Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníLetní toulání po hradech českých IV.

08.09.2020   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tentokrát se podíváme hned na dvě historické stavby - V letošním dalším tipu navštívíme Kunětickou horu nedaleko Pardubic a nad Sázavou vystavěnou Lipnici.

Kunětická Hora
V Polabské krajině, 7km od Pardubic, se nalézá na kopci třetihorních vyvřelin (starých asi 30 milionu let) hrad Kunětická Hora. Záznamy o hradu až do husitský válek povětšinou pohltil čas, víme však, že v 11. století patřily okolní polnosti řádu benediktýnů, sídlícímu v Opatovicích nad Labem. S příchodem husitských bouří odolává útokům i klášter v Opatovicích. Ne však na dlouho, obrana je prolomena a pozemky řádu zabrány, včetně Kunětické Hory. Roku 1423, po husitských vítězstvích, jal se budovat Diviš Bořek na hoře hrad. Nepříliš velký, ale prý typicky husitský. Co si však pod pojmenováním „typicky husitský hrad“ představit, v dnešní době neposoudíme. S každým novým majitelem prodělal hrad další a další přestavby, až se jeho původní jádro buď zcela ztratilo, nebo se stalo nerozpoznatelným. V roce 1464 se stala Kunětická Hora dokonce hradem královským – v majetku ji měl král Jiří, po něm pak syn Jindřich. O 30 let později hrad čekal prodej, tentokráte do rukou pána Viléma z Pernštejna. Vilém, podobně jako ostatní majitelé – ale s větší vervou, přestavil hrad v duchu pozdní gotiky. Jeho synové pak vtiskli hradu nádech právě přicházející renesance. Výsledkem byla čtyři křídla a dvě velké věže majestátně se tyčící nad pardubickou krajinou. Několik hradeb a šest postupných vstupních bran mělo Kunětickou Horu chránit před nájezdy. K tomu se přidaly i suché příkopy a valy.

Bohužel, po převedení do držení královské komory (1560) nastal na hradě úpadek, který dovršilo plenění &Svédů roku 1645. Z majestátního hradu se stala zřícenina, věž zůstala stát jen jedna. Jako by již nebylo destrukce hradu dosti, začala v okolí bujet i těžba kamene a zmocnila zkázu Kunětické Hory.

První rekonstrukce se hrad dočkal roku 1923, v 70.a 80. letech, po převzetí hradu do majetku státu, pak následovala rekonstrukce celistvější.

Hrad Lipnice
Náš druhý tip najdete v Havlíčkobrodském okrese. Trčí nad řekou Sázavou. Je to Lipnice, hrad, založený ve 14.století rodem Lichtenburků. Jeho existenci předcházela stejnojmenná vesnice, jejíž existence je doložena už z roku 1226 (dnes má 662 obyvatel). V 16.století přešel hrad pod spravování Trčků z Lípy, kteří se rozhodli pro velkolepou rekonstrukci v pozdně gotickém stylu – stejně, jako u Kunětické hory. Bohužel i tento hrad stihlo neštěstí – a to v podobě požáru roku 1869. Hrad se z něj již nevzpamatoval, pustl a pustl… Opravy (částečné) se dočkal také až ve 20.století.

Fotografie převzaty z www.hrad-kunetickahora.cz a hrad-lipnice.cz Na fotografii vidíte Kunětickou horu, v úvodníku Lipnici


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2975 s