Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 3.8.2020, svátek má Miluše 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12919
Komentářů: 11146


MěřeníVivat, Valentýne!

07.02.2006     Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Přestože se svátek sv. Valentýna slaví po celém světě, u nás ho kromě mladeže, lidé odmítají. "Jakýpak svatý a jakýpak Valentýn? Neznám! Pro nás je svátkem zamilovaných 1.máj - lásky čas, nebo 8. březen, Mezinárodní den žen. Joj, to bylo něco!" To tedy bylo.

Od rána vyhrával podnikový rozhlas, následovalo pohoštění s kytičkou, dárkem - sadou ručníků či kapesníků, a za chvíli spousta potácejících se mužských ani něvěděla, co se vlastně slaví. Někteří dokonce zapomněli, že vůbec nějakou ženu mají. A jejich manželky potom do těch darovaných kapesníků ronily hořké slzy.

Zastánci těchto svátků namítnou, že tehdy si alespoň jednou v roce na ženy někdo vzpomněl. Jenže už zapomínají dodat, že už druhý den byla žena zase tím tahounem, zapřaženým za károu domácnosti, dětí a zaměstnání, kde měla vždy plat o několik tříd nižší než její stejně kvalifikovaní kolegové.

Dosud se řadíme mezi ateistické země, a přesto narození Ježíše Krista -Vánoce, slavíme všichni. Tak proč taky nepříjmout i legendu o sv. Valentýnu? Vždyť ten ve třetím století našeho letopočtu, když římský císař Claudius chtěl mít ve vojsku jen muže svobodné, plně se oddávající službě, zakázal zasnubovat a oddávat milencké páry. Přesto je Valentýn potaji oddával a tím přišel o hlavu.

Vzdejme tedy 14. února poctu tomuto světci a podarujme červenou kytičkou, symbolizující prolitou krev, toho, koho máme rádi.

A kdo si chce něco uchovat na památku tohoto svátku, může si do obce Milostín na Rakovnicku poslat od 6. do 14. února, na adresu pošty v Milostíně, přání s prosbou o razítko s kresbou srdíčka před líbajícím se párem a o následné doručení..

Zdroj fotografie: www.poslat.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina - 7.2.2006 - 19:57

MDŽ jsem naštěstí nezažila, jen jako dětský divák, vím, že ten den rodiče chodili pozdě domů...Nikdy jsem moc nechápala, co je na tom k slavení den ženy, jen matně vím,že jsme museli vyrábět maminkám přáníčka a celé to bylo povinné.Takže asi bych i Valentýna nechala, ať si jej lidé slaví podle sebe... Když chtějí, tak ano, když ne, tak ne, nemám ráda univerzálně nadiktované věci, nehledě na to,že Valentýn je oslavou něčeho tak iracionálního jako láska.-)

Od: Markéta - 8.2.2006 - 11:39

V první polovině článek řeší již stokrát omílané a řešené, mám pocit, že jsem stejné věty četla a slyšela již v různých médiích. Co se týče druhé poloviny - jak mohu "přijmout" legendu? V legendy se musí věřit, legenda je něco, co se traduje - kdo ji zná a v ni věří, ať tedy slaví. Ovšem i tak si článek protiřečí - pokud byla žena oslavována pouze 1 den v roce, nebylo to v pořádku, ale vzdát úctu 1 den v roce prolití krve nebo čemukoliv jinému, to je OK ?! Oboje dvoje a další by měl člověk žít a projevovat v každodenním rutinním životě, v chování, jednání, myšlení a mluvení. Takže mi přijde nelogické jeden svátek zavrhnout a druhý vyzdvihovat či doporučovat. Vždyť ten Valentýn, když se podíváte okolo sebe, je co do vzorce chování MDŽ v bledě modrém. Totéž se bohužel dá říci i o Vánocích. Není to tedy o tom, který svátek je "správný" a který ne, ale o lidech.

Od: anonym - 8.2.2006 - 14:08

Marketě: 15 let omýlané stejné téma-Valentýn a MDŽ.
Souhlasím. A omýlané bude dál Proč nepříjmout legendu o Vaelntýnovi, tak jako Ježiše Kristusa a s ním Vánoce, které slavíme všichni? Připomíná mi to připomínky jisté Markéty Karešové- všechno špatně.

Od: Pepa - 9.2.2006 - 8:28

myslíte, že po oslavě Valentýna se vztah k ženám změní jiným způsobe než po MDŽ?

Od: anonym - 9.2.2006 - 9:42

Líba- Pepovi:
To záleží na lidech. Domnívám se, že na svátek Valentýna nepříjde domů k ženám tolik podroušených mužů jako na MDŽ, kteří přinesli místo dárků ženám domů jen "opici". Alespoň v tom se tyto svátky mění. Jinak věřím, že spolu s osvětou", co a kdo je vlastně žena", se vztah mužů k ženám bude měnit. Je fakt, že starémo psa novým kouskům nenaučíš, ale doufám alespoň v ty mladé.

Od: Simon Majernik - 11.2.2008 - 14:21

Trebisov 2238 3

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0706 s