Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníHistorie trestu smrti: Temná cesta lidského trestání

06.10.2023   Monika Škubalová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Recenze knihy "Historie trestu smrti" od Martina Monestiera, fascinujícího průzkumu tajemného světa poprav a trestání v různých epochách a kulturách. Odvážná kniha, která šokuje a poučuje zároveň.

Kniha "Historie trestu smrti" od autora Martina Monestiera je jakýmsi výletem na temnou stranu lidské historie, kde stíny poprav a nejtvrdšího trestu vrhají svou beznadějnou siluetu na osudy mnoha lidí. Monestier, francouzský novinář a spisovatel se zálibou v kontroverzních tématech, nás provází dlážděnou cestou smrti, v jejímž průběhu se setkáme s metodami, motivy a důsledky trestu smrti po celém světě a v průběhu různých historických etap.

Kniha se skládá z dvanácti kapitol, z nichž každá je jakýmsi samostatným příběhem o trestu smrti v určitém období či kontextu. Monestier se nebojí otevřeně zkoumat tuto mračnou stránku lidské existence, a tak nás zavede až do doby starověku, kde byly popravy častým a veřejným spektáklem. Poté nás provází středověkem, kde popravy často doprovázely náboženské rituály, a renesancí, která přinesla inovace v způsobech poprav, jako například gilotinu. Osvícenství pak probudilo debaty o lidských právech a humanizaci trestání, ale také vedlo k novým formám poprav, jako elektrické křeslo. V knize se dočteme i o popravách během revolucí, totalitních režimů, válek a aktuálních debat o trestu smrti.

Každá kapitola je bohatě proložena fakty, příběhy, citáty a ilustracemi, které umocňují hloubku a surovost poprav. Čtenář je tak svědkem toho, jak se lidstvo snažilo zbavit života prostřednictvím meče, sekáče, gilotiny, ohně, šibenic, elektrického křesla, plynových komor a smrtících injekcí. Autor nás zároveň zavádí do osudů některých slavných i anonymních odsouzenců a těch, kteří byli pověřeni jejich popravou.

Kniha "Historie trestu smrti" není čtením pro slabé povahy, ani pro ty, kteří hledají objektivní a vyvážený pohled na trest smrti. Martin Monestier své názory na tento kontroverzní téma nezastírá a otevřeně kritizuje trest smrti jako barbarský a nehumánní akt. Některé pasáže jsou velmi explicitní a detailní a mohou u čtenáře vyvolat silné emoce. Přesto kniha nabízí fascinující informace a pohledy na téma, které je stále aktuální a vyvolává vášně a diskuse. Je určena pro ty, kteří mají zájem o historii, sociologii, právo nebo psychologii a nebojí se konfrontovat se zlověstnou stránkou lidské povahy.

V knize "Historie trestu smrti" nám Martin Monestier připomíná, že trest smrti je temný stín naší historie, který se nám někdy zdá vzdálený, ale který může zasáhnout každého z nás. Je to pohled do černého zrcadla lidské krutosti a spravedlnosti, který nás nutí přemýšlet nad tím, jak daleko jsme ochotni zajít ve jménu trestu.

 

Martin Monestier, Historie trestu smrti
Vydáno: 1998, Knižní klub, Rybka Publishers


 

Historie trestu smrti: Přehled a kritika

Trest smrti je jedním z nejkontroverznějších témat v dějinách lidské společnosti. Jak se vyvíjel a měnil tento trest v různých dobách a kulturách? Jaké jsou jeho hlavní argumenty pro a proti? A jaké jsou jeho současné trendy a výzvy?

Trest smrti je definován jako zákonné usmrcení osoby, která byla odsouzena za určitý zločin. Trest smrti existuje již od pradávna a byl používán v různých formách, jako například ukamenování, oběšení, stětí, upálení, elektrické křeslo nebo injekce. Trest smrti byl často spojován s náboženstvím, politikou, rasou nebo třídou. Některé společnosti ho považovaly za nezbytný prostředek k odstrašení zločinu, potrestání viníků a udržení pořádku. Jiné společnosti ho odmítaly jako nelidský, nespravedlivý a neúčinný.

V průběhu dějin se postoj k trestu smrti měnil podle různých faktorů, jako například vliv osvícenství, lidských práv, demokracie, mezinárodního práva nebo vědeckého pokroku. V současnosti je trest smrti stále praktikován v některých zemích, jako například Číně, Íránu, Saúdské Arábii nebo USA. Na druhé straně je trest smrti zakázán nebo zrušen ve většině zemí světa, zejména v Evropě. Tento trend je podporován mnoha organizacemi, jako například Amnesty International, OSN nebo Evropskou unií.

Trest smrti je stále předmětem intenzivní debaty mezi zastánci a odpůrci. Zastánci tvrdí, že trest smrti je spravedlivý, účinný a morální. Tvrdí, že trest smrti respektuje hodnotu lidského života tím, že potrestá ty, kteří ho porušili. Tvrdí také, že trest smrti má preventivní účinek na potenciální zločince a snižuje recidivu. Navíc tvrdí, že trest smrti je otázkou suverenity a svobody každého státu.

Odpůrci namítají, že trest smrti je nespravedlivý, neúčinný a nemorální. Tvrdí, že trest smrti porušuje lidskou důstojnost a právo na život. Tvrdí také, že trest smrti není účinný prostředek k prevenci zločinu a že nemá žádný vliv na snížení kriminality. Navíc tvrdí, že trest smrti je často ovlivněn chybami, diskriminací nebo korupcí.

Tento článek se snažil poskytnout přehled a kritiku historie trestu smrti z různých perspektiv. Trest smrti je složitý a citlivý fenomén, který vyvolává silné emoce a názory. Trest smrti je také aktuální a důležitý problém, který vyžaduje další výzkum a diskusi.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0209 s