Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníMarie Antoinetta: Královský život, tragický konec

02.11.2023   Monika Škubalová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Marie Antoinetta, jméno, které vydává záhadnou atmosféru dekadence, elegance a revoluce. Byla rakouskou arcivévodkyní, která se stala francouzskou královnou a vnesla svůj vlastní lesk do zámeckých sálů Versailles. Její dětství bylo plné radostí, přátelství a zájmů. Byla známá pro svou láskou k hudbě, divadlu a módním novinkám. Její dospívání bylo okořeněno přátelstvím s několika osobnostmi své doby, včetně slavného hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Tyto vztahy a záliby ovlivnily její povahu a později i její život ve Versailles. Pojďme se ponořit do příběhu Marie Antoinetty, jejíž osud byl neoddělitelně spjat s Velkou francouzskou revolucí - a tragickým koncem.

Marie Antoinetta: Dětství v Rakousku

Marie Antoinetta se narodila 2. listopadu 1755 v Hofburgu ve Vídni, jako dcera císaře Františka I. a císařovny Marie Terezie, do jedné z nejmocnějších rodin v Evropě. Svatba s francouzským následníkem trůnu Ludvíkem XVI. v roce 1770 měla zajistit spojenectví mezi Francií a Rakouskem. Její dětství bylo plné radostí, přátelství a zájmů. Byla známá pro svou lásku k hudbě, divadlu a módním novinkám. Avšak, jak se brzy ukázalo, její osud byl určen jinde. V patnácti letech byla provdána za Ludvíka XVI. a stala se francouzskou královnou.

Zámecký lesk a skandály

Po svatbě vstoupila Marie Antoinetta do Versailles, který byl tehdy středem evropského luxusu a krásy. Její extravagantní a rozmařilý životní styl však brzy vyvolal kritiku mezi francouzským lidem. Byla také známá svou láskou k módě, hudbě a divadlu. Ve Versailles se stala patronkou umění a kultury a její dvorní život byl plný společenských akcí, koncertů a divadelních představení. Měla pověst osoby, která utrácela velké sumy peněz za různé luxusní záležitosti a rozkoše, což bylo vnímáno negativně vzhledem k obtížné ekonomické situaci Francie. Dostala přezdívku "madame deficit," což byla narážka na její předpokládanou roli v přispívání ke krizi veřejných financí kvůli jejím vysokým výdajům.

Maria Antoinetta a Velká francouzská revoluce

S nástupem Velké francouzské revoluce se Marie Antoinetta stala symbolem dekadence a monarchie, což jí nakonec přivedlo k popravě. Její pokus o útěk z Francie v roce 1791 se stal významným momentem jejího života, kdy se stala jednou z nejkontroverznějších postav své doby. Byla obviněna z bránění reforem a zastávání rakouských zájmů. Tento pokus ji ještě více zdiskreditoval a upevnil její pověst jako symbolu absolutismu. Její osud se zlomil, když byla spolu s Ludvíkem XVI. uvězněna. Po dlouhém utrpení a ztrátě dětí byla nakonec odsouzena ke stětí gilotinou.

Tragický konec

16. října 1793 byla Marie Antoinetta popravena na náměstí Place de la Révolution v Paříži. Její smrt byla ikonickým momentem Velké francouzské revoluce a zanechala v následujících letech hluboký dojem na francouzskou a světovou historii.

Výjimečná v kráse, ale také truchlivá v pádu – to byla Marie Antoinetta, královská postava, jejíž příběh je natolik bohatý na dramatické momenty, že zůstane v srdcích lidí po celé generace. Její život a smrt nám připomínají slova slavného autora Charlese Dickense: "Byly to nejlepší časy, byly to nejhorší časy." Marie Antoinetta byla jedním z nejvýraznějších symbolů těchto slov.

Tak končíme naši cestu životem Marie Antoinetty, královny, která provázela Francii na cestě z velkého zámečku v Rakousku do samoty gilotiny v Paříži. Její příběh zůstává živý a poutavý, jako by byl psán na stránkách dramatického románu.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0289 s