Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 7.8.2020, svátek má Lada 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníKontroverzní George Sandová

25.02.2007   Kateřina Valášková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Za ženu s velkým srdcem a velkými ideály jistě můžeme označit tuto snad nejznámější francouzskou spisovatelku devatenáctého století. Její knihy se čtou dodnes a zajímají své čtenáře stejně jako samotný autorčin život, věnovaný zejména ideálu svobody ženy.


George Sandová, vlastním jménem Amandine-Lucie-Aurore Dupinová, nebyla vůbec jako jiné ženy své doby –na rozdíl od těch upravených, nepříliš vzdělaných elegantních dam, které představovaly především oporu pro své muže, staraly se o domácnost a výchovu dětí, George byste zajisté poznali na první pohled – žena v kalhotách, s cigaretou u úst, velmi vzdělaná a navíc nahlas vyslovující své názory. Vskutku, byla ženou politicky i společensky velice angažovanou.
Společnost velice pobuřoval nejen její bouřlivý život, ve kterém nechybělo mnoho milostných poměrů, ale rovněž její spolupráce s utopickými socialisty. Existovala i skupina lidí, která ji opravdu milovala – bojovníci za ženskou emancipaci.
Mnozí jí vytrvale vyčítali její ne příliš vřelý postoj ke katolictví, stejně tak jako její vztah k manželství, které George Sandová považovala za instituci, jež omezuje ženu i muže v touze po plném citovém životě, životě nespoutaném a nepodléhajícím žádným konvencím. Zastávala přirozenou lidskou touhu, žena a muž by měli žít v neformálním spojení. Zlí jazykové tvrdí, že její sexuální život se stal mnohdy známějším než její dílo, její vztahy například s Alfredem de Mussetem, Fryderykem Chopinem či Marií Dorvalovou.
Své názory samozřejmě vyslovovala ve svých knihách, celkově napsala přes sto svazků románů (jmenujme alespoň Valentinu či Ďáblův močál), několik divadelních her a dokonce i několik studií o osobnostech české historie.
Mezi její nejznámější citáty patří: „Žena potřebuje k nevěře muže. Nadprůměrná žena nadprůměrného muže. Muž potřebuje k nevěře ženu. Jakoukoliv.
Či: „Kdo není milován, je sám i uprostřed davu.“


Zdroj fotografie: www.francuzsko.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 26.2.2007 - 8:22

Problém je v tom, že s ohledem na zdravotní stav F. Chopina byl jejich vztah v podstatě platonický, minimálně od určité doby...V mnoha směrech byla George dosti konzervativní. I když samozřejmě v jiných zase ne.-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0671 s