Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 7.8.2020, svátek má Lada 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníI ženy

16.02.2007   Kateřina Valášková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Největší feministky historie mohou být i takové ženy, o kterých slyšelo opravdu jen malé procento z nás. Protože stejně jako každý z nás je neopakovatelné individuum, žena samotná je ještě větší oříšek k rozlousknutí, a proto i cesty vyjádření názoru mohou být velice odlišné. Hadayai Majeed a Yadira Calvo jsou zajisté ženy z poněkud jiného světa, než je ten náš, to však neznamená, že by jim něco mohlo bránit v boji nejen za svůj názor, ale hlavně za práva žen.

Hadayai Majeed

Mezi tisícovkou žen nominovaných na Nobelovu cenu míru 2005 byste nalezli u nás ne tak známé jméno Hadayai Majeed. Tato mladá aktivistka z Atlanty bojuje za práva muslimských žen. Před deseti lety založila Hadayai Baitul Salaam Network, tedy síť, která má za úkol pomáhat obětem domácího násilí. Hadayai byla bohužel také jednou z nich.Hlavním cílem této organizace je poskytnout ženám a dětem postiženým domácím násilím jídlo, přístřeší a oděv a docílit toho, aby se o tomto velkém problému konečně začalo mluvit nahlas. Baitul Salaam Network také učí ženy soběstačnosti a sebejistotě, buduje komunitu založenou na respektu k svobodám a právům druhých.
Osobní motto této neobyčejné ženy zní: „Staň se tou změnou, jíž chceš zažít ve své komunitě.“ Jak můžeme tedy z tohoto motta pochopit, Hadayai zastává názor, že jsou to právě ženy samotné, které mají v rukou možnost změny. Zástupkyně něžného pohlaví by měly prolomit svůj strach a přestat mlčet o násilí na nich páchaném.

Yadira Calvo

Spisovatelka, feministka a esejistka pocházející z Kostariky je u nás bohužel také poměrně neznámá. V současné době učí literaturu a lingvistiku v Kostarice. Kromě toho však také působí na Středoamerické autonomní univerzitě a hlavně je koordinátorkou Fóra žen, programu genderových studií na Kostarické univerzitě.
Značné ohlasy přinesla její kniha vydaná v roce 1982 s názvem Žena, oběť i spolupachatel, kdy se kostarická veřejnost poprvé seznámila s feministickými tématy. Tato kniha se rovněž stala velkým podnětem pro ženy samotné. V devadesátých letech přišla Yadira se zajímavým nápadem – využila univerzitního rozhlasového vysílání o ženách a pro ženy. Ve své činnosti pokračovala různými cestami i nadále – psala pro latinskoamerický feministický časopis, na internet i do různých knižních publikací. Za své práce již získala řadu ocenění a zajisté jí patří i notná dávka uznání nás všech.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0693 s