Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


Měření10 fascinujících přírodních divů světa

13.11.2023   Monika Škubalová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Svět je plný přírodních divů, které často unikají pozornosti. Zatímco všichni známe ikonická místa jako Grand Canyon nebo Velký bariérový útes, existují i méně známé poklady, které jsou stejně dechberoucí. Ve skutečnosti mohou některé z těchto skrytých divů dokonce překonat své slavné protějšky co do krásy a zvědavosti. Vydejme se na cestu k prozkoumání deseti těchto méně známých přírodních zázraků. Od kopců s čokoládovým zabarvením po obří pískovcové sloupy, tyto neobvyklé místa vás uchvátí.

1. Čokoládové kopce, Filipíny

V provincii Bohol na Filipínách se nachází geologický zázrak známý jako Čokoládové kopce. Tyto kopce, celkem 1 260, získají své okouzlující "čokoládové" zabarvení během suchého období. Avšak jakmile přijdou deště, dochází k transformaci krajiny v bujnou zeleň. Nejvyšší z těchto kopců dosahuje ohromujících 120 metrů. Přesný proces, kterým vznikly, stále zůstává předmětem geologických debat, ale tyto kopce stojí jako symbol přírodního bohatství provincie Bohol. Turisté mohou tuto mimořádnou krajinu pozorovat z vyhlídkové plošiny, která má 214 schodů.

2. Národní park Zhangjiajie, Čína

Národní park Zhangjiajie v provincii Hunan v Číně vypadá jako místo z vědeckofantastického filmu. Tento národní lesní park je domovem obřích pískovcových sloupů, hlubokých kaňonů a pozoruhodných vrcholků, které působí nadpřirozeně. Některé z těchto pískovcových sloupů dosahují výšky až 600 metrů. Jde o místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, které inspirovalo plovoucí hory viděné ve filmu Jamese Camerona, "Avatar". Turisté mohou zkoumat toto hypnotizující místo třemi způsoby: pěší chůzí po rozsáhlé síti stezek, použitím nejvyšší venkovního výtahu na světě - Bailong Elevator, nebo odvážným procházením Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge, který nabízí dechberoucí, až děsivé výhledy.

3. Salar De Uyuni, Bolívie

Salar De Uyuni v Bolívii patří mezi nejúžasnější a nejneobvyklejší přírodní scenérie na světě. Jedná se o největší kontinuální solnou poušť na světě s rozlohou 10 582 čtverečních kilometrů. Toto místo je obvykle dechberoucí a úžasné, ale stává se ještě krásnějším po dešti, kdy se promění v obrovské zrcadlo, které odráží oblohu nad ním, vytvářející optickou iluzi, že chodíte mezi oblaky. Salar De Uyuni je fotogenickou atrakcí. Toto nezapomenutelné místo láká milovníky přírody. Salar De Uyuni je domovem první solného hotelu na světě - hotelu postaveného z solných bloků. Nachází se na okraji Salar De Uyuni a je známý jako "Palacio De Sal", což znamená "Palác ze Soli". Palác byl postaven pro turisty, kteří přicházejí z velkých vzdáleností, aby navštívili Salar De Uyuni. Sůl je v této oblasti hojně dostupný zdroj, a proto byla využita jako stavební materiál.

4. Pamukkale, Turecko

Pamukkale, což znamená "bavlněný hrad" v anglickém jazyce, je přírodní lokalitou v provincii Denizli na jihozápadě Turecka. Tento jedinečný výjev se pyšní bílými travertinovými terasami a přírodními horkými prameny, což vytváří dechberoucí pohled. Návštěvníci se mohou vykoupat v bazénech. K dosažení bazénů budete muset jít bosou nohou od dolního vchodu místa až nahoru, kde se nacházejí malé přírodní horké prameny. Pamukkale je také zajímavým místem k návštěvě kvůli své blízkosti k ruinám Hierapolis.

5. The Wave, Arizona, USA

Nachází se nedaleko hranice mezi Arizonou a Utahem, "The Wave" je fascinující pískovcovou skalní formací. Je známá svými úžasnými, barevnými a vlnitými tvary, ale cesta k ní není pro slabé povahy. Kvůli její křehkosti a velké poptávce se používá denní loterie, aby byli vybráni návštěvníci. Nejlepší dobou pro návštěvu "The Wave" je na jaře nebo na podzim, kdy je počasí nejen příliš horké, ale ani příliš chladné. Nejlepší fotografie lze pořídit během dne, kdy nejsou vidět stíny, nebo na začátku večera, kdy ostré stíny nad krajinou poskytují dramatické obrazy.

