Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníMoje nová tvář: Jak žije žena, kterou její expartner polil kyselinou?

25.10.2023   Aneta Šimonková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Asi i ve vás ten příběh zarezonoval. U nás se to totiž neděje tak často jako v zemích daleko na východě. Útok na ženu kyselinou, která jí poleptá tvář. Martině, hlavní postavě dokumentu novinářky Jarmily Štukové a producentky Maji Hamplové, útok bohužel vzal i zrak. Oč je vše horší, že jí to před 10 lety způsobil někdo, koho milovala. Jak dnes žije Martina? To se dozvíte v novém filmu Moje nová tvář, který se zaměřuje právě na nový život hrdinky. 

Snímek se ani příliš nevrací k tomu, co bylo. Dívka jen letmo připomene, jak ji jednou ráno u auta přepadl bývalý partner, který neunesl, že se s ním rozešla. Chrstl jí do tváře kyselinu, Martina si z té chvíle pamatuje jen šok, paniku a nepředstavitelnou bolest. Tehdy v listopadu 2013 se v České republice stala teprve druhou ženou, která takto brutální útok kyselinou přežila. Oslepla a musela se naučit žít znovu a jinak. Utočník Jan. D. dostal 23 let. Nikdy ho nenapadlo se omluvit, nikdy se nepřiznal. Počet důkazů byl však tak veliký, že jej soud poslal za mříže.

Jak se žije s novou tváří?
Věnujme se ale hrdince Martině, která se musela naučit žít poté. Jednoduché to neměla. Asi vás napadne, že se musela bát vycházet, když přišla o zrak a netušila, kdo kde čeká. Nástrah jí však osud přichystal ještě víc. Například v osobě jejího tehdejšího partnera, který ji v podstatě obvinil, že mu zničila jeho sen o krásném životě, když se jí toto stalo. Nechápete a jen si říkáte, že za ty všechny prevíty Martina najde prince na bílém koni. Ale nepředbíhejme. Dokument mapuje Martinin život, odhaluje víc než její tvář. Sleduje její nejhlubší pády i největší pokroky, jako např. založení platformy Burn Fighters, která pomáhá lidem s popáleninami

Indie, Afghánistán, Martina 
„Kyselinové útoky páchané na ženách jsme točily už před mnoha lety v Indii. Téma znetvořených žen, které se vzepřely systému a dosáhly i změny míry trestu za tak otřesný čin, ve mně rezonovalo ještě dlouho poté. Pátrala jsem, zda i u nás máme podobné případy. A tak jsem potkala Martinu. Už při první schůzce jsem věděla, že její příběh chci sledovat kamerou.“ přibližuje setkání s hlavní protagonistkou svého celovečerního debutu režisérka Jarmila Štuková, která již v minulosti dokumentovala násilí na ženách v Afghánistánu, Kamerunu či válku v Iráku a Sýrii. „Martina si mě získala svou odvahou jít dál, neustrnout na místě v křivdě a v bolesti, po nichž by bylo v její situaci nejjednodušší sáhnout. Ona si ale vybrala jinou cestu,” říká producentka filmu a spoluautorka scénáře Maja Hamplová, která mj. stojí za očekávaným dramatem Úsvit či televizní minisérií Iveta. Jak se učit „vidět" bez zraku?
Snímek vznikal celých devět let a formálně je tak velmi pestrý. Tvůrkyně a tvůrci vycházeli z observačního způsobu natáčení v kombinaci s deníkovým stylem záznamů. Jedním z hlavních vizuálních motivů se stala haptika neboli fyzický kontakt hmatem, který nejlépe reflektuje vnitřní svět Martiny poté, co po agresivním kyselinovém útoku přišla o svůj zrak. „V podstate som vychádzala z premisy ženy, ktorú fyzicky napadne útočník, v mnohých prípadoch práve partner, najbližší, alebo bývalý partner, čo sa bohužiaľ deje v 70 percentách prípadov fyzického násilia na ženách,“ prozrazuje zpěvačka a skladatelka Katarzia, která pro film složila snovou, byť naléhavou ústřední píseň s názvem Ruže sú gýčový kvet. Divák si s Martinou projde první roky, kdy vidí, jak musela nosit masku na tlakovou masáž. Pojede s ní do Ameriky za specialisty, kteří vysloví ortel, zda je možná operace zraku. Také uvidíte, jak dívka znovu získávala důvvěru k mužům. „Ráda bych, aby byl můj příběh nejen pro ženy, ale pro každého především příběhem naděje. Naděje, že i když jste na dně, neznamená to konec,” dodává sama hlavní protagonistka snímku Martina, která za svou odvahu, vůli a osvětovou činnost obdržela Cenu Olgy Havlové. Snad napovíme, že i když začátek filmu je tragický, konec se nese v duchu happy endu. Cesta k němu je však velmi poutavá.  
 
Film Moje nová tvář režisérky Jarmily Štukové a producentky Maji Hamplové byl podpořen Státním fondem kinematografie. Koproducenty filmu jsou Česká televize a Hangar Films. Kinodistribuci v České republice a na Slovensku zajišťuje Falcon a.s. Snímek bude v kinodistribuci dostupný i se speciálním audio komentářem pro neslyšící divačky a diváky.  

Snímek přijde do kin už zítra, 26. října, o den později, tedy 27. října, se představí na 27. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, a to v soutěžní sekci Česká radost. 

Podívejte se na ukázku:Zdroj: 2media.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0272 s