Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníŠifra mistra Leonarda

19.05.2006   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Audrey Tautou a Tom Hanks přicházejí na plátna v kultovním příběhu o tajemství, které se svět neměl nikdy dozvědět.

Po ohromném úspěchu knižní předlohy se nemohl nikdo divit, že byl záhy natočen i film. Mnoho filmových tváří Toma Hankse (v Šifře v roli experta pro symboly Roberta Landgona) již diváci znají, a o to více si mohou vychutnávat herectví Audrey Tautou (zde jako Sophie Neveu), známé hlavně coby Amélie z Montmartru. V Šifře se představuje v roli zcela odlišné, pragmatické a pohotové ženy.

Bratrstvo Opus Dei, stojící na křesťanských myšlenkách a neváhající k dosažení svých cílů promarnit nejeden život, vysílá svého „anděla smrti“, aby sprovodil ze světa členy řádu, chránící svatý grál. Pravda o grálu totiž nebezpečně přesahuje církevně unesitelnou mez – grálem není pohár, jak se veřejnost domnívá, nýbrž samotné potomstvo Kristovo. Klíč k tajemství je zašifrován v odkazech Leonarda da Vinci, jednoho z neslavnějších členů řádu, který Ježíšovy potomky ochraňuje.
Mezi oběma stranami se strhává poslední boj, tichý a o to více nebezpečný, ze kterého nemá nikdo, kdo s sebou nese břímě prastaré pravdy, odejít živý. Uprostřed tohoto chaosu se ocitá hrdinský pár, intrikami Opus Dei okamžitě pronásledován policií i bratrstvem samotným a na útěku se snažící rozluštit poselství, které jim může zachránit život.

Přestože se Šifra mistra Leonarda stane s nejvyšší pravděpodobností kasovním trhákem, bude tomu tak hlavně díky proslulosti knižní předlohy. Film je dobře natočeným počinem, prostřihy do minulosti jsou originálně ztvárněné, nedočkáme se (naštěstí) ani heroických výkonů, které známe z filmů vznikajících pod americkou taktovkou. Avšak pro pochopení celé myšlenky jsou dialogy místy násilně předimenzovány.
Šifra je zkrátka hezkým filmem s dějem, který má smysl. Bohužel je také filmem průměrným, dalo by se říci až nenápadným. Nebýt slávy vzešlé z knihy, nedostalo by se filmu ani zdaleka takového ohlasu.

Zkrátka: jít na Šifru mistra Leonarda do kina je záměr dobrý, ale není dobré mít extrémně vysoké očekávání. Nebudete pak zklamáni.

Šifra mistra Leonarda,
režie:Ron Howard
scénář: Akiva Goldsman, Dan Brown
hrají: Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen, Alfred Molina, Jürgen Prochnow


Foto: falcon.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0319 s