Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 11.8.2020, svátek má Zuzana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12924
Komentářů: 11145


MěřeníJedu už druhý auto

26.10.2005     Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

"Závislost na nikotinu přestala být ve Velké Británii chápána jako zlozvyk a byla uznána jako nemoc. Tento zdánlivý detail má dalekosáhlé důsledky.

V Británii vzniklo v každém okrese specializované centrum, které dokáže kuřákům nabídnout nejefektivnější metody, jak se závislosti na tabáku zbavit. Léčbu hradí zdravotní pojištovny. Britská vláda investovala v letech 2000 - 2003 celých 60 miliónů liber (zhruba 3 mld. korun) do tohoto systému. A v letech 2003 - 2006 tu bude dokonce 150 miliónů liber (7,5 mld. korun). Spočítala si, že se jí to vyplatí. Lidem, kteří přestanou kouřit, se zkvalitní a prodlouží život, hrozí jim menší riziko civilizačních chorob..."


...ozve se za mnou ženský hlas. „Jedno už jsem prokouřila.“ Otočím se po hlase.. Opodál stojí skupina maminek, pozorující ze břehu svoje ratolesti čvachtající se v moři.
„Náš kluk dostal alergii ve třech letech", popotáhne jiná maminka z cigarety. "Později se to přehouplo v astma. Vždycky když se vrátíme od moře, je to nějaký čas lepší, jenže těch peněz co člověka tyhle dovolené stojí...“
„No a to nás čeká placení léků pro astmatiky," ozve se další z maminek. „Léky na jeden měsíc nás teď budou stát přes pět stovek." Oklepe cigaretu do písku a spolu s dýmem vypustí z úst: "Že se nestyděj!“

Tváří se při tom jako by nevěděly, že kouřením během těhotenství a v raném věku dítěte samy svým dětem tyto potíže přivodily. Jsou opravdu tak neznalé věci, nebo tak sobecké, že ani kvůli zdraví svých dětí kouřit nepřestanou?

Z vlastní zkušenosti vím, že přestat kouřit není snadné Ale když se chce... Jednu z cest nabízí použití nikotinových náplastí. Že tato léčba stojí hodně peněz?.Ano. Ale podívejte se, kolik podle propočtů dnes utratíte za cigarety, kouříte-li jednu krabičku cigaret denně. "Patnáct set za měsíc, osmnáct tisíc za rok, sto osmdesát tisíc korun za deset let. Přesto se mnohým kuřákům zdá, že prostředky, které pomáhají zbavit se závislosti na tabáku (koupit je můžete v každé lékárně), jsou pro ně příliš velký luxus. Na rozdíl od cigaret se však tyto přípravky používají jen 2-3 měsíce. Stojí přibližně dvě stě korun za balení, pořídit lze i nikotinové žvýkačky či tablety pod jazyk.

Tak vidíte. Navíc budoucím maminkám budou odměnou zdravé děti a v budoucnu potomci, bez „chlapácké“ (zato smrtící) cigarety v ruce. Všem těm, které tento článek osloví, nebo se pokusí o nekouření sami, přeji pevnou vůli a úspěch v boji se zákeřnou drogou.

Zdroj fotografie: www.google.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0671 s