Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 8.12.2023, svátek má Květoslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13629
Komentářů: 11402


MěřeníPokání

16.09.2023   Monika Škubalová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ian McEwanova kniha "Pokání" nás zavede do nitra lidského svědomí, kde se prolínají osudy a tragédie, vedené nezastavitelnou touhou po pokání. Tato strhující próza nám přináší pohled do myšlenkových zákoutí třináctileté dívky, která nevědomky přináší osud své rodiny na kraj zkázy.

Ian McEwan patří mezi nejuznávanější autory současnosti a jeho román "Pokání" se stává jedním z jeho vrcholných děl. Tato kniha je mistrovským dílem, které nás provází do světa lidského svědomí, do světa, kde se střetávají touhy, láska, vina a následky našich rozhodnutí.

Hlavní postavou příběhu je třináctiletá Briony Tallis, chytrá a fantazijní dívka, která se pohybuje v bohatém venkovském prostředí Británie před druhou světovou válkou. Briony má vliv na osudy své rodiny a přátel, a to mnohem víc, než si dokážete představit. Její dětská naivita a nedostatek zkušeností ji však dovedou k jedné fatální chybě, která zásadně změní osudy všech zúčastněných.

McEwan se v tomto románu věnuje hlubokým otázkám lidského svědomí a viny. Přesně jak titul napovídá, "Pokání" se stává klíčem k hlavnímu tématu knihy. Briony se snaží napravit svou chybu a hledá cestu k pokání za to, co způsobila. Autor nás přivádí k zamyšlení nad tím, jak jsme schopni jít ve snaze napravit své chyby minulosti.

McEwanova jazyková virtuozita je v "Pokání" zářivě patrná. Jeho popisy a dialogy jsou přesné, evokativní a přesně zachycují atmosféru doby. Čtenář je pohlcen do světa knihy a stává se svědkem rozvoje postav a jejich tragických osudů.

Tím, co "Pokání" je opravdu výjimečný, je způsob, jakým Ian McEwan zkoumá lidskou psychologii. Prostřednictvím Brionyho postavy nám předkládá morální dilema a otázky ohledně viny a pokání, které jsou univerzální a hluboce lidské. Kniha nám ukazuje, že činy mají dalekosáhlé následky a že pokání může být složitější, než si myslíme.

V "Pokání" se také objevují motivy války a změny v britské společnosti před druhou světovou válkou, což dodává knize další skladovatelnost. McEwan dokonale zachycuje atmosféru doby a dělá z ní nedílnou součástí příběhu.

Celkově lze říci, že "Pokání" od Iana McEwana je mimořádný román, který zanechává hluboký dojem na čtenáři. Je to vysoce inteligentní a citlivý pohled do lidského svědomí, který nás nutí přemýšlet o našich vlastních činech a jejich důsledcích. Tato kniha nás tvrdí v tom, že cesta k pokání může být dlouhá a náročná, ale je to cesta, kterou musíme projít, abychom našli smíření se sebou samými.

Pokud hledáte knihu, která vás intelektuálně i emocionálně osloví, "Pokání" od Iana McEwana je skvělá volba. Tato kniha vás donutí přemýšlet, diskutovat a zanechá vám dlouhodobý dojem.

Ian McEwan, Pokání
Vydáno nakl., Odeon r. 2008Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0221 s