Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 11.8.2020, svátek má Zuzana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12924
Komentářů: 11145


MěřeníDemokracie podle Bushe, aneb zatloukat, zatloukat

24.11.2005     Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Nikdy jsem se neobával ohrožení občanských práv v naší zemi tak, jako nyní, " sdělil exprezident USA J. Carter, nositel Nobelovy ceny míru.

Bývalý americký prezident J. Carter před časem varoval Američany před omezováním lidských práv, kterých se vláda USA, ve jménu národní bezpečnosti, dopouští. Připomněl, že na základně Guantánamo (na Kubě) jsou zajatci, podezřelí z terorizmu, včetně dvanáctiletých dětí, drženi víc jak dva roky za nelidských podmínek v klecích, bez přístupu k rodinám a k právníkům. Zdůraznil, že takovéto jednání je proti principům demokracie, které USA ve světě šíří. Mezinárodní organizace obránců lidských práv Amnesty International vyzvala americkou vládu, aby zveřejnila seznamy a totožnost vězněných osob, označila místa věznic a umožnila mezinárodní vyšetřování. Opírá se o svědectví vězňů, kteří byli 18 měsíců drženi v jedné tajné americké věznici v nelidských podmínkách s pouty na rukách, bez komunikace s rodinami a právníky. USA vše popřely. Podle posledních zpráv však americká vláda, po čtyřletém zdráhání, souhlasí s možnou návštěvou pozorovatelů OSN na základně Guantánamo, ovšem nepovolí kontakt se zadržovanými. Hájí se tím, že zadržovanými nejsou váleční zajatci chránění ženevskými konvencemi, že jde jen o „nepřátelské bojovníky“.

USA popírají i tvrzení o existenci tajných věznic. Vychází však najevo, že tajné věznice mají nejen na svých základnách v mnoha zemích světa, ale podle jednoho z inspektorů OSN Manfreda Nowaka by mohly mít také věznice na amerických lodích, plujících v mezinárodních vodách. Významní vězni jsou prý tajně zadržováni na americké vojenské základně na ostrově Diego García v Indickém oceánu. Naše vláda prý byla americkou vládou také požádána o umístění těchto vězňů na území ČR. Dle vyjádření ministra Bublana to ale odmítla.
Alespoň tak, řekne si člověk, když tuto zprávu slyší. Alespoň tak, řekne si ještě, když uslyší slib prezidenta Bushe, že zakáže týrání jakýchkoliv vězňů. Jen člověka přitom napadne, co chce vlastně zakázat, když při aféře s týráním vězňů v Iráku jakékoliv týrání popřel.Vidím vás

... jedinci nejsou důležití

Zdroj fotografie: Jiří Akir KonarskiKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.068 s