6Údolí Jiuzhaigou, Čína

Jiuzhaigou Valley je přírodní rezervací a přírodním parkem v provincii S’-čchuan na jihozápadě Číny. Bylo označeno za světové dědictví UNESCO v roce 1992 a rezervací biosféry světa v roce 1997. Rozkládá se na 72 000 hektarech a je známé pro své mnohoúrovňové vodopády, pestrobarevná jezera a zasněžené vrcholky. Jiuzhaigou chrání řadu důležitých lesních ekosystémů, které poskytují životní prostředí pro několik ohrožených druhů rostlin a živočichů. Údolí Jiuzhaigou je proslulé svými úchvatnými krajinami a tím, jak integruje všechny prvky přírody - jezera, vodopády a vápencové terasy s jejich průzračnou a minerálně bohatou vodou v nádherných alpských horách.

7. Vodopády Iguazu, Argentina a Brazílie

Vodopády Iguazu, situované na hranici argentinské provincie Misiones a brazilského státu Paraná, tvoří nejrozsáhlejší systém vodopádů na světě. Skládají se z více než 275 vodopádů a kaskád, což je dechberoucí pohled, který je často přehlížen svým slavným protějškem, Niagarskými vodopády. Vodopády jsou obklopeny bujnými deštnými lesy, které ozývají hřmícími zvuky padající vody.8. Tsingy De Bemaraha, Madagaskar

Tsingy De Bemaraha je tvořeno krasovými plošinami, kde podzemní vody podřezaly zvednuté vysočiny a vyhloubily jeskyně a trhliny do vápence, dávajíce této skalní formaci jedinečný vzhled. Slovo "Tsingy" je domorodého jazyka malgaština a znamená "tam, kde nelze chodit bosi". Tsingy De Bemaraha je náročným a odměňujícím místem pro dobrodruhy, kteří by chtěli toto místo prozkoumat. Park je přístupný pouze dřevěnými chodníky a provazovými mosty visícími nad svislými propastmi. Místo obsahuje společenství vzácných a ohrožených druhů zvířat.

9. Hora Roraima, Jižní Amerika

Hora Roraima se nachází na křižovatce Brazílie, Guyany a Venezuely a vyniká svým rozlehlým, plochým povrchem. Nejvyšší bod hory Roraima se nachází na jižním okraji útesu ve výšce 2 810 metrů nad mořem ve Venezuele. Existuje však další výstup na horu v nadmořské výšce 2 772 metrů na rozhraní tří zemí na severním okraji plošiny v Guyaně. Mnoho druhů nalezených na hoře Roraima je jedinečných pro tuto plošinu. Na hoře rostou různé druhy lesů s bohatým výběrem orchidejí, bromélií a druhů masožravých rostlin. Téměř všichni turisté, kteří se k hoře přiblíží, ji podcházejí ze venezuelské strany.

 

10. Jezero Hillier, Austrálie

Jezero Hillier, nacházející se na ostrově Middle Island v Austrálii, je proslulé svou růžovou barvou. Tento přírodní jev vznikl bez zásahu člověka. Jezero je dlouhé přibližně 600 metrů a široké 250 metrů. Jezero je obklopeno písečným okrajem a hustým lesem zvaným "paperbark" a eukalyptovými stromy, s úzkým pruhem písečných dun oddělujícím severní okraj jezera od severního pobřeží ostrova Middle Island. Jezero poprvé objevil navigátor a kartograf Matthew Flinders v roce 1802, který odebral vzorky z jezera a zmínil o jeho existenci ve svém deníku. Jezero Hillier bylo nějaký čas využíváno jako solný důl, ale nyní slouží výhradně pro turistiku. Růžová barva jezera Hillier jej činí dokonalým místem pro fotografy a dobrodruhy. Plavání v jezeře je zakázáno, ale návštěvníci si mohou dopřát vrtulníkový let, během něhož mohou obdivovat jezero z výšky.

Tyto neuvěřitelné přírodní divy jsou jen několik z mnoha, které naše planeta nabízí. I když nejsou tak známé jako některé světoznámé atrakce, jsou stejně úžasné a inspirující. Navštívíte-li některé z těchto míst, zaručeně získáte úctu k síle a kráse přírody.

Více takových fascinujících přírodních divů světa stojí za objevování a zkoumání. Každé z nich má svůj vlastní jedinečný příběh, který nám připomíná, jaké zázraky přírody jsou stále skryty po celém světě. Takže až se zase vydáte na dovolenou, možná byste mohli zvážit návštěvu některého z těchto skrytých klenotů, které nás ohromují svou krásou.

Tyto fascinující přírodní divy nabízejí nekonečné možnosti pro objevování a dobrodružství. Ať už jste milovníkem geologie, botaniky, fotografie nebo prostě jen krásy přírody, tyto místa vás určitě uchvátí.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0281 s