Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 22.9.2023, svátek má Darina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13513
Komentářů: 11387


MěřeníPoznejte sílu barev: Víte, že dokážou ovlivnit náš styl i emoce?

02.05.2023   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Barvy. Umí vyvolat emoce, navodit skvělou náladu a spoluutváří naši individualitu. Tvoří i základní prvky módy. Provází nás od narození a podle psychologů mají velký vliv na naše každodenní rozpoložení. Jaký je tedy vztah mezi barvami a emocemi? Mohou například správně zvolené barvy podpořit naše sebevědomí? A jak je kombinovat tak, abychom vytvořili nadčasový šatník a rovněž podpořili vlastní styl?   
 

Víte, že lidé jsou schopni vnímat přibližně 17 000 různých barev? Pokud to čtete vy, dámy, rovnou odpovídáme: Ano. I ti naši muži, kteří lososovou a růžovou hází do jednoho pytle, zvládnou rozeznat tolik barev. Jen asi mají problém je pojmenovat. Většina emočních vazeb k barvám vzniká v dětství. Když vidíme určitou barvu, spojíme si ji s konkrétní událostí nebo pocitem, a pokud je situace dostatečně silná, může v nás zanechat trvalý dojem. „Barvy mají významný vliv na naši náladu, emoce a chování. Rovněž porozumění psychologickým účinkům barev nám pomáhá se správně rozhodovat a zlepšit naše emocionální a duševní stavy. Obzvláště v módě či v interiérovém designu může mít správné zvolení barev pozitivní účinek na to, jak se cítíme,“ říká psycholožka Markéta Švamberk Šauerová. Asi vás nepřekvapí, že hlavními faktory, které určují, jak barvy ovlivňují jednotlivce, jsou věk, pohlaví a především kultura. Černá barva je v západní kultuře barvou smutku, zatímco Japonci považují za smuteční barvu bílou. Červená je v naší kultuře vnímaná jako barva života, energie a vášně, zelená je často spojována s přírodou, svěžestí a nadějí. 

Be colorfident!
Barevnost oblečení, vhodně zvolená kombinace a celkový design vytváří naše osobité módní já. Správně zvolený šatník nám dokáže ušetřit čas a posílit sebevědomí. „Často si ani neuvědomujeme, jak významnou roli barvy v životě hrají. Tvoří silná kontrastní či harmonická spojení a jsou nositelkami neustálého sdělení pro nás samotné i okolí. Toto vyzdvihuje i nová kampaň značky Orbit s názvem Colorfidence, která letos představuje nový look obalů. Iniciativa poukazuje na to, jak mocným nástrojem jsou barvy v módě a jak mohou ovlivnit to, jak se cítíme a jaký dojem vytváříme na ostatní. Povzbuzuje nás k sebevědomému nošení barev a vyjádření vlastního já,” vysvětluje módní koučka Kamila Vodochodská.


Módní koučka Kamila Vodochodská umí poutavě povídat o módě, její hravosti, smyslu i udržitelnosti. Na tato témata se pořádají i jí vedené workshopy.   

Tahle barva je moje!
Jak poznat, které barvy jsou ty pravé? „Naše mysl, představivost i oči jsou nastaveny na nejčastěji se vyskytující barvy v prostředí, v němž vyrůstáme a žijeme. Existuje cvičení, které je pro definování těch pravých, tedy našich osobních barev a odstínů, ideálním začátkem. Klientům i účastníkům módních workshopů radím, aby si vybrali několik různých časopisů, nejen nutně módních, a nechali na sebe intuitivně jednotlivé barvy a jejich kombinace působit. Ty, které v nich vzbudí bez racionálního hodnocení silnou pozitivní emoci, si vystřihnou a uloží. Mají tak základ tvorby svých osobních barev,” vysvětluje módní koučka. To, jaká barva se k nám hodí, poznáme rovněž podle odstínu pleti, barvy vlasů a očí. Mění se ale také s věkem, mírou únavy, kvalitou životního stylu, či opálením.

Jak správně barvy kombinovat?
Kombinování barev je umění, díky kterému můžete zlepšit celkový vzhled. Klíčové je vybírat ty, ke kterým máte vztah a mít základ šatníku takový, abyste mohli jednoduše kousky skládat. „Barevná kombinatorika není dovednost, se kterou se každý z nás rodí. Mnoho z nás ale ze strachu zůstává u klasických kombinací džíny, bílé triko, černé sako, tenisky. Nicméně stačí si osvojit pár základních pravidel a můžete si bez obav pustit barvy do šatníku a jednoduše tak povýšit váš individuální styl,” radí Kamila Vodochodská. V kombinování je ideální držet se pravidla tři a dost, které používala i ikona francouzské módy Coco Chanel. Málokterý outfit pokazíte, pokud jako základ použijete černou, bílou či odstíny šedé a tělové. Snadno ho pak doplníte o další výraznější barvy a vytvoříte tak elegantní, extravagantní či sportovní vzhled. Dalším krokem je pak aplikace barev v různých poměrech a v různých proporcích. Použití více než jedné barvy v outfitu může být náročné, proto je třeba najít rovnováhu. Pokud si nejste jisti, jaké barvy navzájem kombinovat, začněte s přidáním jedné vám známé barvy a postupně přidávejte do svého šatníku i ty méně obvyklé. Tímto způsobem můžete kreativně kouzlit a přitom se nemusíte ničeho obávat. Pokud například nosíte tmavou košili a světlé kalhoty, můžete nové barvy promítnout v doplňcích, ať už se jedná o boty, šperk či kabelku. „Obecně platí, že čím kvalitnější střih a materiál, tím více si můžeme s barvami hrát. U levné “fast” módy, kde je složení materiálu nekvalitní a šití a detaily nedotažené, může být barevnost spíše na škodu a někdy působí u outfitů až lacině. Naopak u kvalitních kousků s propracovanými střihy i detaily je barva to, co hraje prim,” říká módní koučka.

