Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníMozaika smrti

16.11.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slunná Florencie se během několika červnových dnů roku 1300 zahalila stínem zrůdných vražd.


Básník Dante Alighieri, nedávno zvolený prior, je přizván k pátrání po vrahovi mozaikáře Ambrogia, jehož tělo nalezli zalité v maltě. Během několika dní odlupuje jako slupky cibule stále nová překvapující odhalení. Sestupuje do podsvětí v temných zákoutích města i lidské duše, setkává se s místy a postavami, které později popíše ve svém Pekle, tvořícím součást Božské komedie. Schází se se vzdělanci z tajné společnosti, v krámcích spodiny naráží na špehy papeže Bonifáce VIII. i císaře, v nevěstinci objeví překrásnou a záhadnou tanečnici cinkající zlatem... Vzápětí dojde k dalším vraždám - a když se Dante dostane vrahovi na stopu, čeká ho ohromující odhalení. Jelikož se jedná o detektivku, dále se nesluší už nic prozrazovat.

Román naplňuje skutečný historický rámec, kdy na pozadí sporů o legitimnost papeže florentská společnost vře. Autor Giulio Leoni, doktor literatury, záhadná témata nevolí náhodou. Magie je mu vášní i koníčkem a prostupuje jeho díly i vlastním životem. A tak zápletka diktovaná jeho fantazií nepostrádá prvky filosoficko-teologické mystiky, prerenesanční hledání ideálu lidské a božské dokonalosti.

Dante, zde nevrlý, nedůvěřivý, nadřazený prior stíhaný krutými záblesky migrény, zároveň perfektně logicky uvažující intelektuál, osaměle skládá střípky mozaiky. V ostrých disputacích učenců ucítíme nejen barvu a vůni doby, ale postupně rozvazujeme kličky zamotaného příběhu. Vždyť šokující vyústění imaginárního příběhu by mohlo zásadně změnit běh dějin.

Kromě zapeklitých vražd se tu řeší i jiný tvrdý oříšek - motivace člověka k hledání cesty vpřed. Je to výsostná touha po vzdělání, po otevření zamčených dveří poznání nebo nízký pud shromažďovat a vlastnit nádheru a hmotné bohatství světa? Na různě vykládaných symbolech je postaveno prolínání a proplétání hledaného a čtenář získává pocit úzkostného napětí kořeněný těžko srozumitelnými metaforami tak vlastních filosofům. Čtenář je konfrontován vyšetřovacími metodami poplatnými době, tedy skoro žádnými, s neproniknutelnými abstrakcemi učenců, za nimiž se ukrývají motivy těžkých zločinů.

Inteligentně napsaná detektivka rozhodně neurazí milovníky náročného pátrání, dokonce přinese ještě něco navíc.

Giulio Leoni, Záhady mozaiky vydalo nakladatelství METAFORA v roce 2006.

Zdroj fotografie: www.metafora.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.032 s