Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 7.8.2020, svátek má Lada 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníSvět pohody a relaxace

15.01.2007   Kateřina Valášková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hledáte klidné místo, kde byste mohli dát odpočinout nejen své hlavě, ale nějakým příjemným způsobem i celému tělu? V několika posledních letech se v naší republice zrodila nová půvabná místa, která vám výše zmíněné odpočinutí jistě zaručí!

V první řadě je čajovna místem, kam chodí lidé strávit příjemné popovídání u konvičky čaje za poslechu uvolňující hudby. Úplně první čajovna na našem území se velice překvapivě objevila už v roce 1908, na její rozmach jsme si však museli ještě dalších osmdesát let počkat. V současné době najdete čajovnu v každém větším městě.

K půvabu čajoven patří zajisté i to, že je každá jiná, jedinečná a v každé vládne zvláštní atmosféra.
Hodně také záleží na čajovníkovi, já sama navštívila už několik čajoven v různých koutech naší země a musím říct, že jen v jediné mi nebylo příjemně, dle mého názoru za to mohla čajovníkova amatérnost, neboť jeho přístup a dokonce ani čaj nebyly „to pravé ořechové“. Nedávejte však na první dojem a v případě, že hned napoprvé nebudete spokojeni, zkuste příště jinou čajovnu. Nezapomínejte také na to, že je čajovna velmi specifické místo.

Co si vlastně v čajovně můžete dát? Od nejrůznějších druhů čajů (od květinových čajů přes tzv. „čaje-nečaje“ až k vysoce kvalitním čajů ze samotné Číny, Indie, Cejlonu či Tchajwanu) přes různé indické speciality, menší pochutiny k čaji (oříšky, brusinky, sušené jižní ovoce, nejrůznější sladkosti či sezamové tyčky), vegetariánská jídla i větší speciality, jako je třeba tzv. sahleb, dalo by se říci kaše z kořene jedné rostliny, mimochodem dle mého názoru velice chutná, i když i tady záleží na tom, kdo ji připravoval. V některých čajovnách se setkáte i s tzv. šíšou neboli vodní dýmkou.

Na závěr přikládám malou anketu. Zeptala jsem se několika lidí, zda už někdy navštívili čajovnu, případně jak se v ní cítili:

„V čajovnách, které jsem navštívil, jsem se cítil vždy docela příjemně. Prostředí čajoven na mě působí "meditativně", je to místo, kde se můžu bavit v klidu a být uvolněný, na rozdíl od jiných zařízení jako jsou hlučné hospody a pod. Nejsem znalcem čajů, ale rád si nechám poradit od přátel nebo třeba majitele čajovny. Na čajovnách se mi líbí celkově interiérové zařízení.Většinou jsem navštívil čajovny "na cestách", na různých festivalech, takže se jednalo většinou o stany.Čajovnu bych doporučil všem, kteří by rádi ochutnali i jiné čaje něž ty, které jsou běžně dostupné v obchodech, a nebo si chtěli zakouřit vodní dýmku.Návštěva čajovny je také zajímavá pro lidi, kteří chtějí poznat další možnosti, jak trávit volný čas mezi přáteli.“

“Čajovnu jsem navštívila zrovna dnes.Fakt je mi dobře v té packé: čajovník ví i respektuje, je tam ticho a klid a prostor pro rozhovor i odpočinek.Míň se mi líbí ta jičínská, není tam ticho, prý se tam i kouří, prostoru pro povídání tam bylo asi jako v kavárně, ale na packou nemá.Čajovna je NEKUŘÁCKÉ PROSTŘEDÍ, NEHLUČNÉ, PODÁVAJÍ SE JEMNÉ NEAGRESIVNÍ TEKUTINY, SMÍ SE TAM SEDĚT NA ZEMI, méně vyhovující jsou ceny, čaj se zákuskem, nebo pivo vyjde přece jen na míň.“

„Navštívila jsem už spousty čajoven ve svém životě. Prostředí se mi většinou líbí, příjemná klidná hudba, čaj dle výběru,jak už bývá zvykem a obvykle zajímavá společnost. Většinou lidé, kteří nemají jenom materiální zájmy a jsou schopní se bavit i o klidu duše. Nevýhodou jsou v některých čajovnách nízké polštáře.Kolikrát si říkám, že by se mi tam hodila i postel, když už si navodím takový klidný stav. Ale to by se tam vlastně všichni chodili vyspat. Ale nápad je to zajímavý, proč ne.“

Zdroj fotografie: minimag.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0716 s