Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 3.8.2020, svátek má Miluše 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12919
Komentářů: 11146


MěřeníKdyž tělo bolí od nervů

13.10.2005     Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Snaha porozumět duševním poruchám a nemocem vedla u nás k vytvoření osvětového projektu s názvem Změna, pod hlavičkou Nadace Academia Medica Pragensis ve spolupráci s dalšími organizacemi. Cílem této akce je docílit v České republice změny v postojích rodiny i okolí k psychicky nemocným lidem.

Loni u nás prý navštívilo psychiatra půl milionů nových pacientů. Přitom zvyklostí Čechů je odkládat jeho návštěvu tak dlouho, až někteří skončí rovnou v léčebně. Jako by se styděli přiznat, někdy i sami sobě, že psychické problémy mají A přece každý člověk se v životě dostane do situace, ve které si, tak jako se zlomenou nohou, sám poradit nedokáže. Ať už se jedná o problémy v zaměstnání, úmrtí, rozvod či konflikty s okolím. Psychická nemoc byla a je doposud považována za lidskou slabost, degradující člověka. Proto se lidé za svoji nemoc stydí, bojují s ní sami, dokud se neobjeví fyzické problémy. Teprve potom, když bolí hlava, páteř, zlobí zažívání či vynechává srdce, se obracejí na lékaře. A protože u nás lékaři většinou neléčí příčinu, ale až následek nemoci, nesete si domů tašku plnou léků, které jen tlumí bolesti a obtíže... Propletenec duše a těla popisují odborníci jako "zamotané klubko, a není jednoduché říci - toto je problém duše a a toto je problém tělesný." Někteří lidé prošli mnoha somatickými vyšetřeními a výsledek byl negativní. Jedna a lékařka zabývající se východní medicínou uvádí: že k ní přišel šedesátiletý pacient s cirhózou jater; který celý život nepil, byl vegetarián a sportoval. Při jeho léčení zjistila, že když mu bylo třiatřicet let, řidič nájkladního auta mu zabil manželku a syna. On celý život v sobě dusil hněv, emoce neventiloval, proto mu játra ztvrdla."
Jedna moje známá má tak silné bolesti hlavy a kloubů, že uvažuje o dobrovolném odchodu ze světa. Přitom si je vědoma toho, že její zdravotní problémy pramení z dětství, kdy byla otcem alkoholikem týrána a zneužívána. Raději přelepila bolavou duši pomyslnou náplastí a trpí, než by spolu s odborníkem ránu otevřela a pomohla ji léčit.
Pokud nějaké psychické problémy máme, sami sobě pomoci nedokážeme. K tomu potřebujeme dobrého psychoterapeuta. Abychom ho vyhledali, musíme si přiznat, že psychické problémy máme. A to mi připomíná písničku "Pes jitrničku sežral..."

 

Zdroj fotografie: www.google.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0701 s