Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 12.12.2023, svátek má Simona 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13634
Komentářů: 11402


MěřeníFOTOREPORTÁŽ z džungle

10.06.2023   Renata Šindelářová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hlásím se přímo z džungle! A protože nesnáším cestování, úplně nejúžasnější mi na ní připadá, že ji mám kousek za humny - v Teplicích, v jednom z nádherných skleníků místní botanické zahrady.

Moc se mi tu líbí. Pohltilo mě to. Dřepnout si tu na "pařez", zavřít oči, poslouchat tamní zvuky a čichat neobvyklé vůně. A pak otevřít oči a kochat se. Zírat na orchidej rostoucí ze stěny poblíž vodopádu, pozorovat želvy, jak se koupou...

Exotika zasahuje všechny mé smysly, překvapivě včetně těch sluchových. V prvním skleníku se houpu s tóny v mexickém stylu, ve druhém se nechávám unášet zvuky přírodními.

 

Každý přechod ze skleníku do skleníku pociťuji velmi intenzivně fyzicky. Rozdíl mezi teplotami a vlhkostí mě nutí se svlékat a zase oblékat. Nadechnout se víc. Procházím mezi rostlinami a u těch trnitých zkoumám ostrost. Je jich tu celkem dost, alespoň v první "mexické" části. (Šípkovou Růženku by sem pouštět určitě neměli.)

 

Potkávám dětskou výpravu, která má exkurzi s výkladem. Chvíli se přifařím a poslouchám s dětmi. Je to docela zajímavé. Člověk většinu cedulí s popisy mine a málo se tak dozví. Slibuju si, že dál budu více cedulky studovat.

 

Stejně jako ty děti, i mně přitáhnou klece a akvária, do nichž zvědavě nakukuju. Není jich tu moc, ale příjemně zpestří jednolitý floristický svět. U želv trávím delší množství času. Baví mě je pozorovat, jak se část z nich přesouvá z jednoho konce výběhu na druhý. Nasávám jejich zpomalený klid.
 
Je mi tu dobře. Prostředí působí velice autenticky, místy si opravdu připadám jako v džungli - stačí se nedívat přímo nad sebe, na skleněnou střechu. Jinak ale nechybí zurčící vodopád ani zákoutí, kde jste aspoň na chvíli dostatečně schovaní před civilizací.

Nechávám to na sebe působit. Představuju si, jak bych se asi cítila, kdybych se procházela mezi stejnými rostlinami v reálu. Myslím, že bych se bála. I tady, v bezpečí teplického skleníku, vnímám divokou nespoutanost, kterou se tu povedlo perfektně napodobit. 

 

Některé květiny znám, ale roste tu spousta takových, které vidím poprvé. Uvědomuju si, že by bylo fajn přijít příště v jinou roční dobu a sledovat proměny zahrady. Pokaždé pokvete jiný druh.

 

Ve venkovní části sice potkávám mnohem větší počet rostlin, které znám, přesto si procházku neužívám o nic méně. Procházím různá zákoutí, klikatící se cestičky, studuju kombinace barev i rozmístění dekorací.

Imponuje mi prostor pro relaxaci a čtení, i když ho kvůli dešti využiju jen na chviličku. Tiše sleduju cvrkot kolem a nacházím i pár inspirací pro svou vlastní zahradu.
  
Moc jsem si to užila! Přestože jsem zmokla, načerpala jsem tu jak spoustu klidu, tak zároveň i spoustu nápadů, které tu přichází jaksi samy od sebe, úplně bez námahy. Není nad to "uvolnit ventil a vypustit". V duchu tvořím předsevzetí, že se sem snad zase někdy vrátím, třeba v jiném ročním období...
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0299 s