Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 5.6.2020, svátek má Dobroslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12878
Komentářů: 11080


MěřeníŽeny z Kibery

09.06.2007   Anežka Benešová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Dospívají ve třinácti, ve čtrnácti umírají na AIDS,“ tak zní slogan výstavy fotografií Jana Šibíka. A stejně jako výsledné pojetí tohoto projektu je od počátku šokující.

JUSTINE MUHYAD, 46 LET: Přijela do Nairobi z malé vesnice z oblasti Ukambani. Aby uživila svých deset dětí, stala se z ní prostitutka. Justine je HIV pozitivní a má tuberkulózu. Už se nemůže sama pohybovat, a proto se o ni stará její čtrnáctiletá dcera.

V dnešní době se mnoho institucí zabývá perspektivou budoucích generací. Stejně jako v osvícenství panuje názor, že vzdělanost jako taková zaujímá post jisté cesty ke zlepšení tohoto světa. Ať už v tom vězí trocha pravdy nebo ne, studenti se pomocí školních institucí dozvídají více a více o globálních problémech. Zajisté díky tomu hýří hlubšími vědomostmi, nežli kdy generace předchozí. Poznání a všeobecné vzdělání se neustále zvyšuje. Ale jedna položka zásadně chybí: Poznání. Chuť. Odvaha. Touha s těmito problémy něco udělat. Už jen proto jsem ráda, že existují lidé jako Jan Šibík, kteří se rozhodli vnést nadšení do jiných, přinutit ostatní, aby sami CHTĚLI pomoci.

Vždycky si říkám, že už mě nic nepřekvapí, a pokaždý zjistim, že to lidský neštěstí je daleko hlubší, než si vůbec dokážeme představit. Svět je prostě smutnej. Važme si toho, že jsme na tom dobře.“
- Jan Šibík

Projekt Ženy z Kibery není ledajakou obyčejnou charitativní akcí. Nejen, že pohne lidských srdcem; popisuje zároveň i situaci afrických chudých čtvrtí, kde pro udržení při životě musí snad všechny ženy a dívky vykonávat práci prostitutek – a to v přepočtu za patnáct Kč… V jejich společnosti ono „celní a zavržení hodné povolání“ dosahuje docela jiných rozměrů než u nás: buď zemřít hlady, nebo na AIDS.

ČTYŘLETÁ MARIANE – HIV pozitivní. Její osud není zvláštní ani výjimečný. Většina dětí ze slumu Kibera se nakazila virem HIV.

Projdete-li malebnou kavárničkou až do galerie s oním poetickým názvem Louvre, naskytne se vám příležitost nahlédnout do životů žen z nejchudšího slumu hlavního města Keni. Překvapí vás, kterak něco tak smutného a tragického vůbec může působit umělecky. Udiví vás strašlivé životní příběhy mladých dívek a žen, jež visí vedle fotografií. A naplní vás tím, co dnešní doba tolik postrádá: odvahou.

VÝSTAVA: 28.5.2007 – 23.6.2007, 12:00 – 19:00 denně mimo neděle
Galerie Louvre, Národní 22, Praha 1
Vstup je zdarma.


Zdroj obrázku: i3.cn.cz/3/1180345780_19.jpg, gallery.hd.orgKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0505 s