Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníDeskové hry: Zábava pro všechny generace

06.11.2023   Monika Škubalová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Deskové hry jsou oblíbenou formou zábavy pro mnoho lidí a pro mnoho generací, nabízí mnohem víc, než byste si mohli představit. Nejenže poskytují příležitost k odpočinku, zábavě a společenskému kontaktu, ale také podporují rozvoj různých dovedností, jako je logické myšlení, strategie, paměť, kreativita nebo týmová spolupráce. Zjistěte, proč jsou deskové hry stále oblíbené a podívejte se na nejnovější trendy, které tento fenomén obohacují.

Deskové hry se neustále vyvíjejí a přinášejí nové nápady, mechanismy a témata. Některé z nich odrážejí aktuální dění ve světě, jako například hry o změně klimatu, pandemii nebo politice. Jiné se inspirují populárními knihami, filmy nebo seriály, jako například hry o Harrym Potterovi, Pánovi prstenů nebo Hře o trůny. A některé se zaměřují na originální a neotřelé koncepty, jako například hry o cestování časem, alternativních realitách nebo mimozemských civilizacích.

Deskové hry se také liší podle toho, jaký typ interakce mezi hráči nabízejí. Některé hry jsou komparativní, což znamená, že hráči spolu soupeří a snaží se dosáhnout lepšího výsledku než ostatní. Příkladem komparativních her jsou například šachy, Monopoly nebo Scrabble. Jiné hry jsou kooperativní, což znamená, že hráči spolupracují na společném cíli a musí porazit hru samotnou. Příkladem kooperativních her jsou například Pandemic, Robinson Crusoe nebo Horrified.

Deskové hry jsou tedy skvělým způsobem, jak si užít volný čas s rodinou nebo přáteli. Nabízejí širokou škálu témat, stylů a obtížností, takže si každý může najít něco podle svého gusta. Ať už preferujete komparativní nebo kooperativní hry, jistě vám deskové hry přinesou hodiny zábavy a napětí.

Logické myšlení a strategie
Hráči deskových her stojí před rozhodnutími, která často vyžadují logické uvažování a strategii. Uvažovat dopředu, plánovat taktiky a předvídat tahy soupeřů jsou klíčové aspekty mnoha her. To vše rozvíjí vaše kognitivní dovednosti.

Kreativita a řešení problémů
Některé deskové hry kladou hráče do nečekaných situací, kde musí vytvořit kreativní řešení. To je například případ u kooperativní hry "Dixit," kde mohou být vytvořeny příběhy na základě obrazů na kartách. Takové hry povzbuzují kreativitu a schopnost řešit problémy.

Paměť a koncentrace
Hraní deskových her často vyžaduje sledování různých prvků her, což posiluje paměť a koncentraci. Vzpomeňme na složité vzory v deskovce "Azul" nebo strategickou kombinaci v "Ticket to Ride." Paměť a koncentrace jsou klíčem k úspěchu.

Společenský kontakt a týmová spolupráce
Deskové hry jsou také vynikajícím zařízením k navazování vztahů a týmové spolupráci. V komparativních hrách můžete hrát s přáteli, zatímco kooperativní hry vás spojují do týmu proti společnému nepříteli. To posiluje komunikaci a vzájemné porozumění.

Deskové hry se neustále vyvíjejí a inovují. Mnoho z nich se inspiruje aktuálními tématy, populárními knihami, filmy a televizními seriály. To vše přináší stálý přítok nových her, které osloví různé typy hráčů.

Tip
Zajímavé tipy na trhu deskových her:
  • Terraforming Mars: Ares Expedition - Karetní hra založená na populární sci-fi titulu, ve kterých hráči spolupracují na terraformaci rudé planety.
  • Dune: Imperium - Strategická hra kombinující prvky deckbuildingu a plošné kontroly, zasazená do univerza slavného románu Franka Herberta.
  • Lost Ruins of Arnak - Dobrodružná hra plná objevování, zkoumání a sbírání artefaktů na tajemném ostrově Arnak.
  • Gloomhaven: Jaws of the Lion - Zjednodušená verze epické kooperativní fantasy hry, která hráče zavede do světa plného bojů, hádanek a rozhodnutí.
Jaké jsou nejpopulárnější deskové hry? To je samozřejmě otázka vkusu a preference každého hráče. Nicméně existují některé zdroje, které nám mohou pomoci zorientovat se v nabídce deskových her. Jedním z nich je například web BoardGameGeek, který shromažďuje hodnocení, recenze a komentáře od milionů hráčů z celého světa. Podle tohoto webu jsou v současnosti nejpopulárnějšími deskovými hrami tyto tituly:
  • Gloomhaven - kooperativní fantasy hra s prvky RPG, ve které hráči prochází epickou kampaň plnou bojů, hádanek a rozhodnutí.
  • Pandemic Legacy: Season - kooperativní hra o záchraně světa před smrtelnými nemocemi, ve které se hra mění podle toho, jak hráči postupují.
  • Brass: Birmingham - ekonomická hra o průmyslové revoluci v Anglii, ve které hráči staví továrny, obchodují s produkty a soutěží o trhy.
  • Twilight Imperium: Fourth Edition - velkolepá sci-fi hra o galaktickém konfliktu mezi různými rasami, ve které hráči diplomacii, válku a politiku.
  • Terraforming Mars - strategická hra o kolonizaci Marsu, ve které hráči spolupracují na terraformaci rudé planety.
Pokud chcete zažít něco jiného a originálního, můžete si také zkusit (mé The Best) Everdell, Meadow nebo Wingspan. Everdell je svěží worker placement hra, která vyniká detailně propracovaným fantasy světem a dechberoucími ilustracemi. Hráči budují město obydlené lesními zvířaty a různými stavbami. Everdell má snadná pravidla, přesto poskytuje uspokojivou herní hloubku a téměř nekonečnou znovuhratelnost. Meadow je set collection game. Téma a mechaniky jsou odvozené od života v přírodě. V této hře se hráči stávají pozorovateli přírody, protože právě tam se odehrávají ty nejzajímavější příběhy, v hlavních rolích se zvířaty a rostlinami. Velký kus přírody v malé krabici! Ve hře Wingspan budete představovat nadšené ornitology, pozorovatele ptactva, badatele a sběratele, snažící se přilákat do své voliéry co nejúžasnější ptačí exempláře.

Pokud hledáte deskovou hru pro dva hráče, máte na výběr z mnoha možností. Některé hry jsou navrženy speciálně pro dva hráče, jako například Patchwork, Jaipur nebo 7 Wonders Duel. Jiné hry jsou vhodné pro více hráčů, ale fungují dobře i pro dva, jako například Carcassonne, Azul nebo Wingspan. A některé hry jsou kooperativní, takže můžete hrát společně proti hře samotné, jako například Sherlock Holmes: Consulting Detective, The Mind nebo The Fox in the Forest Duet.
Deskové hry se tak stávají zábavou pro všechny generace, ať už jste mladí hráči, rodiny nebo zkušení stolní stratégové. Tyto hry nejenže přinášejí hodiny zábavy, ale také příležitost sdílet společné zážitky a tvořit vzpomínky. Věřte tomu starému moudru: "Kdo si hraje, nezlobí." A deskové hry jsou právě tím způsobem, jak se společně bavit, učit se a rozvíjet.
 
 
 
 

Foto: autor


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0324 s