Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 8.12.2023, svátek má Květoslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13629
Komentářů: 11402


MěřeníVzdělávání v zahraničí podle § 38 školského zákona: Průvodce pro studium a učení

04.09.2023   Monika Škubalová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zvažujete studium nebo učení v zahraničí? Pak budou pro vás důležité informace a tipy týkající se využití možností dle § 38 školského zákona pro úspěšný pobyt v cizině.

Studium nebo učení v zahraničí může otevřít dveře k novým zkušenostem a perspektivám. Pokud se rozhodnete pro tuto cestu, je nezbytné se obeznámit s právními a administrativními aspekty, které řídí tuto možnost podle § 38 školského zákona. Následující informace vám poskytnou přehled o klíčových bodech tohoto ustanovení a ukážou vám, jak se správně připravit na vzdělávání v zahraničí.

Právní Rámeček: § 38 školského zákona Podle § 38 školského zákona mají žáci a studenti základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost absolvovat část svého vzdělávání v zahraničí. Tato možnost se vztahuje na státy členy Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarské konfederace. Učitelé těchto škol mají také právo na podobný pobyt. Podmínkou je, že doba studijního nebo učitelského pobytu nesmí přesáhnout jeden rok a student nebo učitel musí splnit požadavky stanovené domovskou školou.

Výběr vhodné instituce: Před odjezdem je klíčové vybrat si školu nebo instituci v zahraničí, která nabízí program odpovídající vašemu oboru a úrovni. Informace můžete hledat na internetových portálech, v katalozích, brožurách nebo v poradenských centrech. Dále je důležité zjistit si podmínky přijetí, termíny přihlášek, finanční náklady na studium a ubytování, dostupnost stipendií a další praktické aspekty.

Žádost o souhlas a dohoda o studiu: Pokud získáte přijetí na zahraniční instituci, musíte si zajistit souhlas své domácí školy s vaším pobytem v zahraničí. K tomu je třeba vyplnit žádost o souhlas podle § 38 školského zákona a přiložit k ní potvrzení o přijetí od zahraniční instituce. Tuto žádost je třeba podat minimálně dva měsíce před plánovaným odjezdem. Domácí škola následně rozhodne o souhlasu do jednoho měsíce.

Dohoda o studiu nebo učení: Pokud získáte souhlas, je nutné uzavřít dohodu o studiu (pro studenty) nebo dohodu o učení (pro učitele) mezi domácí a zahraniční institucí. Tato dohoda detailně popisuje předměty či aktivity, které budete v cizině absolvovat, včetně jejich rozsahu a hodnocení. Tím je zajištěno, že vaše výsledky budou uznány na domácí škole.

Potvrzení o absolvování: Po návratu musíte domácí škole předložit potvrzení o absolvování části vzdělávání v zahraničí, které vám vystaví cizí instituce. To obsahuje informace o době pobytu, seznamu absolvovaných předmětů či aktivit, včetně hodnocení. Tyto informace budou zahrnuty do vašeho celkového hodnocení na domácí škole.

Vzdělávání v zahraničí dle § 38 školského zákona je výjimečnou příležitostí pro obohacení svých znalostí, dovedností a mezikulturních zkušeností. Při rozhodování o této cestě však dběte na dodržení právních a administrativních podmínek. Doufáme, že tento článek vám poskytl užitečný návod pro úspěšné studium nebo učení v zahraničí.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0241 s