či M7 IT).

3. Příznaky jsou nenápadné
Hypertenzi se někdy říká neviditelný zabiják, protože zpočátku nebolí a nemá viditelné příznaky. Existuje však řada varovných signálů, například ranní bolesti hlavy, krvácení z nosu nebo nepravidelný srdeční rytmus. U mužů je dalším příznakem porucha erekce. Pravidelné domácí měření tak může zachránit i váš milostný život! Pokud na sobě některý z příznaků pozorujete, nečekejte a navštivte praktického lékaře nebo napište dotaz na www.rady-lekare.cz

4. Léčba je jednoduchá
Základem úspěšné léčby hypertenze je její včasné odhalení. Při naměření vysokých hodnot zkuste změnit svůj životní styl a navštivte lékaře. Pokud zdravější strava, méně stresu a více pohybu váš tlak nesníží, léčba je jednoduchá. Díky moderní medicíně stačí brát jednu tabletu jednou denně. Pokud vám lékař nějaké tabletky předepsal, užívejte je! Při zanedbání léčby může vysoký tlak poškodit srdce, mozek, ledviny nebo zrak.

5. Ohroženy nejsou jen ženy v menopauze
Vysoký krevní tlak se nejčastěji týká mužů a žen po menopauze, i mladší ročníky by si ale měly dávat pozor. Kardiovaskulární choroby jsou odpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v Evropě. Zabíjejí víc než všechny typy rakoviny dohromady. „Hypertenze není zdravotním problémem pouze seniorů, objevuje se ve všech věkových kategoriích, a to i u jinak zdravých jedinců. Důležitým problémem zůstává, že až čtvrtina postižených o svém zvýšeném krevním tlaku neví, a proto se neléčí,“ varuje kardioložka Petra Vysočanová.  I ona doporučuje pravidelné měření validovaným tlakoměrem.
Více informací o správném měření naleznete na www.krevnitlak.cz.
Vysoký krevní tlak v číslech
 • 1,25 miliardy dospělých na světě má problém s hypertenzí
 • ½ z nich o tom ani neví
 • 2/3 pacientů s touto diagnózou podceňují léčbu hypertenze a neužívají předepsaný lék
 • Na diagnózu vysoký tlak umírá předčasně víc než jeden muž ze čtyř a jedna žena z pěti
 • 1 tableta 1x denně – tak vypadá moderní a pohodlná léčba vysokého krevního tlaku

Zásady měření krevního tlaku v domácím prostředí
 • Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
 • Nejméně 30 minut před měřením nekuřte a nepijte alkohol.
 • Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží opřenou o stůl, obě nohy mějte nezkřížené na
 • Během měření nemluvte a nehýbejte se.
 • Tlak měřte vždy na stejné paži s vyhrnutým rukávem.
 • Manžeta tlakoměru by měla pevně obepínat paži, Intelli manžeta se kolem ruky sama stáhne.
 • Tlak si měřte pravidelně, alespoň jednou týdně, a to ráno a večer. Hodnoty si zapisujte.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1192 s