Zpackané lívanceŠvagrová v pubertěNezapomenutelná ostudaS bráškouDomov na míru - nová sbírkaNěkde v nás
Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402
WALL STREET – TV tip – Peníze vládnou světu (i lidem)Komunismus: Nostalgie po minulostiNezapomenutelné kreslené postavičky: Cesta naplněná smíchem Marie Terezie: Osobnost a vládkyněZtracený kontinent znovu objeven po 155 milionech letechKuš v Bibli: Zapomenutí hrdinové věků minulýchJak David porazil GoliášeFenomén Dobříš – Domov českých spisovatelůKája Saudek: Komiksový mág, který ovlivnil generaceKonzervatoř Taneční centrum Praha v sobotu v Obecním domě s pražskými symfonikyHypotéza láskyLáska a nenávist
Nabídka mediálního partnerství
www.ngprague.cz
www.muzeummontanelli.com
www.fenixradio.net
www.egmont.cz
www.divadlotramtarie.cz
www.divadloviola.cz
www.paseka.cz
www.dokoran.cz
www.metafora.cz
www.atlantis-brno.cz
www.fragment.cz
www.argo.cz
www.audioteka.cz
www.druhemesto.cz
www.pozitivni-noviny.cz
www.ivysehrad.cz
www.libri.cz
www.bezruci.cz
www.divadlodisk.cz
www.divadloaha.cz
www.zizkovskedivadlo-jc.cz
www.patart.cz
divadlo.zlin.cz
www.albatros.cz
www.academia.cz
www.comicscentrum.cz
www.nakladatelstvicas.cz
www.zooplzen.cz
www.vosp.cz
www.balet-praha.cz
www.jota.cz
www.advaita.cz
Většina českých hradů se vzpíná dominantou svých masivních hradeb na těžko dostupných kopcích a jejich věže můžete spatřit z mnoha kilometrů. Hrádek se proto velmi liší. Ač byl vystavěn ve vyvýšeném terénu, díky okolní krajině se můžete procházet kousek od něj, aniž jeho majestátní věž vůbec zaznamenáte.
Toužíte po romantickém výletu v atmosféře prosycené historií? Hrádek u Úštěku, alias Helfenburk, čeká právě na vás. A nespleťte si ho s druhým Helfenburkem - ten stojí až u Bavorova.
Hrádek Helfenburk nechal postavit ve 2.polovině 14.století Jan z Klinštejna, který ho také o pár let později prodal arcibiskupovi Janu Očkovi z Vlašimi. Díky tomuto obchodu se zatím neznámý Helfenburk stal významnou stavbou pražských arcibiskupů. Důležitou roli v dalších dostavbách hradu sehrál známý arcibiskup Jan z Jenštejna. Byl to právě on, kdo dal vystavět hranatou hradní věž, která je dodnes návštěvníkům přístupná. Z jejího vrcholu na každého, kdo podstoupí výstup po mnoha schodech úzkého věžního schodiště, čeká krásný výhled do kraje.
Posledním arcibiskupem na Helfenburku byl Konrád z Vechty, který Hrádek předal do rukou Jana Smiřického. Tehdy se Hrádek proslavil podruhé, stal se totiž úschovnou relikvií a klenotů pražských arcibiskupů. V roce 1457 získal Helfenburk Zdeněk ze &Sternberka, byl zde později obléhán vojskem Jiříka z Poděbrad. Hrad poté připadl pánům z Ilburka a v 16.století ztratil svou prestiž sídla vznešených rodů. Jeho skon dokonala třicetiletá válka. Od té doby zůstal Helfenburk, česky nazývaný Hrádek u Úštěku, zříceninou.
Cestu pěšky k Helfenburku můžete podniknout buď přímo z Úštěku, nebo z obce Ostré (což je o něco blíž), cca 2km pěšky, příjemnou přírodní procházkou. Vstupné na hrad či věž se rovná nule, tedy ušetříte, ale dobrovolným příspěvkem můžete pomoci v rekonstrukci Hrádku. Čekat vás zde bude mimo zrekonstruované věže i zřícenina obytného komplexu umístěná na skalním výběžku a zachovalé vnější opevnění, o němž B.Bernau prohlásil, že patří k nejzajímavějším památkám národního pevnitelství.
Fotografie: archiv autorky
Zdroj informací: M.Mysliveček, L.Koubová, F.Vrbenská – Čas hradů a zámků v Čechách, vyd.Horizont, Praha 1994
...
Pškné, pěkné... :-)
ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž
Copyright © 2001 -
2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.