Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníSTÍNY NAD PECAN HOLLOW – originální román americké autorky Caroline Frostové

24.06.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slovo „stíny“ jakoby předurčovalo to, co čtenáře v tomto románu čeká. Slogan říká, že „zničující lásce ani temné minulosti neutečeš.“ Nečekejte však lásku v duchu romantických příběhů. Hned v prologu (rok 1976) poznáte oba aktéry vyprávění a bude vám jasné, že jejich vztah bude zcela jiný. Najednou na vás dýchne „stín“ – čekáte od knihy oddech a kladné hrdiny a od začátku je jasné, že tohle bude mnohem temnější. Představuje se vám dvojice, která je na štíru se zákony a jejíž morálka není chvályhodná.

 


Ale autorka nepospíchá. V první „současné“ části – to je rok 1990 - vám dá nahlédnout do života mladé ženy Kit, která žije osamocena v malém ospalém městečku Pecan Hollow. Má problémy s chováním své pubertální dcery Charlie, nad jejímiž názory i skutky přivírá oči protože říká, že v jejích létech „byla horší.“ Pak máte možnost poznat minulost Kit. konkrétně v roce 1970 – to jí bylo třináct a byla již poněkolikáté na útěku od pěstounů. Vzbudí vaše sympatie – třináctileté dívenka, která nikdy nepoznala rodiče ani mateřskou lásku a bloudí světem s tím, že má hlad a musí si něco k snědku ukrást. Při tom dojde k seznámení se sympatickým mladým mužem Manym, který jí z největší bídy pomůže, vezme ji k sobě a začne se o ni starat. Jenže ty titulní „stíny“ jsou všudypřítomné – z Manyho se rychle vyklube zlodějíček, který šikovně zapojí dívenku do svých nekalostí. Při jedné akci Many neudrží svou zásadu nepoužít násilí a dostane se do vězení. Kit ujíždí...

Setkáte se s ní až v texaském Peace Hollow, kam ji zpráva o jediné příbuzné tetě Eleanor dovedla, kde vychovává Manyho dítě a i po smrti Eleanor se stará o domácnost. Není jí tu příjemně – „stín“ nad jejím neznámým původem, mexickými rysy i způsobem života ji znemožňuje mít přátele a zapadnout do komunity. A přijde třetí „stín“ . Many se po deseti letech vrací vězení a Kit se musí rozhodnout jak dál – minulosti neutečeš.

To, co jsem dosud napsal, nepůsobí tak drsně jako samotná kniha. Málokdy se najde hrdinka,  s níž jste nuceni sympatizovat a přitom s ní v mnohém nemůžete být zajedno a nesouhlasíte s jejím způsobem života,  jak to udělali občané z Pecan Hollow  Kit přes vše temné a problematické vám utkví v paměti. Už tím , jak bojuje s nepřízní osudu, jak se snaží utéci své minulosti a správně vychovat svoji dceru. Čím více ji poznáváte, tím životnější a tragičtější se vám přiblíží její cesta životem a její způsob překonávání překážek. Bývá porovnávána s hrdinkou jiného oblíbeného románu KDE ZPÍVAJÍ RACI Delie Owensové (psali jsme o něm ve webmagazinu –http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=16978 a http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=17123 ), jehož  polodětská hrdinka se po odchodu rodičů musí starat sama o sebe. Na rozdíl od ní, která najde pomoc a posilu alespoň  v jedné rodině černého obchodníka, Kit nemá v životě nikoho. O to více musí bojovat s nepříznivým osudem a vy to prožíváte s ní. Jak muselo být složité, tuto postavu vytvořit, popsat a uvést do povědomí čtenářů, dát jí bojovnou sílu pro nelehký život – to musíte na románu Caroline Frostové oceňovat.

Postava Manyho je z počátku sympatická, ale pak ho poznáte jako egoistu a násilníka, který by si k sobě možné odvedl i svoji dospívající dceru. To Kit nikdy nemůže dopustit... A Charlie, o níž se bude soupeřit,  je ¨typická puberťačka s odporem ke všemu „dospěláckému,“ kterou teprve horrový závěr probere a pomůže jí najít tu správnou osobu, s níž může zůstat a jíž může věřit.

Je až neuvěřitelné, jak se budou měnit čtenářovy názory v průběhu čtení knihy. Z počátku vás dvojice z rodu Bonnie a Clyde bude spíše odpuzovat, pak podlehnete vypravěčskému kouzlu autorky  a s oběma ženskými postavami budete prožívat jejich peklo na zemi. Drastický závěr „stíny na Pecan Hollow“ rozežene, ale z paměti vám nervozita nevymizí a čtenářský zážitek se tam dlouho usadí.

Je neuvěřitelné. že román STÍNY NAD PECAN HOLLOW je první knihou kalifornské autorky Carline Frostové. Na její podobě se určitě podepsalo autorčino povolání manželské a rodinné terapeutky, ale mistrovství, jakým dala svým postavám život a jak jejich nelehké osudy podává, jsou její zásluhou. Kniha je prostě nad očekávání kvalitní, psychologicky věrohodná, čtenářsky čtivá a objevná. Nakladatelství Jota ve svém dramaturgickém výběru mělo opět mimořádně šťastnou ruku a tato kniha patří mezi jeho objevy. I když se možná k ní nebudete často vracet, přesto vás určitě osloví a zaujme.
******************************
Caroline Frostová: STÍNY NAD PECAN HOLLOW
z anglického originálu Shadows od Pecan Hollow přeložila Simoneta Dembická
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., Brno v roce 2023
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0309 s