Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 5.12.2023, svátek má Jitka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13627
Komentářů: 11402


MěřeníDrsný holky III – Žiju ve středověku

26.02.2007   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na výletě po krásách hradech a zámků jste si určitě povšimli těžkých středověkých brnění. S trochou štěstí jste i viděli některou ze sehraných středověkých bitev. Jaké je však překvapení, když se pod sklopeným hledím skrývá pohledný dívčí obličej?

Jana by mohla být úplně normální sekretářkou jedné úvěrové firmy, které tu nebudeme dělat reklamu. Mohla by být… kdyby její šatník krom džínsů a triček neokupovalo i několik historických oděvů, na zdi obýváku neměla dva meče a v rohu pokoje nestálo brnění.

Četla jsem, že brnění váží i 20 kilogramů. To přeci nemůže holka normální postavy, jako ty, unést…?
Ale může. Váha se celkem rozloží, ale i tak ti musím dát částečně za pravdu – nevydržím to dlouho. Kdybych měla ve zbroji pobíhat 40 minut sem – tam, asi by mě už nikdo nevzkřísil.

K brnění pro každého z nás neodmyslitelně patří meč. Takže i šermuješ?
Už je to tak. Chlapi na to občas koukají s opovržením, ale mě to baví. A hlavně, když jsem se to už tolik let učila, přišlo by mi líto nechat meč na zdi a jen na něj koukat. Neříkám, že jsem nějaký mistr šermu, ale žádná tragédie to taky není. Samozřejmě máme ve skupině dost lidí, kteří šermují mnohem líp než já, ale i pár horších, tak z toho depky nemám.

Máchat mečem se nedá jen tak na ulici, kde se tedy „realizuješ“?
Většinou v zahraničí, jezdíme s naší šermířskou grupou po Evropě na středověké bitvy. Jednak má člověk změnu prostředí, podívá se někam jinam, jednak je to i placené. Trénujeme v tělocvičně, už normálně v Čechách, scházíme se jednou týdně v tělocvičně v kulturáku, posekáme se a jdeme na pivo.

Dost šermířských akcí se odehrává i v Čechách, na těch tě nepotkáme?
Většinou ne, jen sem - tam, když se na nějaké konkrétní s kamarády dohodnu. A občas do českých bitev ani nelezu, jen se promenáduju okolo v kostýmu coby neemancipovaná ženská od kuchyně. Snažíme se vařit si i žít, alespoň na ten víkend, jako dřív. Takže občas žiju ve středověku.

Jak jsi se k tomuhle středověkému životu vlastně dostala?
Tak jako dost jiných holek – přes chlapa. Toho jsem sice už vyměnila za novější model, ale s šermíři jsem už zůstala. Jsou to fajn lidi a mě to vždycky lákalo. Ze začátku jsem ani nechtěla šermovat, ale pak mě to chytlo. Už jsem si odnesla zhmožděné prsty na noze, zlomený ukazováček a strašně moc modřin a šrámů, ale to k tomu asi patří. Základy mi dal bývalý přítel, pak jsem si koupila lekce v šermířské škole a dopilovávali jsme to ještě, když jsem si našla skupinu. A vlastně dopilováváme pořád. Dokonalý rytíř ze mě holt zatím není…

Každá zábava něco stojí, na kolik vyjde tebe?
Nu, když řeknu, že za každé kilo brnění dá člověk téměř 1000,-, nebudu daleko od pravdy. Tak si to spočítej a třeba převaž. Meč stojí kolem 2 500,-. A všechny ty dobové serepetičky okolo, kostýmy začínaje a dřevěným nádobím konče, to už snad radši ani nepočítám. Ale stojí to za to. Mám po týdnu, nebo i víkendu takovéhohle života strach vrátit se do civilizace a v metru se mi div nedělá zle.


Jana mi bohužel své fotky nedala, musela by je scannovat a dovézt kdoví odkud. Takže fotografie ilustrační jsou vypůjčeny z: http://hostis.plivnik.cz (česká bitva Zbořený kostelec) a http://kla.eland.cz/fotky (ukázka toho, jak Jana v brnění nevypadá - i když slečně na obrázku podobná je)
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1027 s