Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 3.10.2023, svátek má Bohumil 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13532
Komentářů: 11387


MěřeníFestival TANEC PRAHA zavítá do 25 měst a obcí po celé republice

26.04.2023   Aneta Šimonková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jubilejní 35. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA od 3. do 28.  června zve diváky všech generací, profesionály i laické nadšence, na to nejlepší z aktuálního dění na domácí i zahraniční taneční scéně. Festivalový program nabídne mimořádně intenzivní zážitky v podání stávajících i vycházejících hvězd světového formátu. „To se nedá popsat, to musíte zažít!“ vzkazují organizátoři festivalu TANEC PRAHA 2023. 
 

Letošní ročník je nabitý jmény, která nejsou samozřejmostí. Jsou umělci,      s nimiž jednáme řadu let a mám radost, že se letos sejdou takové hvězdy jako Jan Martens, Peeping Tom nebo Yasmeen Godder a zároveň se sem vrací skvělí umělci typu Silvia Gribaudi, Oona Doherty či Flávia Tápias a další. Obliba festivalu u těchto lidí je velká a nás to moc těší, jsou připraveni sdílet své zkušenosti v diskusích a workshopech, Flávia přímo zapojí místní umělce do svého projektu, nevyjímaje ukrajinské. Spolupráce zahraničních tvůrců s našimi performery nese vždy zajímavé plody,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka TANCE PRAHA. 

