Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníSlavnosti svobody opět připomenou osvobození Plzně

01.04.2023   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vojensko-historickým a kulturním programem si Plzeň ve dnech 5. až 8. května připomene události spojené s koncem druhé světové války a osvobozením města americkou armádou. Konají se Slavnosti svobody. K jejich programu už neodmyslitelně patří dobové vojenské kempy, Konvoj svobody, vzpomínkové akty i atraktivní koncertní vystoupení. Letos se nově připojí nezisková organizace Post Bellum s rodinným programem v rámci projektu Paměť národa.
 

„Letos poprvé se oslavy konce druhé světové války uskuteční bez těch, kdo Plzeň v květnu 1945 osvobozovali. Žijícím válečným veteránům už jejich zdravotní stav nedovolí cestovat na tak velkou vzdálenost. Přítomni však budou alespoň symbolicky. Pánové George Thompson a Lincoln Harner natočili pro Plzeňany zdravice. A jsem moc rád, že v Plzni i tentokrát můžeme jako čestné hosty přivítat rodinné příslušníky amerických a belgických veteránů, pro něž jsou činy a odkaz jejich předků důležité. Mnozí z nich se do Plzně vracejí už poněkolikáté, neboť se svými tatínky či dědečky na Slavnosti svobody přijížděli. Naši hosté se už těší na neopakovatelnou atmosféru květnových oslav,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký. „Plzeňské Slavnosti svobody stále zůstávají především připomenutím všech, kdo bojovali a padli za naši svobodu. Takto jim vyjadřujeme náš dík,“ zdůraznil Roman Zarzycký.

Program Slavností svobody, které patří k největším oslavám konce druhé světové války v Evropě, opět přinese dobovou atmosféru, kempy klubů vojenské historie a jedinečný Konvoj svobody. Součástí oslav bude také řada pietních aktů – hlavní vzpomínkové setkání se tradičně uskuteční 6. května, v den osvobození Plzně, u památníku Díky, Ameriko! Kulturní program je připraven na náměstí Republiky a v amfiteátru za Obchodním centrem Plaza, v přilehlém parku se představí také kluby vojenské historie a Armáda České republiky.
Dobové vojenské kempy, v nichž jsou k vidění desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, dílenská a přepravní technika, polní kuchyně i vojenské ubikace, se rozloží v Křižíkových sadech. Další kluby připomínající Československou samostatnou obrněnou brigádu a RAF, včetně makety letounu Spitfire, se vrátí, společně s Armádou České republiky, do prostoru parku za obchodním centrem Plaza,“ informovala vedoucí Oddělení marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová.

Kulturní program na náměstí Republiky a v amfiteátru za Plazou se jako každý rok ponese především v rytmu swingu, jazzu, folku a country. Vystoupí například Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, Václav Noid Bárta a Cimbálová muzika Milana Broučka, skupiny Cop, Navostro, Taxmeni nebo Bratři Ebenové. Zazní Ellingtonův Sacred Concert pro soprán, sbor a klatovský Big band. Na své si přijdou také příznivci Plzeňské filharmonie, která se představí s programem Plzeň zdraví Ameriku v rámci pátečního zahajovacího večera na náměstí Republiky.
Atmosféru alespoň části programu, konkrétně vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! a Konvoje svobody, zprostředkuje nejen válečným veteránům on-line přenos prostřednictvím facebookových stránek města a Slavností svobody.

Program Slavností svobody je k dispozici na www.slavnostisvobody.cz.

Zdroj: tiskové oddělení Magistrátu města Plzně, fota z oslav minulých let - archiv


 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0324 s