Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníAntikoncepce – svoboda i lék

14.06.2006   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lidská touha po sblížení a strach z nechtěného potomka jsou staré, jako lidstvo samo. Naštěstí však žijeme v době, kdy si ze širokého spektra ochrany proti početí můžeme každá vybrat „tu svou“.

Zatímco pravěké předchůdkyně dnešních žen si z menstruačního cyklu příliš hlavu nedělaly (přicházel jen výjimečně, v dlouhých pauzách mezi kojením a těhotenstvím. Těch ale mnoho nebylo), dnešní žena hlídá pravidelnost krvácení až s úzkostným očekáváním. S civilizačním vývojem jsme se dostaly k bodu, ve kterém nemusí každá žena minimálně jednou za dva roky porodit jedno dítě. Emancipací společnosti si většina evropských žen více jak tři děti ani pořizovat nechce, aby si nezavřela cestu k profesnímu životu. Ženám a dívkám se naštěstí dostává do rukou antikoncepce, která jim dává svobodu v rozhodnutí, zda jsou již připraveny začít rodinný život, či si chtějí třeba jen „užít“.

Za antikoncepci považujeme způsob, jak zabránit neplánovanému těhotenství. Většinou se jedná o znemožnění oplodnění vajíčka. V zásadě můžeme dnes nejpoužívanější (a také nejúčinnější) druhy antikoncepčních metod rozdělit do tří kategorií:

Nitroděložní antikoncepce, která je jednou z nejstarších účinných metod. Tělísko se zavede do dělohy a brání zde spermiím ve spojení s vajíčkem. Tělísko se po čase vymění za nové. Metoda je výhodná hlavně pro ženy, které v dlouhodobějším horizontu dítě neplánují, nebo jsou „zapomětlivky“ a na prášek každý den si netroufají.

Kombinovaná hormonální antikoncepce, zřejmě nejrozšířenější druh u nás. Jedná se hlavně o tabletky a nově i antikoncepční náplasti. Zabraňuje vajíčku v uvolnění a tudíž i v oplodnění. Využívána je hlavně mladými dívkami, často i sexuálně neaktivními, neboť je s to upravit menstruační cyklus a dopomoci od akné. Nevýhodou je dle mnoha slečen přibírání na váze, proti čemuž se ale staví lékaři s logickým odůvodněním, že pobírání na váze je u děvčat v pubertě i těsně po ní normální. V průměru si stěžující slečny polepšily o 0,5 – 1kg za rok, což je statisticky stejně, kolik přiberou v průměru dívky, které antikoncepci nepoužívají.

Gestagenní antikoncepce je známá především z injekcí, malých tablet a podkožních tělísek. Hormonálně zhušťuje hlen v kanálku děložního hrdla, takže se spermie nedostanou k cíli své cesty. Za zmínku také stojí diskutovaná mužská antikoncepce, která je však stále ve vývoji.

Antikoncepce na hormonální či tělískové bázi samozřejmě není jedinou ochranou proti početí, hojně užívány jsou například také prezervativy. Ženám se však doporučuje užívat antikoncepci, kterou budou mít pod kontrolou ony, neboť kondom nepatří mezi nejbezpečnější ochrany. Dle serveru www.antikoncepce.cz je kondom 30 – 1000x méně spolehlivější, než výše jmenované druhy antikoncepce. Pokud však již tato krizová situace nastane a prezervativ se ukáže být ochranou, která zklamala, může žena ještě využít intercepce, tj. antikoncepce, která působí po pohlavním styku. Metodu, kterou je vhodné použít, je zapotřebí konzultovat s gynekologem (a to co nejdříve po styku). Intercepci je dobré vnímat jako krajní řešení, rozhodně ne jako stálý způsob ochrany.

Antikoncepce je výborným prostředkem, jak žít využitý život beze strachu a mít možnost určit si svobodně dobu, kdy založit rodinu. Pro páry je dostatečným ochranným prostředkem, pro náhodné známosti je však téměř nutností využít také kondom, jakožto prevenci proti pohlavním nemocem.

Zdroj fotografií: http://finance.aktualne.centrum.cz, http://www.czsk.net
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Hadith - 15.6.2006 - 10:50

Kondom je prevence nejen proti pohlavním nemocem ale i proti pohlavně přenosným nemocem jako jsou třeba plísňové a kvasinkové infekce. Muž často ani nepostřehne, že na povrchu svého nástroje něco nepatřičného má. Možná by nebylo od věci vzít vše do vlastních rukou. Umýt si partnera před použitím sama a vzít si k tomu brejle.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1836 s