Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 16.10.2021, svátek má Havel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13125
Komentářů: 11265


MěřeníPouta války

19.08.2005   Radek Dolanský   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vyšlo na DVD Režie: Je-gyu Kang Žánr: Válečné drama Hrají: Dong-Kun Jang, Hyeong-jin Kong, Eun-ju Lee, Yeong-ran Lee, Bin Won

Začátek filmu nás přivádí do neutrálního pásma mezi Severní a Jižní Koreou. Po mnoha letech zde mohlo dojít k exhumaci jihokorejských vojáků padlých v boji. Jin-Seok přijme telefonát o nalezení ostatků Jin-Seoka. Ví koho našli a vydává se na cestu….
Retrospektivně se dostáváme do předválečného jihokoejského městečka. Prostý lid zde žil v poměrně velké bídě. Proto se tozhodl Jin-Tae pracovat jako čistič bot, aby vydělal peníze na studia svého mladšího bratra Jin-Seoka. Hned v prvních filmových sekvencích cítíme v této rodině silné citové vazby. Lidé z téhle společenské třídy se o politiku nezajímali. Proto nikoho nenapadne, že by mohlo být něco nebezpečného na tom, když přítelkyně Jin-Taa dostane pylík obilí za podpis jímž se zavazuje k účasti na demonstraci. Proto je taky překvapí vojenská auta v ulicích.
Jin-Seok se nešťastnou shodou náhod dostává do vlaku s odvedenci. Jeho bratr se jej snaží i za cenu napadení vojáků dostat z vlaku. Je samozřejmě přemožen a proti své vůli jsou bratři odvedeni. V podstatě bez výcviku nastupují s mnoha dalšími na frontu. Zde, bez jakéhokoliv varování, prožívají od počátku hrůzy války na vlastní kůži. Jin-Tae se ze všech sil snaží bratra chránit. To mu dává sílu odvážně se vrhat do boje a získávat cenná vítězství. Přesto zažívají bratři trpká zklamání ze strany velmi špatně fungujícího vojenského vedení.
Při osvobozovacích bojích se Jin-Tae setkává se svou přítelkyní, která je odsouzena k trestu smrti za kolaboraci. Film nás přivádí do fanatického prostředí „andělů spravedlnosti“ jež známe coby slabý odvar taky z naší vlastní poválečné historie. Za napadení a smrt těchto katů je Jin-Seoka odsouzen k smrti. Než může být rozsudek proveden postupující severokorejská vojska napadnou tábor jihokorejců. Velitel dává rozkaz vězně upálit. Jin-Tae ve spáleništi nalézá inkoustové pero svého bratra a pln zášti přebíhá na stranu Severu. Ale Jin-Seoka žije….
Výborně natočené dílo nepřikrašlující hrůzy války se silným citovým nábojem v příběhu osudů dvou bratrů a jejich blízkých. Film téměř postrádá jakékoliv zmínky o americké účasti což považuji za velmi kladný počin. Film je na DVD s titulky a to je v tomto případě rozumné. Pokud si nastavíte původní, tedy korejský, dabing, prožijete chvíle plné silných zážitků. Velmi zdařilé dílo doporučuji k shlédnutí náročným divákům.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0332 s