Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 16.10.2021, svátek má Havel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13125
Komentářů: 11265


MěřeníZrušme důchody úplně!

16.02.2005   Radek Dolanský   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ti, kteří jakoby vládnou naší zemi se čím dál častěji dohadují jak to zařídit, aby byly finančně pokryty výplaty starobních důchodů a to v řádu několika let. Poněvadž si však každý z politiků hraje na vlastním písečku nejsou schopni se domluvit na sebelepším řešení a systém se řítí do záhuby.

Poslední „vynález“ expertní komise ČNB dokonce počítá v jedné své variantě s odchodem do důchodu v 69 letech a tvrdí, že u mužů se přesto průměrná délka pobírání důchodu nezmění. I když se ze všech sil snažím, nevěřím ani v nejmenším, že by náš sociálkapitalismus dokázal prodloužit průměrnou délku života o deset let za deset let? Docela hezké sci-fi. Vládní činitelé vymýšlejí opět české cesty a svět kroutí nad kocourkovskými hlavou.
Takové Slovensko, na nějž jsme se mnozí dívali s despektem a říkali si, kde ti to můžou dotáhnout, má důchodové zabezpečení vyřešeno bez velkých cavyků. A je vidět, že se snaží vyjít vstříct občanovi, což znamená pro naší politiku neznámý pojem. Slovenská vláda nehledala vlastní cesty a navíc se zákonem zavázala garantovat stoprocentně vklady, což představuje pro občany velmi důležitou záruku. Bylo by to chvályhodné gesto i v České republice, ale jak se již někteří politici nechali slyšet zůstane asi jen u přání.
Pro zlepšení sociální sféry upravili celoplošně výplaty přídavků na děti, což vlastně postihlo pouze skupinu obyvatel, kde se rodily do té doby děti jako prostředek k ekonomickému růstu rodiny.
Udivuje mne, že se žádný ze sdělovacích prostředků, dokonce ani bulvár, nesnaží seznámit občany s prognózou, kolik důchodů stát ušetří tím, že oddálil odchod do důchodu na současných 63 let. Tedy kolik lidí bude pobírat důchod kratší dobu, protože zemřou. Zdá se to někomu morbidní? Nenaděláte nic. Smrt k životu patří. Když se podíváte kolem sebe jak lidé odcházejí, musí to být úspory nemalé.
V případě odchodu do důchodu v 69 letech by mohlo být podle mého názoru minimálně okolo 50% lidí, kteří se tohoto limitu nedožijí, nebo jej přežijí o rok o dva. V tom případě můžeme důchody zrušit úplně a bude po starostech. Že si nebudeme jezdit po světě jako důchodci z rozvinutých zemí na západ od naší hranice? Ohlédněte se na východ. V Rusku důchodci žebrají jako za cara a vybírají popelnice! No, není ta Česká republika báječné místo k žití…?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Hana Formánková - 5.2.2005 - 17:02

To je přesně jako s tím zdravotnictvím. Mrtvej pacient dobrej pacient. Mrtvej důchodce dobrej důchodce.

Od: desodores - 16.2.2005 - 9:52

Jen jedno jste nezmínil ...ono by se docela dobře pracovalo! Ovšem kdyby bylo kde .. dnes mají lidé v 50ti problémy sehnat práci a proto se snaží obcházet zákony , jsou na nemocenské atd atd ...a to si nedovedu představit že bych měl vydržet na nemocenské 19 let .....to už je tedy nářez !

Od: Martina Bittnerová - 16.2.2005 - 10:17

No právě v této zemi přes padesátníci jsou neperspektivní a co s nimi? A takové ty řeči, že si najde práci každý... No nic

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0671 s