Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníFestival Ženy ženám v Divadle Bolka Polívky: Květnová oslava ženství i krásy

05.05.2023   Aneta Šimonková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Květen, měsíc vyhrazený lásce i Dnu matek, je v brněnském Divadle Bolka Polívky tradičně ve znamení festivalu Ženy ženám. Téma letošního ročníku Žena inspirující a žena inspirovaná se prolíná celým programem, ve kterém nechybí divadlo, hudba, podnětné přednášky ani swap.

Milé ženy, moje milovaná Marcelka vzkřikla kdysi, když jsem odcházel z domu: 'Nezapomeň, že mě miluješ...' Já i moji přátelé, až na výjimky, nezapomínáme. Milujeme Vás, ženy naše drahé. Víme, že manželství by mělo být vedeno jako firma. A víme také, že žena v této firmě by měla míti nejméně padesát procent. Objímám a ani Vy nezapomeňte, že Vás milujeme!“ Osobní vzkaz principála Divadla Bolka Polívky je zároveň srdečnou pozvánkou na letošní festival.

Prvním festivalovým představením byla 4. května Madame Rubinstein. V hlavních rolích tragikomického příběhu královny kosmetického impéria Heleny Rubinstein a její největší rivalky Elizabeth Arden excelují Dana Syslová a Milena Steinmasslová. Další dvě výtečné herečky, Chantal Poullain a Štěpánka Křesťanová, se na jevišti Divadla Bolka Polívky sejdou 7. května. Brilantní francouzská tragikomedie Rebelky vypráví o náhodném setkání dvou zralých žen, které se rozhodly, každá z jiného důvodu, vzepřít se nalinkovaným životůma vzít osud zpět do vlastních rukou.

Bolek Polívka 14. května ve 14 hodin úvodním slovem zahájí přednášku Kataríny Hollé: Film a divadlo. Významná česká kostýmní výtvarnice, držitelka Českého lva za film Hořící keř, jejíž profesní kariéra zahrnuje spolupráci s tuzemskými i zahraničními divadly a s předními českými filmovými tvůrci, se podělí o své cenné profesní zkušenosti. Od 15 hodin bude foyer DBP dějištěm koncertu Doroty Barové. Oceňovaná violoncellistka a zpěvačka, držitelka Ceny Thálie za hudbu k představení Dům hluchého a Ceny Anděl 2018 v kategorii jazz, hraje v mnoha hudebních uskupeních, známá je především jako členka dua Tara Fuki. A od 16 hodin přilehlý salonek zaplní swap – skvělá příležitost přinést přebytečné oblečení, šperky či kabelky a na místě je vyměnit za čerstvé kousky. Zkrátka „něco za něco“.

Hořká komedie S láskou Mary je na programu 16. května. Do příběhu o tom, jak se z poklidného dámského dýchánku může stát nejdivočejší mejdan, vás zavede Veronika Žilková a její spoluhráčky. Dost možná si spolu s nimi uvědomíte, že „žít“ může být málo. Život je potřeba si „užít“. Dokud není pozdě. Hrdinkou romantické komedie Perfect Days, kterou festival Ženy ženám uvede 17. května, je úspěšná kadeřnice Barbs v bravurním podání Lenky Vlasákové. Na první pohled má úplně všechno: prosperující firmu, popularitu, exkluzivní byt, přátele a pečlivou matku. Ovšem jedno jí chybí – nestihla mít dítě a zbývá jí posledních pár let, kdy se to musí podařit.

Divadelní spolek Kašpar se festivalu zúčastní 20. května s komedií Terasa o bytě s krásnou terasou, kde se dějí nevysvětlitelné věci… O bytě, jehož obyvatelé zde zažili lásku i její umírání, a ještě, než se rozhodli jej opustit, vidí, jak se plní novými návštěvníky, kteří tu prožívají svá vlastní osudová setkání. Hrají: Petra Špalková, Miloslav Tichý, Jan Meduna, Martina Prášilová, Marek Pospíchal, Milena Steinmasslová a Tomáš Stolařík.

Renomovaný brněnský muzikolog a skladatel Miloš Štědroň se 21. května od 14 hodin zasvěceně rozhovoří na téma Ženy v hudbě a v divadle. Miloš Štědroň je autorem hudby k mnoha činohrám a filmům, komponuje orchestrální, komorní a vokální koncertní skladby a hudbu pro lidové nástroje. Večer od 19 hodin bude patřit brilantní „one woman show“ Elišky Balzerové, která v komedii Můj báječný rozvod ztvární všech patnáct postav.

Na závěr, 27. května, se festival Ženy ženám přemístí do Moravského zemského muzea. V pavilonu Anthropos v 16 hodin začne komentovaná prohlídka Pravěká síla žen – Gender v dobách lovců mamutů s archeologem Petrem Kostrhunem. Jaká byla pravěká žena? Pasivní ochránkyně domácího krbu, nebo silná nezávislá bytost? Nejnovější vědecké výzkumy ukazují, jak moc jsou dnešní představy o době pravěké zkreslené a jak moc podléhají zažitým stereotypům současné společnosti. Pojďte si vyslechnout, jak to všechno vlastně bylo. Součástí prohlídky bude i speciální překvapení – jako inspirace nejen pro ženy.

 

O divadle

Divadlo Bolka Polívky se usídlilo v budově na Jakubském náměstí v Brně v roce 1993 a 17. září téhož roku zde autorským představením Bolka Polívky Trosečník zahájilo svoji činnost a svou první sezónu. Za dvacet devět let existence se zde vystřídala řada projektů principála Bolka Polívky.

V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky (Šašek a syn, DNA), vlastní produkce (Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, Kdo sestřelil anděla (Voli slzy nepijí), Srnky, Letem sokolím, Horská dráha, Pozemšťan, Rebelky, DADA Revue, Proslov, Re:Kabaret), tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly (The Naked Truth, S láskou Mary, Věra). Diváci zde mohou zhlédnout širokou nabídku her hostujících českých a zahraničních souborů a na prknech vidět známé herecké osobnosti.

Celosezónní aktivitou jsou také výstavy (cca 10–12 za sezonu) významných malířů, grafiků a fotografů, pořádané ve foyer divadla. Divadlo se ve spolupráci se svými partnery věnuje také charitativní činnosti. Zisk z těchto představení rozděluje organizacím, které se věnují pomoci a podpoře tělesně postiženým, rozvoji a výchově dětí či pomoci starým lidem.

 

Divadlo Bolka Polívky, Jakubské náměstí 5, Brno
Michal Adamík,
adamik@bolek.cz, + 420 775 505 521
Web:
www.divadlobolkapolivky.cz / FB: www.facebook.com/divadlobolkapolivky
IG: www.instagram.com/divadlo_bolka_polivky
YT: www.youtube.com/divadlobolkapolivky

Zdroj: 2media.cz


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0251 s