Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 11.8.2020, svátek má Zuzana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12924
Komentářů: 11145


MěřeníVoda zadarmo

07.07.2005     Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Recyklace výrobků zdaleka není vymožeností posledních desetiletí, kdy se zostřily problémy s životním prostředím a s ubýváním zdrojů. Podle studie, kterou nedávno zveřejnili polští archeologové, uměli šetřit už neandrtálci. Nynější podrobná prohlídka nálezů odhalila, že některé z nich jsou vlastně "repasované" starší kusy.

Na pazourkových nožích jsou například patrná ostří s různě starou patinou na povrchu. Jiné nástroje zřetelně vznikly ze zlomků větších kusů, které původně sloužily k jinému účelu. Podle archeologů jde o důkaz, že neandrtálci pocházející z doby před 2O-3O tisící lety se snažili s cennou surovinou zacházet co nejekonomičtěji...

Mým dětem, nyní i vnukům jsem odmalička vtloukala do hlavy úsporné hospodaření ve všem a se vším. A tak, když vnuci po nedělním obědě začali mýt nádobí pod tekoucí vodou, zeslabila jsem proud. "Šetřete vodou hoši."
"Proč?,“ ozve ze jeden z nich. "Vždyť máš vodu zadarmo!"
"Až tak to pravda není. I vodu z vlastní studně musí do domu dovézt elektrické čerpadlo a jak víte, elektřina dnes stojí čím dál víc peněz. A druhá důležitá věc hoši- přírodních zdrojů na zemi povážlivě ubývá. Některé země se už nyní potýkají s nedostatkem vody. Ve Francii, kde jsou na tom ekonomicky mnohem lépe než my, šetří vodou odjakživa. Nádobí myjí třeba tak, že houbičkou namočenou v saponátu ho omyjí, odkládají do druhého dřezu a teprve potom hromadně opláchnou. Vody tak spotřebují minimálně.
Kluci přikývli, brblali si něco o tom „na co že teda mám myčku“ a začali mýt nádobí francouzskou metodou. V tu chvíli to možná dělají jen proto, aby měli ode mne i od nádobí pokoj. Ale v budoucnu možná, kdo ví? -


Zdroj fotografie:www.google.com.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0655 s