Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníPečujme o naše seniory

30.11.2006   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S příchodem stáří mizí životní energie úměrně s fyzickou kondicí. Senioři se pak často uzavírají do sebe, žijí v ústranní a připadají si zbyteční. A přitom by měl právě důchod být tím zaslouženým odpočinkem po tolika letech námahy…

Z hollywoodských filmů víme, že teprve v důchodovém věku začíná v životě ta správná legrace. Ušetřené peníze za celoživotní dřinu v různých profesích můžeme konečně začít utrácet za dovolené, péči o sebe a kulturu. S manželem se vydáme na dobrodružnou cestu jachtou přes oceán a zlatou svatbu oslavíme v luxusním apartmánu u moře. Bohužel však také víme, že u nás to prostě takhle nefunguje…

I přesto, že většina běžné populace seniorů si výše zmíněný luxus nemůže dopřát, je důležité nezůstávat sedět jen doma u televize. Tak bohužel vypadá běžný den mnoha z našich babiček i dědečků. Dokud jsou na domácnost dva, zábava se ve funkčním vztahu nějaká najde. Jakmile však jeden z partnerů opustí pozemské bytí, nastávají pro druhého šedé dny plné depresí. Rány se časem alespoň trochu zacelí a člověk si přivykne, že se ráno probouzí sám, avšak získat zpět smysluplnou náplň života je složité. Nejdůležitější je, najít si přátele. Vědět, že ve svém osudu nejsem sám. Mít si s kým poklábosit a jít na procházku, nebo třeba jen na nákup. Pokud váš příbuzný ve svém okolí žádného známého nemá, můžete se pokusit nalézt nové kontakt spolu s ním. V dnešní době existuje celá řada volnočasových aktivit speciálně pro seniory. Jedná se o pestrou škálu dílen, přednášek i kursů. Krom toho, že (pra)rodič bude trénovat mozkové závity, což jej, jak je prokázáno, udrží dlouho v psychické kondici, seznámí se i s dalšími lidmi podobných zájmů. O zábavu je hned postaráno – buď každý týden na cvičení (dílně, jazykovém kroužku atd…), nebo třeba i osobně, sami, s těmi, kteří si navzájem padli do noty.


Má-li rodič či prarodič v důchodu již zdravotní problémy, vaše práce vám nedovoluje být u něj každý den, ale máte pořád strach, zda je v pořádku, zkuste si s ním promluvit o penzionu pro důchodce. Bydlení v takovémto ubytovacím zařízení přijde většinou na menší peníze, než platit nájem v samostatném bytě, ale hlavně: příbuzný je mezi lidmi, přestože je zachováno jeho soukromí. Část nábytku je většinou možné vzít si sebou. Za příplatky je k dispozici kompletní odborná péče všeho druhu, možnost účastnit se bohatých programů… Ceny se liší dle místa, kde se penzion nachází (Praha je samozřejmě o něco dražší) a velikosti pokoje – od jednopokojáčků, přes garsonky, po 1+2. Ceny jsou pak od 1500 za jeden pokoj (často bez kuchyňky, v penzionu bývají jídelny), 2500 za garsonku, až po 6000 za větší a luxusní bydlení. Poslední cena je typická spíše pro nové areály, vybudované speciálně pro seniory a výbavou tomu přesně odpovídající (bazén…).
Pochopitelná je i reakce, při které senioři odmítnou opustit místo, na které jsou zvyklí. Není se co divit. Zkuste tedy navrhnout alternativu pečovatelské služby. Ceny bývají okolo 100 korun na hodinu, paní či slečna pomůže s tím, na co senior nestačí, popovídají si a vy budete mít alespoň dobrý pocit, že je váš příbuzný v naprostém pořádku.

Zdroj fotografií: www.charitahlucin.cz, www.komplan-bruntal.wz.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0259 s