Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 7.8.2020, svátek má Lada 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníZa tajemstvím gotiky

28.02.2007   Kateřina Valášková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Styl, jehož rodnou kolébkou je Francie. Název gotika může znít poněkud tvrdě, jeho význam však nelze přesně určit; může pocházet z keltského slova goat (strom), z řeckého goés (čaroděj) či z tajného jazyka kabalistů, tzv. argotu a jeho výrazu argotique (loď argonautů).

Při vyslovení slova gotika se leckomu z nás vybaví jako první proslulý gotický oblouk, málokdo však ví, že otázka vzniku gotiky je doposud nevyřešena. Gotika vypukla náhle po první křížové výpravě a během pár let dosáhla svého vrcholu. Vznikaly monumentální katedrály, například známá katedrála v Chartres. Gotický styl je proslulý zejména tím, že své síly vzpíná zdola nahoru.

Zejména ve Francii bývá gotika spojována s Vojenským řádem rytířů Šalamounova chrámu, tedy templářů. Jejich hlavní úkol zněl: ochraňovat poutní cesty před loupeživými beduíny na území mezi Jaffou a Jeruzalémem, historie však praví, že se k tomuto záměru mnohdy ani nedostali; s okolním světem se moc nestýkali a jejich pravé poslání zůstalo zahaleno nemalou rouškou tajemství.

Jak vypadalo období gotiky u nás? Na naše území začala pronikat až ke konci třináctého století, a to především v podobě dokonalejších zařízení ve městech. Bohatí měšťané stavěli kamenné domy, zřizovali prostory pro řemeslnou výrobu i pro obchod. Kněží se vzdělávali ve školách zřízených při kostelech a farách. Měšťané tak začali zakládat školy pro své děti, kde se kromě čtení, psaní a počtů učila také latina, která v této době platila za mezinárodní dorozumívací řeč. Do škol však samozřejmě mohly chodit pouze děti bohatých patriciů a měšťanů. Nejvyšší vzdělání poskytovaly samozřejmě univerzity. V tomto období se začaly objevovat knihy psané nejen v latině, ale také v národních jazycích. Příkladem takové knihy je zajisté nejstarší česky psaná kniha – rýmovaná Dalimilova kronika, jejíž vznik se datuje kolem roku 1300. Gotika ovlivnila rovněž výzdobu vznikajících knih a oděvy, které na sobě lidé nosili.

K nejznámějším gotickým stavbám u nás patří četné pražské kostely – např. Panny Marie Sněžné, Týnský chrám i Staronová synagoga. Právě toto období je také dobou počátku stavby chrámu svatého Víta. V gotickém slohu se samozřejmě nestavělo jen v Praze, o čemž svědčí chrám svaté Barbory v Kutné Hoře či hrady Pernštejn, Zvíkov, Bezděz, Špilberk či nejznámější Karlštejn.


Zdroj fotografie: www.postcard.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0696 s