Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníZtracený kontinent znovu objeven po 155 milionech letech

26.11.2023   Monika Škubalová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Před 155 miliony lety se zdálo, že se ztratil kus pevniny, který se oddělil od Austrálie. Sedmiletý výzkum pomohl vědcům vystopovat tuto pevninskou hmotu zpět do jihovýchodní Asie. Toto objevení může pomoci vysvětlit neviditelnou bariéru v Indonésii, kterou zvířata zdánlivě nepřekonávají.

Kontinent Argoland, který se zdálo, že zmizel poté, co se odštěpil od Austrálie před 155 miliony lety, byl konečně objeven, jak uvádí nová studie.

Obvykle se rozštěpy kontinentů projevují v podobě stop v pradávných fosiliích, horninách a pohořích. Ale dosud vědci nedokázali najít, kam Argoland skončil.

Nyní výzkumníci z Utrechtské univerzity v Nizozemsku si myslí, že odhalili tuto tajemnou pevninskou hmotu skrytou pod východními ostrovy jihovýchodní Asie.

Toto objevení může pomoci vysvětlit takzvanou Wallaceovu linii, která je imaginární hranicí oddělující faunu jihovýchodní Asie a Austrálie.

"Byli jsme doslova konfrontováni s ostrovy informací, a proto trval náš výzkum tak dlouho. Strávili jsme sedm let skládáním skládačky," uvedl autor studie Eldert Advokaat, geolog z Utrechtské univerzity, v tiskovém prohlášení.

Argoland se rozpadl na kontinentální střípky. Bylo třeba opatrné detektivní práce, aby se zjistilo, kam Argoland odešel po oddělení od toho, co se stalo Austrálií. Vědci našli kusy "kontinentálních střípků" v jihovýchodní Asii, ale nemohli je složit dohromady, uvedl Advokaat Live Science. "Nic nesedělo," dodal.

Co kdyby Argoland začal jako série kontinentálních fragmentů, spíše než jako pevný kus?

"Situace v jihovýchodní Asii je velmi odlišná od míst jako Afrika a Jižní Amerika, kde se kontinent rozštěpil na dvě části," uvedl Advokaat v tiskovém prohlášení.

"Argoland se rozpadl na mnoho různých střípků. To nám zamezilo v našem pohledu na cestu kontinentu," řekl.

Díky této práci byli konečně schopni znovu oživit Argolandovu cestu posledních 155 milionů let. Hledání Argolandu: Jak se ztracený kontinent znovu objevil a jak probíhala jeho rekonstrukce a následné pohyby.

Jelikož se nejedná o pevnou hmotu, ale spíše o sérii mikrokontinentů oddělených oceánským dnem, Advokaat a jeho kolega geolog Douwe van Hinsbergen z Utrechtské univerzity vytvořili nový termín, který by přesněji definoval Argoland: "Argopelago."

Jejich zjištění byla publikována 19. října v recenzovaném časopise Gondwana Research.

Mohl by také pomoci vědcům lépe porozumět bizarní Wallaceově linii, neviditelné bariéře, která prochází středem Indonésie a odděluje savce, ptáky a dokonce i rané lidské druhy na ostrovech jihovýchodní Asie, uvedl Advokaat Live Science.

Anotovaná mapa označuje "Wallaceovu linii". Linka prochází Indonésií. Mapa ukazuje přibližnou polohu Wallaceovy linie.

Tato bariéra zmátla vědce tím, jak prudce odděluje zvířata na ostrovech. Na západ od linie jsou placentární savci jako opice, tygři a sloni - kteří jsou také nalezeni v jihovýchodní Asii. Ale východně od linie jsou téměř zcela nepřítomni, zatímco na východě můžete najít vačnatce a kakadu - zvířata typicky spojovaná s Austrálií.

To by mohlo být způsobeno tím, že Argoland odnesl svou vlastní faunu dříve než Austrálie narazila do jihovýchodní Asie.

"Tyto rekonstrukce jsou životně důležité pro naše porozumění procesům, jako je evoluce biodiverzity a klimatu, nebo pro nalezení surovin," uvedl van Hinsbergen.

Foto: Google Maps/Insider
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0204 s