Programové tipy:
Hlavní část letošního TANCE PRAHA ve středu 7. června v divadle PONEC zahájí světová premiéra inscenace GRAND JETÉ. Její autorka Silvie Gribaudi patří k oblíbeným hostům festivalu. V GRAND JETÉ si spolu s italským tanečním souborem MM Contemporary Dance Company klade s humorem a nadsázkou otázku: Kde vlastně končí balet? 
Vášeň k tanci spojí živelné a divoké brazilské tanečníky s umělci z Čech a Ukrajiny pod taktovkou brazilské choreografky Flávie Tápias v inscenaci Rotas Afora. Výsledek jejich jedinečného setkání bude k vidění v Broumově, Praze, Brně, Českých Budějovicích a Liberci. Světovou premiéru site-specific projektu,         který se odehrává ve veřejných prostorech, uvede TANEC PRAHA v koprodukci s brazilským festivalem Danca im Tránsito.
Programová linie Junior zaměřená na nejmladší diváky nabídne 10. června v divadle PONEC inscenaci uměleckého sdružení Ostružina (Lenka Jabůrková, Barbora Látalová, Anna Línová, Anna Romanovská, Marika Smreková), a to na úvod Czech Dance Showcase pro PQ+. Focus Ukraine nemůže ani v tomto roce chybět. 11. června představí na Žižkově Yana Reutova část triptychu Together Alone s podtitulem Invisible Traces. Program doplní ukázky z tvorby dalších umělců z Ukrajiny – naživo i projekcemi podle možností.
Stejně jako zbytek světa, koronavirová pandemie uvrhla do izolace i proslulou izraelskou choreografku Yasmeen Godder. A tak vzniklo vůbec první vlastní sólo za její pětadvacetiletou kariéru, které 12. června představí v divadle PONEC. Projekt Practicing Empathy #3 je osobním, intimním prožitkem období omezení, samoty a ztráty kontroly, v němž skrze své tělo a performativní umění zkoumá nejen jak se hlouběji propojit s druhými, ale i sami se sebou. 
Festival tradičně dává prostor experimentálním a žánry překračujícím počinům. Letos to bude například participativní dílo Pietra Marulla WRECK – The list of extinct species, které zaujalo i Pražské Quadrienále (PQ), s nímž TANEC PRAHA opět úzce spolupracuje. Hlavním protagonistou této inscenace je vznášející            se kolosální černá entita. Oč vlastně jde? Zjistíte 16. a 17. června v Malé dvoraně Veletržního paláce, sídla Národní galerie, nebo 18. června na Štvanici.
Mezi velkými jmény, která TANEC PRAHA přivítá, bude poprvé Jan Martens, ikonická postava vlámské konceptuální scény. Jeho sedmnáct performerů ve věku 18 až 71 let 19. června stane na jevišti divadla Hybernia. Inscenace nazvaná    any attempt will end in crushed bodies and shattered bones je zdrojem naděje a nakažlivé energie – nejen díky grandióznímu finále, které diváky nenechá sedět v klidu. 
Na cestu v čase a kolem světa je festivalové publikum zváno 21. června v divadle PONEC v inscenaci Some Choreographies Jacopa Jenny. Performerka Ramona v ní vede dialog s rychlou sekvencí videí, která jsou přehlídkou všech možných způsobů lidského pohybu. Téhož dne vystoupí v okolí PONCE další z talentů platformy na podporu mladých choreografů Aerowaves – Olga Dukhovnaya v díle Swan Lake Solo.
Divadlo Archa bude 22. června hostit temnější, filozoficky laděnou inscenaci Navy Blue belfastské choreografky Oony Doherty s emocemi nabitými tanečními výkony dvanácti performerů a jejich neutuchajícím bojem o přežití v nemilosrdném světě současnosti. 
TANEC PRAHA přivádí taneční umění do netradičních veřejných prostor – 23. a 24. června to bude Révové nádvoří v areálu Národní knihovny České republiky.          Na nejkrásnějším klementinském náměstí, kterému dominuje raně barokní kašna a jehož zdi jsou porostlé popínavou révou, se odehraje interaktivní představení rakouské choreografky Helene Weinzierl a jejího souboru CieLAROQUE: IT'S ALL ABOUT…. 
Další inscenace na ni naváže 24. června večer. Olivia Court Messa ve své choreografii I Carry, You Hold spolu s tanečním i životním partnerem Yochaim boří zažité představy o duetu muže a ženy. Oba performeři ztělesní,         co vše obnáší vztah: komunikaci, důvěru, podporu, respekt i nezávislost. 
Co znamená tančit na hudbu? A jak složit hudbu k tanci? Odpovědi naznačí 26. června v divadle PONEC Ingrid Berger Myhre a Lasse Passage. Název jejich duetu Panflutes and Paperwork naráží na kontrasty: Panflutes (Panovy flétny) jsou na jedné straně hravé a vášnivé, Paperwork na straně druhé odkazuje k symbolům byrokracie. 
O velkolepé zakončení TANCE PRAHA 2023 se 27. června v Hudebním divadle Karlín postará legendární belgický soubor Peeping Tom, který se na festival vrátí po deseti letech. Ve dvou dílech Diptychu: The missing door and The lost room se vydáme do temného světa na pomezí reality a snů, v němž jsme ztraceni stejně jako osm protagonistů. Výjimečné taneční až akrobatické výkony, pohybující         se téměř za hranicí lidských možností, působivé vizuální a zvukové efekty, strhující atmosféra… Tahle bouřlivá plavba do nejskrytějších zákoutí lidské duše bude opravdu nezapomenutelná!
V regionální části programu uvede TANEC PRAHA 2023 nejedno dílo oceněné v uplynulých letech mezinárodní porotou České taneční platformy. Například inscenace kolektivu POCKETART (Sabina Bočková a Johana Pocková) Jáma lvová (verze UNLIMITED zapojující místní zájemce) a Treatment of Remembering. Viktor Černický uvede PLI – inscenaci, která se pohybuje na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu. Patří sem také Celestial Odyssey (Andrea Miltnerová, Monika Knoblochová, Jan Komárek) a jejich výlet do jiného vesmíru imaginace nebo SOFT SPOT souboru ME-SA (Adrienn Hód, Martina Hajdyla Lacová, Soňa Ferienčiková). V neposlední řadě Mikrosvěty – hravá a poetická inscenace pro děti z dílny Jazmíny Piktorové a Sabiny Bočkové. 
Dětem je určeno i interaktivní dílo ukrajinských umělkyň působících v České republice Na cestě v choreografii Yany Reutové nebo Škatulení Mirky Eliášové. Family Friendly je nepochybně také Zero etc. Cécile Da Costa. 
Specifické projekty uvedou umělci pro Galerii Benedikta Rejta v Lounech, konkrétně Yana Reutova, Tereza Ondrová a Tereza Lenerová. Ta má i další pozvání s duetem dis pla y, který vytvořila společně s Jitkou Čechovou.
Součástí festivalu bude atraktivní doprovodný program.
Více informací – https://tanecpraha.cz/cs

Festival se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy a primátora hlavního města Prahy Doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc.

Partneři a podporovatelé festivalu:
Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Královéhradecký kraj, statutární města Brno, Ostrava, Plzeň, Plzeňský kraj, MČ Praha 3
Kreativní Evropa, Aerowaves, BPDA – Big Pulse Dance Alliance, EU – Next Generation, NPO – Národní plán obnovy
Hlavní mediální partner: Česká televize
Mediální partneři: Radio Wave, Radio 1, Právo, Náš Region, Mladý svět, Opera Plus
TANEC PRAHA je členem České asociace festivalůZdroj: 2media.cz 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.402 s