Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníZabijte Santu!

12.12.2006   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mikuláš je zdárně za námi, Ježíškovská nadílka nás teprve čeká. Santa Claus má v našem státečku hody. Může totiž nadělovat dvakrát…

Obchodní centra se již dlouho před Mikulášskou nadílkou naplnila paletami s čokoládovými postavičkami. Čert, anděl a Mikuláš. Chroupali jsme je již před desetiletími, budeme je jíst i nadále. Háček to má jediný, a to sytě červený. Na pultech nám v posledních letech stojí čert, anděl a Santa Claus. Poněkud nezvyklé trio, že? České firmy se snaží o inovace. Nevyrábí sice Santu, ale jeho zdařilý klon. Jen místo huňaté červené čepice s bílou kožešinou má tento podivný pán na hlavě červenou čepici se žlutým křížem. A mnohdy ani to ne. Kam odešel náš Mikuláš?, ptám se často. Někdy mě napadá, že třeba moc zlobíme, a tak naše území místo Mikuláše teď okupuje Santa. Co mě však děsí mnohem více je pravidelná nákupní scéna: „Mami, kup mi Mikuláše.“ A maminka neprotestuje, přestože si sama ještě pamatuje, že Mikuláš měl vždycky bílou mitru se zlatým křížem, bílý šat a zlatou berli. Takto pomalu si zabíjíme vlastní tradici a místo ní přebíráme jinou, cizí. O co hůře, že tradici zcela vykonstruovanou. Věděli jste, že Santa Claus je červený jen díky mohutným kampaním Coca-coly? Pravda, je tomu již několik desítek let, ale přesto, reklamní kampaň tradici přeci nedělá…

Doufala jsem, že když jsem přetrpěla Santu o svátku sv.Mikuláše, budu od něj mít zase na tok pokoj. Chyba, ještě se rozmnožil! Tentokráte na mě mává z výloh, bude prý letos rozdávat dárky o Vánocích. Kde je Ježíšek? Ano, je těžké dát nadělujícího Ježíška do výlohy, je to přeci jen mimčo, tak jak může nadělovat dárky? V tom je právě ta tajuplnost, mystika, která dotváří atmosféru svátků. Někteří namítnou, že obě tradice mají stejný základ. Ano, ale každá se vyvinula úplně jinak, podle způsobů své země a lidí, kteří v ní žijí.

Mohlo by se zdát, že přeci o nic nejde. Angličtinu slyšíme dnes a denně, velká města se už nenamáhají obchody ani nazývat česky, tak proč se snažit o takovou hloupost, jako je původní barva a atributy nějakého světce, který kdys dávno rozdával jídlo a nám to už zůstalo jako tradice? Protože tradice tvoří, podobně jako jazyk, náš národ, naši součást, naši historii. A my jí zabíjíme.

Zdroj fotografie: http://i59.photobucket.com/albums


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: pan D - 13.12.2006 - 4:20

ani jsem si nevšiml,že Mikuláš vypadá jako Santa ...děkuji za postřeh ....
...ovšem co se vám stane když sundáte pozlátko ?.... synek rozbalil mikulášosantu a z čokoládového výlisku se na něj zubil čert ...inu .... i mikulášosanta nemusí být ani mikulášosanta ale mikulášosantočert :o)

Od: Martina Bittnerová - 15.12.2006 - 15:16

pan D - tak to byl asi spíš renonc výrobce, než záměr, i když na druhou stranu, pod každým, kdo se chlubí andělskými křídly, může se skrývat ďábel.-)

Od: Míša Dvořáková - 15.12.2006 - 20:27

lehké zamyšlení k článku
Evropa je přeamerikanizovaný, to je pravda. USA je jeden z hegemonů a české tradice jako malého národa vymírají. Dovolte mi lehce připomenout,což ale z článku vyplývá,že víte, že Claus je zkrácenina slova Nicolas, což v českém jazyce znamená Mikuláš a Santa je svatý, to dá rozum...za jeho americkou podobu může firma Coca-Cola, která jeho podobu přizpůsobila asi /tuším,snad/ v 50.letech minulého století své image a tuto podobu distribuovala na lahvích ve vánoční kampani. Jeho podobu si oblíbila celá Severní Amerika. Vtip je v tom, ze americký Santa není jen pro křestany jako je původně "náš" Ježíšek, on je symbol Ameriky- je všech američanů. Kdežto Ježíšek, vychází ze symboliky křesťanství, které je podle mého názoru jako víra pěkně prohnaná,zabíjí pohanské svátky a svátky jiných náboženství, které chtělo potlačit /judaismus/..v tom vidím přirovnání zamerikanizování českých Vánoc, vymývání mozků konzumními kecy...přeji pěkné Vánoce.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0384 s