Chytré kombinace
Mezi časté chyby v oblékání patří, že lidé nevyužívají tzv. chytré kombinace, kdy je základem outfitu jedna dominantní barva (ladící ideálně k vlasům nebo očím), ke které se pak vhodně nakombinuje hodící se druhá barva. Takovým příkladem jsou třeba šedá s fialovou nebo hnědá se zlatou. Další omyly vnímá Kamila Vodochodská v tom, že se často snažíme obléct do jednoho odstínu od hlavy až k patě, a to bez práce se strukturami, anebo sázíme na ty nejvíce kontrastní kombinace, jakými jsou např. žlutá – modrá, bílá – černá, černá – červená, aniž hlouběji přemýšlíme o poměrech těchto barev v outfitu.

Barvy, které budou letos trendy
Barvou letošního roku byl zvolen odstín Viva Magenta 18-750, živá barva tlumené červené kombinující teplé i studené tóny. Je inspirována košenilovou červení, což je jedno z nejcennějších a nejsilnějších přírodních barviv na světě. Viva Magenta je odvážná, pulzující barva, která v nás evokuje radostnou náladu a dodává energii budovat naši vnitřní sílu. Hned v závěsu se pak řadí odstíny Earth Orange, Olive Green, Pale Pink, Tranquil Blues nebo Yellow.

Nevíte, co ráno na sebe?
Praská vám skříň ve švech a vám přesto ráno trvá, než se rozhodnete, co si obléct na sebe? Nebojte, nejste v tom sami. Ranní rutina je pro každého z nás jiná a na to, jak si ráno efektivně poskládat outfit, neexistuje univerzální klíč. Někteří z nás preferují si oblečení předem připravit a někdo se zase obléká podle momentální potřeby. Je však několik pravidel, která nám těžkou situaci, kdy nevíme, co na sebe, pomohou překonat. Prvním kritériem ke zvážení je počasí, aktivity spojené s denním programem nebo to, s jakou náladou jste vstali.

Tipy, jak outfit poskládat, a doplňky, bez kterých se neobejdeme, podle Kamily Vodochodské:
  1. Spodní díl – sukně, kalhoty nebo šaty
  2. Celodenní vhodná obuv – dle počasí, pohodlí, příležitosti
  3. Ladící druhá vrstva – svetr, sako, kožená bunda či mikina podle vašeho stylu, počasí a také stylově společenské příležitosti
  4. První vrstva (je-li v návaznosti na bod 1 třeba) – tričko, top, košile, lehký svetřík na tělo
  5. Třetí vrstva – kabát nebo bunda
  6. Rozjasněte oblíbenými doplňky – kabelka či batoh, klobouk, kšiltovka, šátek, hodinky či šperky

Na co byste neměli zapomínat, ať se děje cokoliv, jsou doplňky. Ty tvoří až 80 % celkového stylového vyznění outfitu a dodávají vašemu looku extra vzpruhu!

Znáte kapsulový šatník?    
I v módě platí, že méně je více. Kolikrát se vám stalo, že jste stáli v kabince v nepříliš padnoucích šatech, ale lákavá cenová nabídka vás přesvědčila ke koupi? Říkali jste si, že tam tak výhodný kousek nemůžete nechat? Ale můžete! Dost pravděpodobně se totiž stejně stane, že vám takové šaty budou nečině viset na ramínku a vy raději vždy sáhnete po pohodlnějším kousku. Právě kvůli hromadění nepotřebného oblečení, které si na sebe vezmeme jen jednou a pak leží ladem ve skříni, se stále více skloňuje tzv. kapsulový šatník. „Takové budování šatníku je založeno na výrazech kvalita, minimalismus, osobitý styl i ekologicko-etický rozměr. Menší počet vlastněných kousků, o to větší možnosti vzájemného kombinování nadčasového oblečení, obuvi i doplňků, které nepodléhají trendům,” vysvětluje Kamila Vodochodská. Svatou trojicí je střih, materiál a barva – těmto parametrům bychom měli věnovat největší pozornost. Z každého šatníku lze pak vytvářet specifické kapsulové mikrošatníky – na odpočinkovou či aktivněji laděnou dovolenou, na přechodové měsíce jaro a podzim, horké léto, chladné zimní měsíce či společenské události vyžadující formálnější dress code.    

Barevný a šťavnatý tip:Orbit oživuje osobnost svých balíčků novým svěžím lookem!
Orbit má nový vzhled, o který se chce podělit! Nové barevné balíčky Orbit mají spoustu osobitosti, které dodají pocit svěžesti a sebevědomí ve chvíli pochybností o sobě samých. Inspirujte se jedním z pěti stylů příchutí – spearmint, peppermint, bubblemint a dvěma novými příchutěmi tropical a strawberry. Podtrhněte svůj osobitý, neotřelý styl skvělým a užitečným doplňkem, který přesně padne do kabelky a je must-have letošní sezóny.  Který fresh look vám sedí nejvíce?


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0388 s